В драматичен сблъсък Лудогорец свали Левски от първото място (видео+галерия)

Шампионът на България Лудогорец свали Левски от върха в Първа лига. В много драматичен двубой пред около 8700 зрители на "Лудогорец Арена" домакините победиха с 2:1, като се изкачиха на първо място в класирането след 12-ия кръг. Джоди Лукоки (34) и Вандерсон (45) бяха точни за "орлите", докато Станислав Костов (54) отбеляза почетното попадение за гостите. Натанаел удари горната греда през първата част, а Габриел Обертан нацели лявата греда в средата на втората част. Така вече седемкратният първенец е с актив от 29 точки, като има преднина от една точка преди столичани, които се свлякоха на втора позиция.

Досегашният лидер в шампионата трябва да съжалява, че сдаде първото място, след като направи сериозни грешки при двете попадения на Лудогорец, които се оказаха решаващи. Вратарят на 26-кратните шампиони Мартин Полачек също беше доста нестабилен преди почивката, като има основна вина за първия гол на "орлите". През втората част и късметът не беше на страната на столичани, които накрая записаха втора загуба през този сезон.

Над 2200 фенове на "сините" подкрепяха от първата до последната минута играчите на Левски, които за първи път от години демонстрират израстване в посока на нивото на най-силния тим в България, който обаче продължава да е с класа над всички у нас.

Вандерсон пък се превърна в истински кошмар за тима от София, след като отбеляза своето осмо попадение в неговата врата с екипа на Лудогорец, пет от тях пред своя публика. Играчът с №88 беше герой и срещу ЦСКА-София (1:0) през тази есен, когато също се разписа.

Бразилският треньор Пауло Аутори, който води "орлите" за последен път, искаше да остави шампионите на първо място и накрая успя да си тръгне от България, като лидер в първенството. Той направи само една промяна от разгрома с 4:1 над Ботев (Враца) в предния кръг. Козмин Моци смени Георги Терзиев в центъра на защитата.

143 Лудогорец - Левски

Опитният специалист заложи на Ренан на вратата, а Сисиньо, Антон Неделяков, Моци и Натанаел бяха в отбрана. Светослав Дяков и Густаво Кампаняро бяха опорните халфове, докато Джоди Лукоки, Вандерсон и Марселиньо действаха зад Клаудиу Кешерю.

Треньорът на "сините" Славиша Стоянович също бе направил

само една промяна сред титулярите от успеха с 2:0

над Славия преди паузата на Първа лига. Давиде Мариани се завърна в състава, като сменя контузения Паулиньо. Бразилецът и Богдан Вашчук бяха липсващите при гостите, тъй като имат травми, както и тримата централни нападатели Сержиу Буш, Ривалдиньо и Илия Димитров.

Мартин Полачек бе на вратата, въпреки нестабилните си изяви в последните мачове, които продължиха и в Разград. Милош Цветкович,

Давид Яблонски

, Ейолфсон и

Иван Горанов

действаха в защита. Кали Тиам и Антони Белмонт бяха опорните полузащитници.

.

Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на Пламен Петров, съосновател и председател на фенклуба на Лудогорец в Чикаго, който почина преди няколко дни.

Първият удар беше на Натанел в 4-ата минута, но Полачек изби в корнер. В шестата минута Кешерю пропусна да открие. Полачек сбърка при върната към него топка, след което същото стори и Тиам, а при подаването на Марселиньо румънецът стреля над гредата от добра позиция.

В 11-ата минута брутален фаул на Цветкович срещу Натанел, беше санкциониран с жълт картон, но играчът на "сините" можеше и да получи директен червен картон, тъй като влезе директно с бутоните в десния крак на бразилец.

Първата добра възможност за гостите беше в 15-ата минута, но Костов пропусна с глава след центриране на Цветкович. Моци стреля слабо с глава в ръцете на Полачек в 18-ата минута, а Недялков получи жълт картон за фаул срещу Кабрал.

Гол на домакините беше отменен в 27-ата минута поради засада. Удар на Марселиньо от 23 метра беше избит лошо от Полачек, като топката попадна в Кампаняро, който вкара, но попадението не беше зачетено поради засада на Лукоки.

В 34-ата минута Лудогорец поведе, след като домакините се възползваха от третата идентична грешка на гостуващия вратар. Словакът, който бе доста нестабилен, отново изби лошо удар на Натанаел с десния крак, като връхлитащият Лукоки вкара за 1:0. Крилото беше на ръба на засадата и от няколко метра матира стража на гостите. Попадението беше негово трето през тази кампания.

