Вечната слава е за Ривър Плейт! Уникална драма в най-важното Суперкласико (видео+галерия)

Ривър Плейт е новият крал на Южна Америка! Най-важният и най-чаканият финал в историята на Копа Либертадорес, който се превърна в най-скандалният и най-дългият в историята на турнира, е за "милионерите", които се изкачиха за четвърти път на трона в Южното полукълбо. Това се случи, след като победиха с 3:1 след продължения вечния си враг Бока Хуниорс и взеха трофея след общ резултат 5:3. Най-важното Суперкласико в историята беше изключително драматично, като предложи уникална драма на стадион "Сантиаго Бернабеу". Първият двубой на "Бомбонера" завърши 2:2, но головете на чужд терен не се брояха, като след 1:1 в редовното време последваха продължения, в които Ривър спечели с два гола.

265 Финал Либертадорес 2018! Ривър Плейт - Бока Хуниорс

"Червено-белите" губеха до 68-ата минута с 0:1, тъй като страхотен гол на Дарио Бенедето даде аванс на аржентинския шампион. Лукас Прато обаче изравни след отлична комбинация, а в продълженията "генуезците" играха с 10 човека. Бариос беше изгонен в 92-ата минута, което се оказа решаващо за крайния резултат. Хуан Кинтеро вкара фантастичен гол в 109-ата минута, а в последната секунда с гол на празна врата Гонсало Мартинес довърши Бока Хуниорс, който играеше с девет души от няколко минути. Резервният капитан Фернандо Гаго се контузи и напусна принудително, а в 120-ата минута другата резерва на Бока - Хара, нацели дясната греда, като пропусна да прати мача на дузпи.

Ривър Плейт игра шести финал в своята история, като триумфира за четвърти път и първи от 2015 година. Грандът от Буенос Айрес стана петият клуб, който печели четири трофея. (36-кратният шампион на Аржентина има вече четири триумфа в Либертадорес - 1986 г., 1996 г., 2015 година, и 2018 г., а през 1966 г., и 1976 г. губи финалите).

Толкова финали на Либертадорес Бока имаше само през този век - 2000 г., 2001 г., 2003 г., 2004 г., 2007 г., и 2012 година, в които дори имаше повече титли от цялата история на "милионерите" досега - 4. Бока се качи на трона в Южна Америка през 2000 г., 2001 г., 2003 г. и 2007 г., Последният успех на "жълто-сините" обаче остане отпреди 11 години, а сега клубът загуби своя втори пореден финал и общо пети.

Шампионът на Аржентина се завърна в битката за трофея за първи път от 2012 година, когато отстъпи пред Коринтианс. Финалът обаче остава рекорден 11-и за Бока Хуниорс, който досега делеше първото място с уругвайския Пенярол, с по 10 финала. "Генуезците" пропуснаха шанс да станат рекордьори по спечелване на Копа Либертадорес, защото при успех щяха да имат седем триумфа, колкото и настоящият първенец Индепендиенте (7). "Кралят на купите" обаче ще има вечното предимството, че е спечелил трофеите във всички финали, в които е участвал.

Първенецът спечели шест милиона долара, което е два пъти повече от финалиста, също така си гарантира място на световното клубно първенство, а Марсело Гаярдо вече е най-великият треньор в историята на тима от "Монументал", въпреки че не е извеждал тима си до титлата на Аржентина, той има вече девет отличия от 2014 година насам. Любимецът на феновете стана първият с два триумфа в Либертадорес (2015, 2018), като е печелил още Копа Судамерикана (2014), два пъти Рекопа Судамерикана (2015, 2016), два пъти Купата на Аржентина (2016, 2017), веднъж Суперкупата на Аржентина (2018) и веднъж Копа Суруга Банк (2015). Бившият халф има и 8 трофея, като играч на "милионерите", като е единственият в историята на клуба, участвал в три от общо четирите триумфа в Либертадорес , тъй като играе през 1996 година. Гаярдо стана едва вторият човек след уругваеца Луис Кубила, който печели два пъти трофея като треньор, след като го е вдигал и като и играч.

