Левски съсипа "моряците", играч на гостите направи нещо невиждано в "А" група (видео+галерия)

Отборът на Левски разгроми с 4:0 за втори път тази есен Черно море на стадион "Георги Аспарухов" в първа 1/8-финална среща от турнира за Купата на България. След мача за първенство „сините” отново разбиха варненци с по два гола на Дъстли Мюлдер (11,51) и резервата Жоао Силва (54,74-д). По този начин срещата-реванш на „Тича на 15-и декември се очаква да бъде протоколна, тъй като „моряците” ще разчитат на чудо при този резултат, за да продължат на четвъртфиналите.

Двубоят ще се запомни с нещо невиждано по терените на „А” група. В 74-ата минута Сашо Александров свали рефера Стефан Спасов на земята, след като реферът бе отсъдил спорна дузпа за негово нарушение. За бодичека си десния бек бе изгонен и гостите доиграха мача с 10 човека. Срещата бе последна на "Герена" за 2012 година, а почти сигурно и в историята, тъй като се очаква от февруари да бъдат започнати работни дейности по обновяването на стадиона.

Наставникът на Левски Илиан Илиев заложи на същите 11, които постигнаха най-голямата победа на отбора за сезона досега - 7:1 над Етър преди няколко дни в 14-ия кръг на “А” група.
Старши-треньорът на гостите Адалберт Зафиров бе направил две промени за разлика от победата над Миньор с 2:0 в последния кръг от шампионата. Бергонси и Симеон Симеонов бяха титуляри за сметка на Георги Божилов и Илиан Капитанов.

Още в първата минута нападателят на домакините Базил де Карвальо и вратарят на "моряците" Георги Капитанов останаха да лежат на земята след сблъсък помежду им, като се наложи лекарска намеса. Двамата се опитаха да се върнат на терена, но три минути по-късно отново поискаха помощ и бяха заменени принудително. На техните места се появиха Силва и Пламен Колев.
Мюлдер откри в 11-ата минута със страховит удар от 10 метра. Холандецът направи двойно подаване с Влади Гаджев и прати топката под горната греда на Колев.
Жоао Силва бе в положение на засада, но не потърси контакт с топката и десния бранител вкара третия си гол за сезона.
Португалският таран направи невероятен пропуск в 15-ата минута, когато от един метър стреля в аут при отлична атака от ляво между Пинто и Йорданов, който намери по земя нападателя. В 30-ата минута Илиев със страхотен рефлекс запази резултата, като изби с една ръка удар с глава на Мирослав Манолов, който засече центриране от корнер. Стражът на "сините" трябваше да се намесва и в 36-ата минута след удар на Еденилсон Бергонси, а след това Мюлдер изчисти от голлинията, преди да бъде изритан от Бергонси, което коства жълт картон на чужденеца. Силва пропусна да удвои в следващата атака.
В последната минута на първата частта Дончо Атанасов се освободи майсторски, като прехвърли с пета Мюлдер, след което с диагонален удар от 17-18 метра нацели горната греда на вратата на домакините. Рамос пропусна да овладее центриране на Силва при последвалата атака.
Второто полувреме започва отлично за "сините", които в рамките на няколко минути направиха резултата 3:0. Дъстли Мюлдер удвои в 51-ата минута с втория си гол в мача, а Силва с глава в 54-ата прати отново топката в мрежата. Играчът с номер две набра скорост по дясното крило бе изведен от Кристовао Рамос и майсторски прехвърли Колев за 2:0. Каращият трети сезон на "Герена" бек имаше до днес две попадения със синята фланелка, като и двете са през тази кампания в "А" група.
180 секунди след това Силва с глава вкара своя трети гол в турнира. Той засече хубаво центриране на Илиян Йорданов и не остави шансове на стража на варненци.
Последва добра атака на "моряците", но завърши без удар, а веднага след това Илиев трябваше да спасява.
Силва стреля силно в аут, преди да бъде спрян от несъществуваща засада останал очи в очи с Колев в 61-ата минута. В следващите минути гол на Гаджев бе отнемен поради засада. Пламен Илиев отново бе последна преграда пред удар на Атанасов.
Невиждано нещо се случи в 75-ата минута. Рамос бе изведен отлично зад защитата, но си пое лошо топката. Връхлитащият Сашо Александров изби топката на шпагат, но фаулира и крилото. Реферът Стефан Спасов отсъди дузпа. Това вбеси десния бранител, който се засили към рефера да иска обяснение, като го посрещна със сблъсък и го повали на земята. Веднага след изправянето си Пастата даде червен картон на Александров, а Силва бе точен от бялата точка с четвъртия си гол за сезона в Купата на България и общо 5-и за клуба.
Вратарят Колев демонстрира отличен рефлекс преди края и спря последователно Мюлдер и Силва да запишат първи хеттрик със синята фланелка. Илиев сбърка в 86-ата минута, но след това поправи грешката си, като парира изстрела на Георги Илиев и резултата на таблото остана 4:0.
На практика Левски си върна на „моряците” за последните две отпадания в турнира през 2006 и 2009 година с 2:3 и 1:4 в същата фаза. Тогава се играеше един мач, като и в двата случая това се случи във Варна. Предните шест пъти „сините” са отстранявали варненци в надпреварата за Купата на България.
26-кратният шампион на страната е рекордьор по спечелени трофей в турнира с 26 купи и мечтае за 27-а. Преди това го очаква протоколен реванш, след който ще чака бъдещия си противник на четвъртфиналите.
Интересното е, че в последните си два мача момчетата на Илиан Илиев отбелязаха 11 гола на „Герена” срещу Етър и Черно море.

ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 4:0 (1:0)

1:0 Мюлдер (11)
2:0 Мюлдер (51)
3:0 Силва (54)
4:0 Силва (74-д)

ЛЕВСКИ:Пламен Илиев, Дъстли Мюлдер, Даниел Димов, Ромен Ели, Нуно Пинто, Станислав Ангелов, Роман Прохазка, Владимир Гаджев (84-Райков), Кристовао Рамос (76-Вутов), Илиян Йорданов, Базил де Карвальо (6-Жоао Силва)

ЧЕРНО МОРЕ: Георги Китанов (6-Пламен Колев), Сашо Александров, Росен Колев, Детелин Димитров, Александър Александров, Самуел Камазола (55-Божилов), Симеон Симеонов, Еденилсон Бергонси, Георги Илиев, Дончо Атанасов, Мирослав Манолов (75-Дечев)

Жълти картони: Рамос, Мюлдер (Л); Камазола,Бергонси, Симеонов, Манолов (ЧМ)