Домакините усетиха несигурността на Полачек, като последва нов удар отдалеч на Кампаняро, който отново беше избит от високия словак. Натанаел пък нацели горната греда в 41-ата минута, след като бе оставен да стреля от над 20 метра.

Левски отвърна с една хубава атака, като Ренан запази преднината на домакините. Цветкович центрира отдясно, а Мариани стреля от въздуха и бразилецът показа добър рефлекс и изби в корнер. При последвалото центриране от ъглов удар Ейолфсон игра с глава, но вратарят на "орлите" отново бе на мястото си.

Буквално в последните секунди на първата част шампионите поведоха с 2:0. Това стана след колективна грешка в защитата на "сините". Тиам сбърка и Кешерю изведе Вандерсон, който с диагонален изстрел вкара четвъртото си попадение през сезона в първенството.

Втората част започна с нов пропуск на Кешерю. В 52-ата минута пореден пробив на Натанаел затрудни гостите, но изстрелът на бразилеца мина покрай лявата греда.

Изненадващо в 54-ата минута Левски намали след хубава атака. Обертан изведе с пета Тиам, който нахлу и подаде към Костов, а таранът не уцели добре топката, но въпреки това отбеляза своето девето попадение за сезона и вече е едноличен лидер при стрелците в шампионата.

Нуно Рейш смени Белмонт, а "сините" започнаха да си вярват. Кабрал стреля с левия крак в ръцете на Ренан, а малко след това пропусна да изравни с пета, но Моци изби.

В 63-ата минута късметът беше на страната на домакините, като гредата спаси Лудогорец. Бърза атака завърши с бомбен шут на Обертан от 11 метра, който разклати лявата греда, но топката излезе в аут.

Отлична намеса на Сисиньо попречи на Костов пък да вкара за 2:2.

Яцек Горалски, Жоао Пауло и Лукас Саша влязоха за "зелените", докато Луан Виана дебютира за Левски. Той и Станислав Иванов влязоха на местата на Кабрал и Мариани, като гостите се опитваха да стигнат до равенството, но не успяха да създадат чисто голово положение.

Последните десетина минути футбол не се игра, като играта се накъса, а Кабаков показа няколко жълти картона, като изгони помощника на Стоянович и показа картони на Нашименто и Бакалов, които бяха на пейката на своите тимове. В 88-ата минута Обертан се откъсна след грешка на Горалски, но Моци се хвърли на шпагат и изби изстрела му.

Изненадващо реферът даде само три минути продължение, след което Лудогорец ликува, записвайки шеста поредна победа в първенството, която е общо девета за "зелените".

Успехът пък беше общо 14-и за шампионите срещу Левски от 23 мача в Първа лига, като "сините" останаха с едва четири победи, докато равенствата са пет. Това беше осми пореден мач за 26-кратните шампиони без успех срещу Лудогорец,

който липсва на "Герена" от август 2016 година

. Двубоят в Разград пък е девети поред за първенство, в който столичани не успяват да си тръгнат с победа. Интересното е, че единствената победа на Левски

в дома на шампионите беше през декември 2013 година

, когато треньор бе Антони Здравков, който вече официално е старши треньор на Лудогорец.

Доскорошният селекционер на младежите на България вече трябва да мисли за новата си позиция, а също така и за дебюта си в Никозия срещу АЕК от Лига Европа, след което ще защитава лидерската позиция срещу Септември на "Васил Левски". Отборът му обаче демонстрира, че отпада физически в средата на второто полувреме и играчите му не са подготвени перфектно.

Стоянович пък трябва да се замисли, че

за втори пореден път тимът му губи

под негово ръководство след паузата на националните отбори,

въпреки че този път играчите му не проспаха мача, както на "Лаута"

. Сърбинът вдигна "сините", които вече играят нападателно и имат повече увереност, но отборът трябва да продължи да показва жажда за успехи, ако искат столичани да се върнат на първата позиция. Сега предстоят две домакинства на Верея и Ботев (Пловдив), а между тях и важно гостуване на Черно море от 1/8-финалите за Купата на България.

ЛУДОГОРЕЦ - ЛЕВСКИ 2:1
1:0 Лукоки (34)
2:0 Вандерсон (45)
2:1 Костов (54)

ЛУДОГОРЕЦ: Ренан, Сисиньо, Моци, Недялков, Натанаел, Кампаняро, Дяков, Лукоки, Марселиньо, Вандерсон, Кешерю
ЛЕВСКИ: Полачек,  Цветкович, Ейолфсон, Яблонски, Горанов, Тиам, Белмонт, Обертан, Мариани, Кабрал, Костов