Черно море спъна Левски в драма на "Герена" (видео)

Отборите на Левски и Черно море изиграха много добър мач на стадион "Георги Аспарухов", но не успяха да излъчат победител. Драматичният сблъсък от втория кръг на Първа лига завърши 2:2, като "сините" се измъкнаха от поражението в 89-ата минута след гол на Давиде Мариани, който беше оспорван от играчите на Илиан Илиев. Секунди по-рано Георги Божилов бе дал аванс на гостите, които докосваха първа победа на "Герена" в елита от 60 години. Преди това страхотно изпълнение със странична ножица на Георги Илиев в 22-ата минута изведе напред "моряците", а Станислав Костов изравни в 60-ата минута. Габриел Обертан удари гредата в началото на второто полувреме, а цели трима футболисти напуснаха принудително поради травми - Антъни Белмонт (23), Стефан Станчев (76) и Паулиньо (85).

Новият треньор на "сините" Славиша Стоянович наблюдава за първи път отбора на живо, като беше в компанията на Спас Русев и Асен Букарев, в ложите на Сектор "А".

Така двата тима имат по четири точки след първите два кръга, като изостават на две от лидера ЦСКА-София.

Временният треньорски тандем Тодор Симов и Георги Тодоров искаше  да изведе Левски до втори успех в шампионата след победата с 1:0 над Ботев (Пловдив) преди седмица в "Коматево".

Гостите също имаха три точки в актива, а Илиан Илиев се надяваше "моряците" да постигнат нов успех. Той вече е побеждавал Левски два пъти в София, но с Берое (1:0 на 19 октомври 2009 г.) и Локомотив Пловдив (3:2 на 10 май 2016 г.).

118 Левски - Черно море 2:2

"Сините" направиха две промени от мача с "канарчетата". Холмар Ейолфсон и Кали Тиам се завърнаха в стартовите 11, като замениха Иван Горанов и Жорди Гомес. Очаквано на вратата на Левски отново застана Мартин Полачек. Капитанът Божидар Митрев се завърна в групата, но стартира от скамейката. Цветкович, Давид Яблонски, Ейолфсон и Аймен Беалид действаха в защита. Тиам, Антъни Белмонт и Мариани бяха халфовете в схемата 4-3-3, докато в атака започнаха Габриел Обертан, който бе капитан, Жерсон Кабрал и Станислав Костов.

Илиев пък направи три промени сред титулярите, които победиха с 2:1 Ботев (Враца). Това бяха Пламен Димов, Патрик Андраде и Меди Фенуш, които смениха Илиас Хасани, Дани Кики и Мартин Минчев.
Останалите избраници бяха Благой Макенджиев, Стефан Станчев, Даниел Димов, Уго Кононго, Петър Витанов, Георги Илиев, Аристот Ндонгала и Жоржиньо.

Двата тима играха последно в края на месец май,

когато се изправиха един срещу друг в бараж за последното място в Лига Европа, което "сините" спечелиха с 4:1

, но

вече безславно отпаднаха от Вадуц (Лихтнещайн)

. Интересното е, че отново Георги Кабаков свири мача, като този път публиката на "сините" имаше претенции към него след почивката, а гостите в последните секунди на мача.

"Сините" започнаха активно и още в първите секунди имаха възможност за гол. Цветкович намери връхлитащия Обертан, който стреля силно, но Даниел Димов изби с глава на метър пред голлинията. Минута по-късно капитанът в този мач на столичани се откъсна, като центрира добре, но Кабрал не прецени подаването. Костов с пета стреля слабо в 10-ата минута.

Обертан стреля силно в 20-ата минута, а Макенджиев изби. Последва бърза контраатака за гостите, чийто удар на Ндонгала беше изчистен в корнер от Ейолфсон. След центрирането защитата на Левски буквално заспа, като остави Георги Илиев сам в малкото наказателното поле. Капитанът на "моряците" се възползва от този подарък и със страхотна странична ножица вкара първия гол във вратата на "сините" през този сезон в първенството. Голът беше негов 72-и в елита на България.

