Браво, "лъвове"! България с голям успех над Холандия (видео+галерия)

Отборът на България постигна една от най-големите си победи през последните 25 години, след като повали Холандия на стадион "Васил Левски" с 2:0. Герой за "лъвовете" стана Спас Делев, който вкара първите си голове с националната фланелка. Нападателят бе страхотен, като първо се разписа в 5-ата минута, а в 20-ата минута шокира тотално обърканите "лалета", които цял мач не успяха да намерят сили, за да се противопоставят на тактиката на Петър Хубчев.

Така България повече от всякога може да мечтае за нещо в тази тежка група "А", където само първият отбор се класира за световното в Русия 2018 година. "Трикольорите" вече имат девет точки, като изостават само с една от Швеция, а лидерът Франция има 13 точки. Бронзовият медалист от последното световно първенство в Бразилия пък остана зад България със седем точки. Освен това "оранжевите" останаха без победа в България, където са допуснали вече три загуби и едно равенство от четири официални мача.

България - Холандия 2:0 България нанесе първа загуба от 2001 година на Холандия в мач от световните квалификации като гост. За последно Ейре победи с 1:0 "лалетата", а след това звездите от ниската земя записаха 14 победи и три равенства до днес, когато отново си тръгнаха с празни ръце от родната столица.

Успехът пък е четвърти поред за националите пред родна публика, които имат три победи от три мача в тази кампания - Люксембург (4:3), Беларус (1:0) и Холандия (2:0), като остават мачовете с Швеция през август и Франция през октомври.

Селекционерът на България Петър Хубчев направи няколко промени в стартовите 11 на стадион "Васил Левски". Вратарят на "лъвовете" бе Николай Михайлов, който смени контузилия се тежко Владислав Стоянов. Стражът не бе играл за тима от март 2015 година, когато домакинствахме на Италия (2:2). Защитата на "трикольорите" отдясно наляво бе следната - Страхил Попов, Борислав Чорбаджийски, който смени в последния момент - Николай Бодуров, Васил Божиков и Петър Занев. Опорният халф в схемата 4-1-4-1 на Хубси беше Симеон Славчев, а Георги Костадинов бе предпочетен пред Ивайло Чочев от Палермо.

Завърналият се в състава на след пауза от година и половина Станислав Манолев действаше по дясното крило, а Александър Тонев по лявото. Капитанът Ивелин Попов бе зад Спас Делев.

България - Холандия
Дани Блинд заложи на пълния дебютант Матийс Де Лихт, който е едва на 17 години. Талантливият защитник на Аякс замени Стефан де Фрай от Лацио в центъра на отбраната. Кевин Строотман, Куинси Промес, Жоржиньо Вайналдум бяха  халфовете в 4-3-3 на "лалетата", а Дейви Клаасен, Бас Дост и Ариен Робен водеха атаката.
България - Холандия Още в първата минута 17-годишният младок Матийс Де Лихт фаулира Попов на границата на наказателното поле. Капитанът на България стреля точно, но Йерун Зут без особени проблеми спаси.

В 5-ата минута Делев изправи на крака близо 13 000 зрители по трибуните. Нападателят се възползва от неразбирателство между Де Лихт и Зут, като пое топката на гърди след дълго подаване на Славчев, финтира вратаря и вкара своя първи гол с националната фланелка от 14 мача.
България - Холандия .
По-добрата игра на родните национали продължи в следващите минути, като няколко пробива отдясно затрудниха гостите. В 20-ата минута Делев взриви трибуните с нов гол. Този път той пое топката извън наказателното поле след подаване с глава на Костадинов, финтира Де Лихт и със силен изстрел от 18 метра прати топката в долния ляв ъгъл на Зут.

Шокиращият втори гол във вратата на "лалетата" даде още повече увереност на българските футболисти.

България победи Холандия с 2:0 в София - част II В 33-ата минута Делев се контузи, след като получи удар от Зут при опит да го пресира. Нападателят получи лекарска помощ, като трябваше да остане извън игра три-четири минути. "Трикольроите" бяха добре подредени и не позволяваха на "лалетата" да организират опасни атаки, нито пък да вдигнат оборотите. В 41-ата минута леко неразбирателство в родната защита даде възможност на Дост да стреля, но той прати топката високо от вратата. Буквално в последната минута на първата част Клаасен изпревари Занев, който бе сбъркал при изнасянето на топката. Коженото кълбо стигна до Дост, който от пет метра стреля в аут. Така резултатът остана 2:0 преди почивката.

