Левски разби Славия и чака пълни трибуни на "Герена" срещу шампионите

Отборът на Левски разби Славия с 3:0 в най-старото столично дерби от 24-ия кръг на Първа лига. Станислав Костов (4), Жерсон Кабрал (40) и Давиде Мариани (55) вкараха попаденията за победителите. Паулиньо пропусна дузпа през втората част при 3:0, а при резултат 0:1 "белите" имаха претенции за неотсъдена такава в тяхна полза. Последните секунди беше изгонен Александър Станисавлевич, който получи два жълти картона за нарушения срещу Паулиньо след почивката.

Треньорът на домакините Златомир Загорчич пък демонстративно напусна своето място и се прибра в съблекалнята в 59-ата минута, когато Станислав Тодоров отсъди 11-метров наказателен удар в полза за 26-кратните шампиони. От щаба на "белите" имаха доста претенции през първата част за няколко отсъждания на Тодоров.

127 Левски разби Славия и чака пълни трибуни на "Герена"

Третият пореден успех на "сините" без допуснат гол остави тима на Георги Дерменджиев на пет точки от Лудогорец. Именно шампионите пристигат на "Георги Аспарухов" след седмица, когато ръководството на столичани очаква пълни трибуни.

Левски има вече актив от 51 точки след своя 16-и успех в шампионата. Толкова има и ЦСКА-София, докато "орлите" са с 56 точки. Славия записа общо десета загуба през този сезон, като остана на осмо място с актив от 30 точки. Интересното е, че играчите на "белите" имаха инициативата в играта през по-голямата част от мача. Футболистите на Носителя на Купата на България може да съжаляват за това, че в ключови моменти нямаха късмет, но от друга гледна точка да са доволни, че не паднаха с по-голям резултат.

"Сините" пък имат най-добрата атака в шампионата на този етап с 47 отбелязани гола, което е с два повече от лидера в класирането.

Наставникът на "белите" Златомир Загорчич

заложи на същите 11, които победиха

с 3:1 Ботев (Враца) при гостуването

в миналия кръг

. Младият вратар Антониос Стергиакис бе под рамката. Защитата пред него бе Станисавлевич, Димитър Велковски, Милен Гамаков и Тейнур Марем. Капитанът Янис Карабельов и Славчо Шоколаров бяха опорните халфове. Радослав Кирилов, Стефан Асковски и Дарко Тасевски действаха зад Цветелин Чунчуков.

Треньорът на "сините" Георги Дерменджиев пък направи само

една принудителна смяна от успеха с 1:0

над ЦСКА-София. Капитанът Иван Горанов бе наказан и поради това отстъпи мястото си на Луи Нганиони.

Стражът Николай Михайлов отново бе на вратата, като за първи път бе капитан на тима. Милош Цветкович, Давид Яблонски, Нуно Рейш и Луи Нганиони бяха защитниците. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорните халфове зад Давиде Мариани, Паулиньо и Жерсон Кабрал. Голмайсторът Станислав Костов водеше атаката.

Най-новото попълнение Еркебулан Сейдахмет остана извън 18-те на "сините".

Пред няколко хиляди зрители на стадион "Васил Левски" срещата започна с националния химн. Агитките на двата тима пък почетоха днешния 3-и март 2019 година, в който се навършват 141 години от подписването на Санстефанския мирен договор и България отново е свободна.

Първата опасна атака беше за "белите", които в четвъртата минута обаче вече губеха. Точен пък беше голмайсторът на първенството Станислав Костов. Нападателят засече отблизо опит за удар на Жерсон Кабрал.

Попадението беше негово 18-то през тази кампания, което го прави едноличен лидер при стрелците, въпреки че за едно от попаденията му срещу Етър не е ясно дали е на негово име или е записано като автогол. Интересното е, че юношата на Пирин има вече шест гола на Националния стадион с екипа на столичани - 3 срещу Септември и по един срещу ЦСКА-София, Витоша и Славия. През сезона пък на три пъти прати топката в мрежата на Антониос Стергиакис.

