Нищо ново: Невероятна драма и отново Черно море изхвърли Левски от Купата

Невероятна драма прати Черно море на четвъртфинал за Купата на България и изхвърли Левски от турнира. "Моряците" за пореден път разплакаха "сините", след като победиха със 7:6 след изпълнение на 12 дузпи. Преди това редовното време завърши 2:2, като домакините стигнаха до равенството в 91-ата минута чрез гол на резервата Георги Божилов. Жерсон Кабрал (9) и Кали Тиам (78) два пъти даваха аванс на 26-кратните шампиони, а Атанас Зехиров в 12-ата минута беше вкарал за 1:1.

Драматичният развой тепърва престоеше, тъй като при дузпите Левски вкара първите си четири дузпи, а Божилов пропусна втората за "моряците". Но влезлият резерва в 119-ата минута Филипе Нашименто, трябваше да вкара, за да класира столичани напред. Португалецът се подхлъзна преди изпълнението и прати топката високо над вратата.

Това шокира всички в Левски, които секунди по-късно вече губеха, тъй като Пламен Димов беше точен за 7:6. Другият португалец на "Герена" - Нуно Рейш, стреля в горната греда, а топката тупна пред голлинията и изхвърли рекордьора по трофеи от турнира.

Лошите новини за Славиша Стоянович, който разчиташе именно през Купата на България да спре дългата серия без отличие на Левски, не свършват с това. Той загуби двама от най-твърдите си титуляри - Холмар Ейолфсон, който напусна на носилка още първите минути, и Иван Горанов, който беше откаран в болница в продълженията.

Резервата Ривалдиньо и Хасани получиха директни червени картони след последния съдйски сигнал на "Тича", тъй като играчът на домакините започна да празнува пред феновете на "сините", но колегите му в синьо не приеха добре това действие, стигайки се до малко меле. Левскарите имат и претенции към Ивайло Стоянов, който не отсъди дузпа за тима през първата част при резултат 1:1.

Черно море се превръща във все по-голям кошмар на Левски. "Моряците" за трети пореден път поставят на колене тима от "Герена" през последните четири сезона, като и три пъти това се случва след продължения. През 2015 година в супердрама Черно море спечели финала на "Лазур" в Бургас след обрат и голове в 92-ата и 119-ата минути. Преди две години варненци удариха с 3:2 левскарите насред техния дом, като поведоха с 2:0, "сините" изравниха, но после отстъпиха с гол на Александър Цветков в 101-ата минута на продълженията.

Освен това за четвърти пореден път Левски губи на "Тича" осминафинал в турнира. През 2006 година с 2:3 след продължения, през 2009 година с 1:4, през 2012 година с 0:1 (но без да отпадне, тъй като имаше предимство от 4:0 в първата среща) и през 2018 година след дузпи. Интересното е, че в последните седем мача между двата клуба в турнира за Купата на България Левски остана само с една победа - 4:0 през 2012 година, когато треньор на отбора беше Илиан Илиев, който този път подчини бившия си клуб и зарадва феновете във Варна.

Наставникът на домакините Илиев бе направил три промени в стартовите 11 от победата с

3:2

над Дунав преди няколко дни. Меди Фенуш, Патрик Андраде и Георги Божилов започнаха вместо Радослав Василев, Мартин Минчев и Аристот Ндонгала.

Благой Макенджиев бе на вратата, а Мирослав Енчев, Пламен Димов, Илиас Хасани и Уго Кононго действаха в защита. Бившият играч на "сините" Васил Панайотов и Петър Витанов бяха опорни полузащитници, а Атанас Зехиров, Георги Илиев и Жержиньо помагаха на Меди Фенуш в атака. "Моряците" имаха серия от две поредни победи на своя стадион срещу Верея (

.

Божидар Митрев бе вратар, Милош Цветкович, Давид Яблонски, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов бяха в защита, а Кали Тиам и Нуно Рейш бяха опорните халфове. Давиде Мариани, Жерсон Кабрал и Габриел Обертан действаха зад Станислав Костов.

Двубоят започна с лоша новина за столичани, които взеха инициативата в първите минути. Холмар Ейолфсон обърна дясното си коляно, докато гонеше противников футболист и се свлече на земята. Той беше изнесен на носилка и заменен принудително, докато се прививаше от болка. На негово място влезе Аймен Белаид в 7-ата минута. Буквално след това Левски поведе в резултата. Станислав Костов се пребори за една високо топка, като скочи да играе с топката на гърди, а домакините имаха претенции за игра с ръка. Нападателят свали топката на земята и подаде на Мариани, който продължи към Кабрал. Крилото си нагласи топката и стреля, коженото кълбо се чукна в рамото на Панайотов и влезе в мрежата на Макенджиев.

Голът беше шести за холандеца през този сезон във всички турнири.