България - Холандия 2:0 На почивката Блинд направи две промени. Ветеранът Уесли Снайдер замени Вайналдум, а Уесли Хут дебютира на мястото на другия дебютант Де Лихт.

В 57-ата минута Куинси стреля силно, топката рикошира, а Михайлов с плонж изби в ъглов удар. При следващата атака Ивелин Попов се забави при отлична контраатака. Топката попадна в Робен, който финтира двама защитници и изведе Снайдер, а последният стреля встрани от вратата.

Отлично спасяване на Михайлов в 62-ата минута. Вратарят парира удар на Клаасен от 8-9 метра, който получи хубаво подаване от Дост.

България - Холандия 2:0 Хубчев замени Попов с Божидар Краев в 68-ата минута. Това е дебют за 19-годишния талант на Левски. Капитанската лента пък отиде на ръката на Ники Михайлов. Неговият бивш съотборник в Твенте Люк де Йонг бе последната смяна за гостите, като нападателят смени Куинси.

Удар с глава на Дост в 81-ата минута бе спасен от Михайлов. 100 секунди след това Де Йонг се размина с топката в малкото наказателно поле, след като Дост отново игра с глава. Петър Занев се контузи, като на негово място влезе Антон Недялков. Три минути преди края на редовното време публиката стана на крака, за да изпрати изморения герой Делев, който отстъпи мястото си на Бодуров.

България победи Холандия с 2:0 в София - част II В продължението при опасна атака на Холандия на терена се появи втора топка, но реферът Калъм не спря играта, а малко след това България заслужено ликуваше.
България - Холандия 2:0 Накрая над 13 000 зрители, които през цялата среща не спряха да подкрепят родните играчи, изпратиха с бурни и заслужени аплодисменти футболистите на Хубчев. Няма как да бъде и по-друг начин, след като за последно родните фенове се радваха на победа в квалификация срещу класен съперник през 2002 година с Хърватия.

България - Холандия 2:0 Мачът бе номер 150 за България между световни първенства и световни квалификации и общо 125-и в квалификациите. Интересното е, че подобно на юбилейната среща №30, България отново побеждава Холандия с 2:0 в София. Това се случва през 1968 година, отново в мач по пътя към световните финали, тогава за Мексико 1970 година, а головете отбелязват двама от най-великите играчи на родния футбол Христо Бонев и Георги Аспарухов.

България - Холандия 2:0 Следващият мач на България е на 9 юни срещу Беларус в Минск.

Едно голямо браво на "лъвовете", които изненадаха всички с този резултат, като сега се очаква да си повярват повече. Именитият съперник не игра на познатото ниво, но това също така е благодарение на тактическата дисциплина, пълното раздаване и по-голямата жажда за победа на играчите, които избра Петър Хубчев. Футболистите, ако успеят да станат постоянни в изявите си и да се раздават на 100%, както срещу звездите на Блинд, ще върнат публиката, а също така и вярата на феновете, които със сигурност съжаляват, че не бяха по трибуните при този голям успех, но имат желание да се върнат, ако видят българския дух. Именно това липсва доста често през последните години в представянето на тима, а сега предстои по-тежкото - тимът да си повярва, че може да върви нагоре след тежките години.
България - Холандия 2:0

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:0
1:0 Делев (5)
2:0 Делев (20)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): 13.Николай Михайлов, 2.Страхил Попов, 15. Васил Божиков, 4. Борислав Чорбаджийски, 3. Петър Занев (86-14.Антон Недялков), 6. Симеон Славчев, 7. Георги Костадинов, 11. Станислав Манолев, 20. Александър Тонев, 10. Ивелин Попов (68-12.Божидар Краев), 9. Спас Делев (87-5.Николай Бодуров)
Селекционер: П. Хубчев

ХОЛАНДИЯ (4-3-3): 1.Йерун Зут; 2.Рик Карсдорп, 3. Матийс Де Лигт (46-14.Уесли Хут), 4.Мартинс Инди, 5.Дейли Блинд; 6.Кевин Строотман, 7. Куинси Промес (69-19. Люк Де Йонг), 8.Жоржиньо Вайналдум (46-20.Уесли Снайдер); 10. Дейви Клаасен, 9. Бас Дост, 11.Ариен Робен
Селекционер: Д. Блинд

Съдия: Уилям Калъм (Шотландия)
Стадион: "Васил Левски", 13 000 зрители