В 12-ата минута реферът Станислав Тодоров можеше да отсъди дузпа за "белите", тъй като Нуно Рейш изрита в крака Цветелин Чунчуков при опита си да изчисти топката. Португалецът чукна и топката, но отнесе опорния крак на деветката на Славия, а решението му вбеси скамейката на символичните домакини.

Добра намеса на Стергиакис спря Костов, а Тиам си поведе лошо топката и пропусна да удвои. Вратарят получи травма, като имаше нужда от лекарска помощ. Младокът все пак остана на терена, въпреки че имаше болка в дясната ръка.

Играчите на Загорчич играеха повече с топката, докато "сините" разчитаха на контраатаки. При една такава в 19-ата минута Паулиньо удари дясната греда и топката излезе в аут. Николай Михайлов показа добър рефлекс в 29-ата минута, когато изби в ъглов удар изстрел на Славчо Шоколаров от 23 метра. Стражът няколко пъти в мача парира центрирания или изстрели на осмицата на Славия.

Пет минути преди края на първата част Жерсон Кабрал удвои след самостоятелна акция и плътен изстрел от 18 метра. Попадението беше негово осмо в Първа лига през тази кампания и общо десето през този сезон. Бившият играч на Фейенорд отиде да се поздрави лично със своя приятел от времето в Твенте Ники Михайлов. Голът даде още по-голямо спокойствие на "сините", които имаха нужда от победата, за да останат на второ място.

Славия започна втората част в търсене на гол, като Милен Гамаков направи сериозен пропуск в 53-ата минута. Той не се възползва от неразбирателство в защитата на "сините" след центриране от корнер, като и Михайлов не бе в най-добрата позиция. Две минути след това Мариани матира окончателно Славия. Швейцарецът вкара много красив гол от над 25 метра, не оставяйки никакви шансове на вратаря.

Халфът има вече осем попадения в дебютния си сезон за Левски.

След 120 секунди Костов направи невероятен пропуск. Нападателят финтира двама бранители, но Стергиакис парира удара му от пет метра, докато Кабрал го чакаше на празна врата. Крилото не одобри решението на своя колега, като му се скара.

Малко след това хубава атака на Левски завърши с дузпа в полза на "сините", тъй като Гамаков фаулира Цветкович. Това вбеси Загорчич, който напусна терена и тръгна към съблекалнята. Паулиньо застана зад топката и стреля силно, но Стергиакис парира този изстрел и не допусна четвърти гол.

В В оставащите минути играчите на Славия търсеха почетен гол, но Ники Михайлов отново показа, че навлиза във форма. Той изби с плонж удар от фаул на Шоколаров в 66-ата минута. Вратарят спря още един изстрел на Шоколаров, а няколко пъти изби и центрирания в наказателното поле на "сините".

Много активен за Левски беше Паулиньо, който в последните минути изпроси червен картон на

Станисавлевич. Бранителят го фаулира пред границата на наказателното поле и получи втори жълт картон.

Нов гол не падна, но Левски записа трети пореден успех в шампионата. Интересното е, че и трите мача бяха на "Васил Левски" - Витоша (

2:0

), ЦСКА-София (

1:0

) и Славия (

3:0

), а също така Михайлов три пъти поред запази вратата си без попадение. Той е правил това в девет от 19-те мача с екипа на родния му клуб.

Всички в Левски вече очакват мача с Лудогорец с ентусиазъм, докато настроението в Славия беше на другия полюс. Президентът Венци Стефанов честити успеха на "сините", но обвини рефера Тодоров за съдийството му в срещата, а също така обяви, че имало директива в полза на тима, воден от Дерменджиев.

Славия и другата седмица ще играе на "Васил Левски", когато ще гостува на Септември (София).

За последните шест мача в Първа лига между Левски и Славия головата разликата е 10:1 за "сините", които обаче плакаха в

последния финал за Купата на България, където след 0:0 отстъпиха с дузпи

. През тази кампания общият

резултат е 5:0

в полза на тима от "Герена". Успехът пък беше общо 72-и от 145 мача за първенство в най-старото столично дерби. Славистите останаха с 25 победи, а равенствата са 48.