Радостта на "сините", които бяха подкрепяни от голяма агитка, трая много малко. Капитанът Георги Илиев демонстрира своята класа в 12-ата минута, като пусна извеждащо подаване зад защитата, а Зехиров надбяга Белаид и технично насочи топката в обратния ъгъл на Митрев. Стражът обаче отново не остави впечатление, че се представи по най-добрия начин, като резултатът беше изравнен.
Попадението стресна за малко столичани, а лошо боксиране на Митрев вкара малко суматоха в наказателното поле на гостите. Домакините си върнаха самочувствието и срещата се превърна в битка на терена, която и двата тима искаха да спечелят.

В 33-ата минута Пламен Димов игра с ръка при подаване на Обертан към Костов, който чакаше да нанесе удар в наказателното поле, беше подмината от Стоянов. Щабът на "сините" бурно и с пълно право искаше дузпа, като Цветкович получи жълт картон, но такава не беше отсъдена.
Няколко минути преди края на първата част Митрев с отлично спасяване изби удар от фал на Илиев, като не позволи на Черно море да стигне до пълен обрат преди почивката.

Втората част "сините" бяха малко по-активни, но без да създават положения пред противниковата врата, такива нямаше и пред тяхната. Радослав Василев влезе в 64-ата минута, докато Станислав Иванов влезе на мястото на Мариани в 75-ата минута. 180 секунди след това скамейката на столичани изригна, тъй като Кали Тиам върна преднината на "сините". Халфът беше оставен непокрит в центъра на наказателното поле, като се възползва от лош опит за изстрел на Яблонски и от няколко метра не остави шансове на Макенджиев.

Това бе негов втори пореден гол, след като преди няколко дни откри головата си сметка за клуба. Мартин Минчев и Георги Божилов влязоха за "зелените", които се хвърлиха в атака.

Макенджиев измъкна своите в 83-ата минута. Националният вратар изби в корнер от три метра изстрел на Костов. Минута по-късно Митрев пък спря силен шут на Конголо, който напредна при бърза контраатака. Секунди след това Василев се размина с изравнително попадение. Нападателят изпревари с глава Митрев, но за късмет на вратаря топката мина на сантиметри от лявата греда. Горанов се контузи и последните минути стоеше на терена със силни болки в ребрата. Именно през неговата зона дойде и изравнителното попадение.

Срещата влезе в триминутното продължение, когато Черно море отново матира Митрев. Минчев проби отдясно, топката беше избита, но попадна в Енчев, който центрира към Божилов, а нападателят технично обърна глезена и прати кълбото в долния десен ъгъл за 2:2. Той влезе резерва и се разписа в 90-ата минута при равенството 2:2 на "Герена" през лятото, но тогава даде преднина на своите, които не задържаха победата.

Както е известно, преди три години той беше в основната за изравнителното попадение на Бакари в 92-ата минута във финала за Купата на България в Бургас, който беше спечелен от "моряците" след продължения.

Лошите новини за "сините" продължиха. Специалистът остана без своя ляв защитник и капитан Иван Горанов, който беше откаран в болницата със съмнения за спукано ребро. На негово място влезе Найденов, а Цветкович мина ляв защитник.

Този развой на срещата разклати сериозно самочувствието и увереността на играчите в синьо, които имаха едва една възможност чрез Станислав Костов преди дузпите. Домакините играха по-добре във второто продължение, но без да се налага Митрев да прави спасявания.

За първи път беше използвана четвъртата смяна в продълженията, като Андраде влезе вместо Витанов, а Нашименто смени Костов секунди преди края.

Разликата между двамата обаче беше, че играчът от Кабо Верде остави своя тим в мача, вкарвайки петата дузпа за 6:6, след като Божилов бе ударил гредата при втория опит на домакините. А халфът на гостите, който искаше да бие дузпата във финала срещу Славия, се подхлъзна и стреля високо, като не успя да се превърне в герой за Левски и в очите на Стоянович, който видимо не разчита на него.
Преди това Илиев, Панайотов и Василев бяха вкарали за Черно море, докато Кабрал, Яблонски, Цветкович и Тиам бяха точни за Левски.

Бившият играч на "сините" Пламен Димов вкара за 7:6, а Рейш удари горната греда и съсипа мечтите на Левски, който остава да се бори само в Първа лига.

За пореден път обаче Синя България плаче след рулетката на дузпите. От последния си 25-и рекорден трофей през 2007 година, "сините" имат вече пет поражения след дузпи, две от тях са на финал - 2013 г., и 2018 г., Освен тях и четири пъти отпадат от Купата след продължения (един финал) през тези 11 години.

Разбитият Левски има тежко домакинство на Ботев (Пловдив) тази неделя, след което се връща на "Тича", но този път за мач от Първа лига. "Моряците" имат визита на Ботев (Враца) преди следващото домакинство на "сините".

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 2:2 (5:4 при дузпите)

0:1 Кабрал (9)

1:1 Зехиров (12)