Този финал беше мач №26 между "генуезците" и "милионерите" в Копа Либертадорес, но първи извън границите на Аржентина. Последните три пъти те се сблъскваха на четвъртфинал - 2000 година (

. Първите два пъти триумфира Бока, а преди три години Ривър,

след като срещата-реванш на "Бомбонера" беше прекратена заради феновете на домакините, които напръскаха с газ тунела на гостите

, след

което клубът беше изхвърлен от турнира

.

Преди този век всички останали мачове от турнира са били в първата и втората фаза на турнира, но не на пряка елиминация. "Синьо-жълтите" продължават да имат предимство в мачовете с 10 на 8 победи, а равенствата станаха осем.

Наказаният треньор на символичните домакини Марсело Гаярдо заложи на 4-1-4-1, като бе направил две промени от първата среща преди около месец. Капитанът Леонардо Понсио и Игнасио Фернандес стартираха, като замениха Лукас Мартинес и наказания Рафаел Боре.

Националът на "гаучосите" Франко Армани бе на вратата, а пред него играеха Монтиел, Майдана, Пинола и Каско. Опорният халф бе Понсио, а Перес, Паласиос, Гонсало Мартинес и Фернандес действаха зад голмайстора Прато.

Треньорът на "жълто-сините" Гийермо Скелето пък отново заложи на 4-3-3, като бе сменил трима от титулярите, които започнаха на "Бомбонера". Вратарят Естебан Андрана замени Агустин Роси, Хулио Буфарини игра вместо Леонардо Хара, докато първият голмайстор в мача Рамон Абила отстъпи мястото си на Дарио Бенедето. Кристиан Павон, който се контузи в първата среща, пък се възстанови и започна, въпреки че от месец не е играл.

Така пред Андрада в защита действаха Буфарини, Искердос, Магалан и Оласа. Халфовете бяха Нандес, Бариос и Перес, а Вила, Павон и Бенедето бяха тримата нападатели.

В първите 10 минути "милионерите" започнаха по-активно, но без да има голови положения. Именно при първата си атака Бока можеше да стигне до гол. Оласа центрира, а Майдана не успя да изчисти добре и прати топката в корнер. При центрирането Перес остана сам и стреля от отлична позиция, но право в ръцете на Армани.

Ривър отвърна с удар на Фернандес, който стреля над гредата от добра позиция в 20-ата минута. "Генуезците" се разминаха на сантиметри с попадение в 30-ата минута. Бенедето стреля в стената от фаул, а топката попадна в Перес, който стреля от 10 метра, но защитник се хвърли на шпагат и изби топката, минала на сантиметри от дясната греда на Армани.

В 40-ата минута Армани се намеси добре, а при следващата контраатака Мартинес стреля над вратата. Перес получи жълт картон за груб фаул, като вече и двамата капитани имаха официални предупреждения.

Вратарят на Бока Андрада направи невероятна грешка в 44-ата минута, като излезе от вратата си и подари топката на "милионерите", които обаче пропуснаха да вкарат, а при последвалата светкавична контраатака Бенедето матира Ривър. Нандес изведе тарана, който майсторски финтира Майдана, след което очи в очи с Армани прати топката в долния ляв ъгъл за 0:1.

Това бе негов пети гол в турнира, като всичките бяха вкарани между двата полуфинала и двата финала, но за първи път се разписа, започвайки мача от първата минута.

Голаджията направи много страна физиономия към невярващия Монтиел, след като даде аванс на своя тим, а секунди по-късно цялата скамейка на Бока Хуниорс беше върху него.

Втората част започна с много опасен удар на Начо Фернандес, който мина близо до левия горен ъгъл на Андрада. В 52-ата минута Паласиос също пробва рефлекса на вратаря на "генуезците". Три минути след това Прато се измъкна от Магалан, като вдигна високо крак, за да прехвърли Андрада, той игра с топката преди да бъде повален от стража. Целият щаб на Ривър очакваше дузпа, тъй като фаулът беше явен, но реферът Куня даде фаул в атака. Съдията дори отказа да гледа ВАР.

Капитанът Понсио беше заменен от Хуан Кинтеро в 59-ата минута. Рамон Абила пък замени голмайстора Бенедето в 62-ата минута. Прато с глава стреля право в ръцете на вратаря в 65-ата минута.