Испанецът Жорди Гомес влезе на мястото на контузилия се Белмонт, докато нов опасен удар на Кабрал беше париран от Макенджиев.

Втората част започна със силен натиск на Левски, като отново Обертан беше най-деен. Бившият играч на Манчестър Юнайтед се възползва от грешка на Андраде, като нахлу през центъра и стреля силно от 17 метра, но топката срещна лявата греда. Секунди по-късно Кабрал пробва нов удар, а след това и Цветкович също стреля, като и при двата пъти Макенджиев спаси.

В 50-ата минута Белаид извърши фаул на границата на наказателното поле, като зад топката застана Георги Илиев, но стреля право в стената. Даниел Димов със задна ножица можеше да матира бившия си тим в 58-ата минута, но прати топката в аут. При последвалата атака Гомес изведе Костов, който нахлу и вкара за 1:1. Попадението беше негово четвърто със синята фланелка и първо за сезона.

Бразилецът Паулиньо, който пропусна цялата подготовка, се завърна в игра, заменяйки Кабрал и още повече вдигна скоростта на столичани, като с първото си докосване беше близо до гол. Обертан направи хубав пробив, но сбърка с последното докосване, а решения на Кабаков изнервиха публиката.

Макенджиев спря удар от въздуха на Костов в 67-ата минута. Рожденикът Мариан Огнянов, който навърши 30 години, замени Андраде.

Паулиньо беше доста активен, но играеше прекалено индивидуално и това не носеше голови положения за Левски. Стефан Станчев скъса мускул и беше изнесен на носилка в 76-ата минута. Ейолфсон пък пропусна с глава в 80-ата минута.

Най-добрият от "сините" Паулиньо отново получи контузия и също напусна принудително, а на негово място влезе Илия Димитров. Крилото най-вероятно получи разтежение на бедрото, но има вероятност травмата да е по-сериозна.

Левски търсеше победата, но беше оставил доста свободни пространства. Така резервата Георги Божилов, който се появи в 86-ата минута, отново се оказа жокер за Черно море. Нападателят завърши с гол хубава атака на варненци. Таранът засече отлично центриране с глава на Кононго и във втори пореден мач вкара, влизайки от пейката. Той сторито това и срещу Ботев (Враца) преди седмица. Попадението шокира публиката на трибуните, която секунди по-късно избухна.

Гомес изрита напред топката, но неразбирателство между Макенджиев и Кононго, които се сблъскаха, позволи на Илия Димитров да отнеме топката и да подаде на Мариани, а швейцарецът отбеляза първото си попадение за клуба.

Гостите искаха нарушение на синия нападател срещу бранителя, преди той да се блъсне в своя вратар.

В продълженията Димитров можеше отново да стане герой в последните секунди на продължението, но от три метра прати топката с глава над горната греда. Така срещата завърши 2:2, както и през май 2017 година.

Двата тима имат своите основателни причини, че не започнаха сезона с две победи, нещо което не се е случвало на Левски от 2012 година, когато треньор на отбора беше именно Илиан Илиев. "Сините" буквално подариха два гола на гостите, като вратарят и защитата проспаха центрирания, оставяйки играчи на гостите сами в малкото наказателно поле, въпреки численото предимство, което често беше 5-2 в полза на домакините. Отбраната беше изключително неориентирана при всичките атаки на Черно море.

Гостите пък поради липса на концентрация в еуфорията от попадението на Божилов не се подредиха правилно, което им коства успеха в дома на 26-кратните шампиони на България.

Равенството беше общо 30-то в елита между двата клуба, както и десето в столицата. "Сините" остават без поражение от 1958 година при домакинство на "моряците" в родния елит.

Двубоят беше общо 116-и, като в него не влиза баражът през май. Левски остана с 69 победи срещу 17 на "зелено-белите".

ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 2:2
0:1 Илиев (22)
1:1 Костов (60)
1:2 Божилов (88)
2:2 Мариани (89)