Какъв инфарктен старт за България! (видео+галерия)

Националният отбор на България стартира по инфарктен начин световните квалификации за Мондиал 2018 в Русия. "Лъвовете" надиграха с гол в последните секунди Люксембург с 4:3, след като изиграха пореден слаб мач, пълен с множество обрати. За радост, селекцията на Ивайло Петев стигна до победата след невероятен гол на Александър Тонев в 92-ата минута. Секунди по-рано Бонхарт бе изравнил и подписал оставката на родния селекционер.

Димитър Рангелов даде аванс в 16-ата минута на "трикольорите", но Йоаким с две попадения в 60-ата и 62-ата минути шокира всички по трибуните. Марселиньо с глава върна равенството моментално в 65-ата минута, а Ивелин Попов с отлично изпълнение на фаул вкара за 3:2.

Играта в защита на родните национали обаче бе под всякаква критика, като в 90-ата минута Бонхарт през няколко човека матира Владо Стоянов. Този път късметът бе на страната на България и Тонев с бомбен шут вкара в продължението за 4:3. Последните две минути на срещата показаха, че родните национални са на дъното в Европа, след като бяха пълни опълченци срещу футболното джудже Люксембург, което е нашия любим противник. Днешният успех бе 13-и от 13 мача.

Вратарят на гостите Жубер, дори в продължение на минута бе в нашето наказателно поле, а гостите имаха претенции за игра с ръка на Иван Иванов. Последният пък в началото на втората част повали Йоаким в наказателното, но реферът не видя и остана безмълвен.

България - Люксембург Най-важното е, че България записа първи три точки и излезе на първо място в група "А", но през октомври предстоят гостувания на Франция (7-и) и на Швеция (10-и). При подобна игра на "лъвовете" в Париж и Стокхолм ще бъде пълно чудо, ако не се повторят резилите от Япония.

Това бе своеобразно ново начало за отбора на Ивайло Петев, който реши да направи доста промени в състава. Селекционерът заложи на Недялков и Чорбаджийски, които бяха пълни дебютанти. Иван Иванов пък се завърна с националната фланелка след дълга пауза поради травми. Именно защитата обаче разочарова най-много, тъй като липсваше тотален синхрон и атаките на гостите вещаеха притеснение.

България - Люксембург Първият удар бе за Георги Миланов, който мина встрани още в 5-ата минута. Няколко хиляди по трибуните станаха на крака в 16-ата минута. Тогава Димитър Рангелов прати топката в мрежата с удар от 22 метра. Голът бе негов шести в 39 мача за тима. Положения липсваха, но топката бе предимно в тима на Петев. Миланов удари горната греда в 42-ата минута. Халфът на ЦСКА (Москва) стреля силно от границата на наказателното поле, но топката се отби в гредата и излезе в аут.

България - Люксембург Втората част стартира ужасно на България. Най-вече заради бившия играч на ЦСКА - Йоахим, който първо изравни след грешка в родната защита в 60-ата минута, а 120 секунди по-късно донесе пълен обрат със светкавична контраатака. Попадението шокира присъстващите по трибуните, като веднага започнаха скандирания: "Оставка, Оставка", но в 65-ата минута Марселиньо с глава изравни и вкара своя първи гол в официален мач за националния отбор.

Родната селекция стигна до пълен обрат 14 минути по-късно. Страхил Попов проби през центъра, след което бе фаулиран на границата на наказателното поле. Зад топката застана Ивелин Попов, който след отлично изпълнение на пряк свободен удар се разписа за 3:2 в 79-ата минута. Родната десетка прехвърли стената и вкара своя 11-и гол за България. Малко по-късно той обра овациите при смяната си с Георги Божилов. Преди това Ивайло Чочев и Александър Тонев също се появиха в игра.

България - Люксембург 4:3 Последните минути гостите натиснаха, а нашите национали нямаха силите и увереността да задържат топката, като изпуснаха изцяло инициативата. Така дълго подаване към Бонхарт бе проспано за пореден път от защитата, а резервата на гостите от въздуха матира Стоянов за трети път, но този път това стана в 91-ата минута.

България - Люксембург 4:3 Докато хората разберат какво се е случило, Тонев бе в прегръдките на всички свои съотборници, тези на терена и тези на пейката, тъй като с бомбен удар с левия крак вкара своя пети гол за България и донесе първата победа на националите на старт на световни квалификации от лятото на 2004 година. Тогава надвихме с 3:1 Исландия в Рейкявик. Последните два пъти стартирахме с 2:2 срещу Черна гора за Мондиал 2010 и 2:2 с Италия за Мондиал 2014.

Интересното е, че "лъвовете" бяха допуснали едва пет попадения от Люксембург в историята си от 12 мача, като за последно това стана през 1997 година в Бургас при разгрома с 4:0. Последните четири мача "трикольорите" запазиха мрежата си суха срещу този противник, а сега цели три пъти топката мина голлинията на Стоянов, като досега никога не бяхме получавали повече от един гол срещу Люксембург. Гостите пък никога не бяха вкарвали толкова голове далеч от своя дом в своята история.

България - Люксембург 4:3 Този път късметът бе на страната на България, като най-хубавото е, че задължителните три точки са в активна, но с подобна игра публиката няма да се върне, надеждите и положителните емоции сред феновете също. Сега Петев и компания имат цял месец да си видят грешките, тъй като излизат срещу сребърния медалист от Евро 2016 на "Стад дьо Франс".

4:3 Тонев (92)

България: 12. Стоянов, 2. Попов, 3. Недялков, 5. Чорбаджийски, 15. Иванов, 17. Миланов, 21. Дяков (к), 11. Марселиньо, 7. Александров (55- 18. Ивайло Чочев), 10. Попов (84-9. Георги Божилов), 8. Рангелов
Селекционер: Ивайло Петев

Люксембург: 1. Жубер, 2. Шано, 4. Малже, 6. Филипс (84-21. Девил), 7. Жерсон, 8. Мартинс, 9. Да Мота (68-5.Бонхарт), 10. Тил (58-20.Турпел), 17. Муч, 18. Жанс, 22. Йоаким
Селекционер: Люк Холц
Жълти картони: Недялков, Марселиньо, Мартинс, Малже
Съдия: Жедиминас Мажейка, Литва
Стадион: “Васил Левски”, София