Отлична атака на "милионерите" матира шампионите в 68-ата минута. Паласиос намери технично Фернандес, който върна към непокрития Прато, а нападателят с лекота прати топката в мрежата от 11 метра за 1:1. И за юношата на Бока Хуниорс това бе пети гол в надпреварата, а също така втори във финалите срещу бившия му тим.

Така за втори път в историята, а също така за първи път от 1963 година, двама футболисти от двата отбора финалисти се разписват в двете финални срещи. Тогава това правят Кутиньо от Сантос и Санфилипо от Бока Хуниорс.

В 80-ата минута реферът отсъди двоен фаул в наказателното поле на Ривър за подлагане, а играчите на Бока искаха дузпа. Оласа обаче стреля в стената от отлична позиция да даде аванс.

Капитанът Перес, който се контузи още преди почивката, напусна в 89-ата минута. На негово място влезе друг опитен играч - Фернандо Гаго, който познава отлично "Бернабеу", след като има 121 мача с екипа на Реал Мадрид.

Двата отбора бяха изморени, като много футбол не се игра в последните минути. Така в 96-ата минута Куня свири край на редовното време.

След няколко минути отборите стартираха продълженията, а още в 92-ата минута Бариос беше изгонен за втори жълт картон, след като получи първия си в 87-ата минута. Това вдъхна още повече увереност на Ривър. Защитникът Хара влезе на мястото на Вила, докато 18-годишният нападател Хулиан Алварес изненадващо дебютира в турнира, като замени Паласиос.

Още в 102-ата минута той можеше да вкара, но стреля в аут. "Милионерите" бяха пълни господари в продълженията, докато противникът им не успяваше да задържи топката. По-добрата игра на Ривър даде резултат в 109-ата минута, когато Хуан Кинтеро донесе пълен обрат в полза на "милионерите" със страхотен гол.

Вратарят Андрада боксира поредното центриране, но играчите пред него не се организираха добре. Това позволи на Кинтеро и съотборниците му да комбинират, а след като топката се върна в колумбиеца, а той я прати в мрежата със зверски шут от 18 метра. Голът беше негов втори в турнира.

Карлос Тевес веднага се появи в игра и Бока се хвърли в атака. Още в следващата атака Армани спаси удар на Майдана, който беше на път да си вкара автогол. Последва нова негова намеса, а след това парира и изстрел на Гаго.

Капитанът обаче се контузи в последните пет минути и остави тима си с девет души, което уби и последните надежди на Бока Хуниорс.

Въпреки това Хара в 120-ата минута нацели дясната греда, а топката рикошира в защитник на Ривър. Последва корнер, като Андрада отиде да търси гол за 2:2, но при избитата топка Кинтеро изведе Мартинес сам срещу празната врата на Бока, халфът пробяга около 50 метра с топката и записа името си в един велик сблъсък, който никога няма да бъде забравен.

Това беше неговият трети гол в Копа Либертадорес, но четвърти във вратата на Бока Хуниорс и трети през 2018 година,

след като се разписа за успеха с 3:1 на "Бомбонера"

през май 2017 година,

той вкара за победата (2:0) в Суперкупата

през март тази година,

а също така и за успеха с 2:0 на "Бомбонера" през септемвр

и. Идолът на феновете влезе завинаги в сърцата им и с този гол, който подпечата най-важната победа в историята на "милионерите".

Попадението означаваше, че Ривър Плейт и милионите му фенове са на седмото небе, докато Бока Хуниорс и феновете на клуба ще преживеят най-тежката си загуба в славната си история, която никога няма да бъде забравена, нито от едните, нито от другите.

Буенос Айрес за минути се превърна в "червено-бяло" море, където започна мечтаното празнуване. Тимът на шампионите, който е на 12 часа със самолет от аржентинската столица, обаче няма да има много време за празненства, тъй като на 18 декември "милионерите" излизат като фаворит в първи полуфинал за световното клубно първенство в ОАЕ, където евентуално на финал (22 декември) почти сигурно ще ги чака големият фаворит в надпреварата Реал Мадрид.

Този сблъсък бе №248 в историята на Суперкласико, но ще остане вечен предвид своето значение. "Генуезците" останаха с 88 победи срещу 82 на "милионерите", като тази е най-сладката за феновете на "червено-белите", докато 78 пъти срещата е завършвала наравно.

