Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Лудогорец се събуди и свали Левски на земята (видео+галерия)

Шампионът на България Лудогорец се събуди след зимен сън и свали Левски на земята. "Орлите" победиха напълно заслужено с 2:0 "сините" пред около 17 000 зрители на стадион "Георги Аспарухов". Попаденията в двубоя от 25-ия кръг на Първа лига отбелязаха Марселиньо (21) и Джоди Лукоки (91), които направиха исторически повторния дебют на Стойчо Стоев начело на разградчани. Специалистът стана първият треньор в родната история, който побеждава 26-кратните шампиони на България четири пъти на "Герена". Това е трети успех за него с шампионите, като има и един начело на Миньор. Успехът изстреля хегемона в родния футбол през последните седем години на осем точки пред Левски, който се свлече на трето място с 51 точки, и на пет пред ЦСКА-София (54). Това беше 18-ата победа през този сезон в първенството за Лудогорец, който има 59 точки.

Треньорската смяна в клуба на Кирил Домусчиев получи желан ефект, като отборът изигра най-добрия си мач от дълго време насам и можеше да победи "сините" с още по-голям резултат. Слабото представяне на тима през тази пролет изглежда, че вече е в миналото и отборът надигна глава след втората си поредна победа в шампионата и втора поредна над Левски.
Поражението е първо за Георги Дерменжиев в официален мач начело на Левски, което прекъсна серията от три поредни победи на тима. Невероятната атмосфера по трибуните отново не помогна на домакините, които през последните години много по-често не бият, когато трибуните са пълни и ги подкрепят. Публиката беше на висока и беше 12-ият играч на Левски, но просто все още класата на Лудогорец е доста по-висока от тази на столичани.
Така столичани останаха без победа в девети пореден мач срещу Лудогорец, а също така в трети пореден пред своя публика не успяват да отбележат гол срещу този противник. Последната победа на "сините" беше през август 2016 година, когато Божидар Краев беше точен в 90-ата минута за крайното 1:0.

Наставникът на "сините" Георги Дерменджиев излезе за първи път срещу бившия си тим. Той направи една промяна в състава от успеха с 3:0 над Славия. Капитанът Иван Горанов се завърна и игра вместо Луи Нганиони отляво на защитата. Николай Михайлов бе на вратата, а Милош Цветкович, Давид Яблонски, Нуно Рейш и Горанов бяха в защита. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорните халфове, докато Жерсон Кабрал, Давиде Мариани и Паулиньо действаха зад Станислав Костов.

Опитният Живко Миланов за първи път бе на пейката. Валери Божинов и Еркебулан Сейдахмет отпаднаха от 18-те, като пропуснаха двубоя.
Бившият треньор на "сините" Стойчо Стоев се завърна в Разград. Специалистът, който записа 50 мача начело на столичани, дебютира повторно за "орлите" на стадион "Георги Аспарухов".

Той бе направил две промени в стартовия състав от успеха с 2:0 над Ботев (Враца), когато още треньор беше неговият нов помощник Антони Здравков. Капитанът Светослав Дяков и Вандерсон се завърнаха от първата минута. Те смениха Абел Анисе и Адриан Попа. Опитният халф се завърна на терена след операция на менискуса преди 17 дни. 34-годишният футболист беше опериран на 21 февруари, като пропусна последните три мача на тима си. Бразилецът, който е кошмар на "сините" със своите осем попадения в тяхната врата, бе върнат в състава, след като беше изваден миналата седмица по решение на предишния треньор.

Националът Пламен Илиев също излезе за първи път срещу 26-кратните шампиони, с който има 123 мача. Пред него в отбрана бяха Сисиньо, Козмин Моци, Драгош Григоре и Антон Недялков. Дяков и Серкан Юсеин бяха опорните халфове, докато Джоди Лукоки, Марселиньо и Вандерсон започнаха зад Клаудиу Кешерю.

Интересното е, че от първата среща на "Лудогорец Арена", която завърши 2:1 за лидера в първенството, "орлите" бяха с три промени сред титулярите. Ренан, Густаво Кампаняро и Натанаел не играха, докато столичани бяха с четири промени. При тях липсваха Мартин Полачек, Антони Белмонт, Холмар Ейолфсон и Габриел Обертан.

Преди срещата почетната обиколка на терена направи баскетболният отбор на Левски Лукойл, който показа печелената преди седмицата Купата на България.

Въпреки страхотната атмосфера по трибуните от самото начало "зелените" започнаха със самочувствие и увереност да търсят трите точки.

117 Левски - Лудогорец

Първият удар беше на Серкан Юсеин, който стреля в 5-ата минута, но Михайлов на два пъти спаси.

В 8-ата минута Михайлов спаси домакините след грешка на Рейш. Стражът спря Вандерсон, който излезе сам срещу него.