Тазгодишната купа на Копа Либертадорес пък е трофей №131 във витрината на двата клуба. Бока Хуниорс остана с 67 на този етап, докато Ривър Плейт има вече 64. Въпреки легендарната има вражда от над 105 години, двата клуба играха едва за трети път в историята си финал, но за първи път извън границите на Аржентина. През 1976 година "генуезците" печелят с 1:0 финала за титлата,

а през март тази година Ривър Плейт спечели с 2:0 финала за Суперкупата на Аржентина

, а сега и Копа Либертадорес.

Двамата капитани Понсио и Майдана (

б.а. който e единствен в историята печелил трофея и с Бока през 2007 г

.), както Мартинес, Мора и Маяда, са първите играчи на "милионерите" с два триумфа в Либертадорес. Армани пък стана първият вратар спечелил два пъти Либертадорес, след като поне в седем мача не е допуснал гол. Той стори първо това с Атлетико Насионал през 2016 г., - 9 мача, а тази година остана със 7 сухи мрежи.

(

Виж тук как мина денят в Мадрид

)

Грандовете на Аржентина решиха най-важния сблъсък в своята история в Европа, а не в Южна Америка, след като КОНМЕБОЛ взе решение двубоят да не се играе в Южното полукълбо.

Както е известно, финалът реванш трябваше да бъде на 24 ноември пред препълнените трибуни на "Монументал"

, но поради инциденти с автобуса на Бока Хуниорс беше отменен. Рейсът беше счупен от феновете на "милионерите" и напълнен с газ неволно от полицията, при което пострада капитанът Пабло Перес, тъй като стъкло влезе в окото му. Той трябваше дори да ходи до близка болница, а мачът беше отложен първо с един час, после с още един час, а накрая с 24 часа. Въпреки, че близо 70 000 стояха на стадиона няколко часа.

Ден по-късно "генуезците" бяха категорични, че искат наказание за вечния съперник и служебна победа

, която да гарантира купата, като отказаха на тръгнат за "Монументал", въпреки че вече 10 000 фенове бяха взели своите места.

След няколкодневни скандали и срещи на най-високо ниво в централата на КОНМЕБОЛ

, федерацията

взе решение мачът да се играе в дома на Реал Мадрид, което разочарова тотално всички

в Буенос Айрес и Аржентина.

Ривър отнесе наказание от 400 000 долара

, два мача без публика, но най-вече загуби предимството си да играе на своя стадион, пред само свои фенове в най-важната си среща в своята история.

Освен, че финалът бе в Испания, а Ривър се водеше домакин,

двата клуба получиха по 25 000 билета

, като само 5000 от тях можеше да продават на живеещите фенове в Аржентина.

"Мачът на века", "Великият финал", "Сблъсъкът за вечната слава", са само някои от определенията за мача през последните 40 дни от медиите по света.

Интересното е, че двубоят, който нито един фен или нито един представител от двата клуба не искаше да играе заради кошмара, следващ го, ако бъде загубен, беше отлаган доста пъти.

Първо мачовете трябваше да се играят на 7 и 28 ноември вечерта, както беше по програма, но след това бяха изместени на 10 и 24 в следобедно време, за да бъдат през уикенда и да може полицията да предотврати инциденти. Първо на 10 ноември мачът беше отложен поради порой,

а на следващия ден завърши 2:2

, оставяйки всичко да се реши във втората среща.

Последваха ексцесиите на 24 ноември, двете отлагания в същия ден, преместването за ден по-късно, където отново беше отложен, за да последват множество скандали и полемики, преди да бъде взето решението да се играе месец след първата среща, правейки го най-дългият финал в историята.

"Бернабеу" пък се превърна в най-специалният стадион на планетата, тъй като е единственият, който е бил домакин на финалите на шестте най-важни международни турнири на клубно и национално ниво - финал на Световно първенство (1982), финал на Европейско първенство (1964), финал на КЕШ/Шампионската лига (1957, 1969, 1980, 2010), финал за Купата на УЕФА/Лига Европа (1985, 1986), финал на Междуконтиненталната купа (1964) и финал на Копа Либертадорес (2018).