Ударът на бразилеца мина между краката на Михайлов, който я чукна и тя излезе в корнер. Минута по-късно гредата беше първи помощник на Левски. Сисиньо центрира отдясно, Кешерю игра с глава, изпреварвайки Михайлов, а топката се отби в лявата греда преди да бъде изчистена от Яблонски.

Първата добра атака на "сините" беше в 19-ата минута. Костов проби отдясно и центрира към Паулиньо, който беше изпреварен от Сисиньо. Малко след това Лудогорец излезе напред в резултата. Това се случи в 21-ата минута, когато Райнов беше пресиран от Марселиньо и сбърка (

халфът искаше фаул, но беше настъпен от играча с №84, след като сбърка с подаването си

), топката беше пресечена от Кешерю, който пусна към Марселиньо.

Бразилецът проби между Яблонски и Рейш, като чехът изби топката на шпагат, но тя рикошира в техничаря и прехвърли Михайлов за 0:1.

Голът беше негов четвърти срещу гранда от София и първи от успеха с 3:1 на "Герена" през 2017 година

.

При последвалата атака Костов пропусна да изравни. Голмайсторът беше изведен отдясно и стреля силно, но Пламен Илиев изби в корнер.

123 Левски - Лудогорец - част I

Хубав пробив на Мариани беше пропилян от Паулиньо в 35-ата минута. Бразилецът засече лошо топката и Илиев спаси. Късметът беше на страната на Левски секунди след това, когато удар на Кешерю мина на сантиметри от горната греда.

Втората част започна без промени в двата състава и хореография в Сектор "Б", която гласеше "Сърцата горят пълни със страст". Освен това множество факли бяха запалени от ултрасите на столичани.

По-опитният тим играеше със самочувствие и държеше инициативата, докато домакините, подкрепяни от публиката, не се предаваха, но не успяваха да създадат положения пред вратата на Лудогорец. В 52-ата минута Рейш направи поредната си елементарна грешка в изнасянето на топката, което доведе до светкавична контраатака, в която Вандерсон излезе сам срещу Михайлов. Бразилецът стреля по диагонала, но топката мина покрай лявата греда. Двама футболисти в зелено пък чакаха подаване от своя колега, който беше затворен добре от Яблонски.

Григоре стреля в аут с глава след центриране от фаул. Михайлов трябваше да избива още едно центриране, а Абел Анисе смени Юсеин в 60-ата минута. Дерменджиев пък пусна нападателя Сержиу Буш на мястото на Мартин Рейнов. Румънецът секунди след това удари лошо с коляно в слабините Ники Михайлов, който изби поредното центриране от фаул.

Нападателят Якуб Шверчок смени Кешерю в 70-ата минута. Марселиньо пък стреля покрай гредата в 72-ата минута. Удар на Мариани също не уцели рамката на вратата в 75-ата минута. Рейш се контузи, като беше заменен от Живко Миланов, който записа своя 189-и мач за клуба.

66 Левски - Лудогорец - част II

Португалецът при напускането си на терена изрита ядосан флагчето на корнера, като трябваше страничният рефер да го намества. При последвалата контраатака в 84-ата минута Шверчок пропусна да удвои. Полякът излезе сам срещу Михайлов, но стреля с диагонален изстрел извън вратата, докато Вандерсон го чакаше на празна врата.

Буш се пребори с Моци за една топка, но не можа да подаде на играч в синьо. "Сините" опитаха натиск, като топката попадна в Мариани в 88-ата минута и той стреля силно, но Сисиньо изби пред вратата.

В даденото продължение Джоди Лукоки получи подаване от Шверчок, след което финтира Горанов и матира за втори път Ники Михайлов.

Секунди преди края Шверчок можеше да вкара и трети гол, но пропусна да донесе най-големият успех на Лудогорец срещу Левски. Общо осем играчи получиха жълти картони от Драгомир Драганов, петима от победителите и трима от домакините, като Кали Тиам ще пропусна следващите два мача на левскарите.

Хилядите фенове по трибуните оцениха старанието на своите любимци, които бяха победени от един по-добър съперник, като ги аплодираха дълго след срещата, показайки, че отново са най-големият коз на клуба.
119 Феновете на Левски по време на мача с Лудогорец

Това беше шести триумф на "орлите" на "Герена", които са единствения клуб с положителен баланс в дома на 26-кратните шампиони, с шест срещу три победи от 12 мача. Тимът от Разград има тотална доминация над "сините" във всичките 24 мача между двата тима в елита. Тази победа беше 15-а, равенствата останаха пет, докато победите на Левски са 4. Головата разлика пък е 17:34 в полза на шампионите

.

Другата седмица Левски гостува на Верея в последен мач от редовния сезон, докато момчетата на Стоев приемат Септември (София), когато треньорът ще направи повторен дебют в Разград.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 0:2
0:1 Марселиньо (21)
0:2 Лукоки (90+1)