Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Слави Костов върна Левски на първо място (видео)

Отборът на Левски тресна Славия с 2:0 в най-старото столично дерби и се върна на върха в Първа лига. Голмайсторът Станислав Костов се превърна в герой, след като отбеляза и двата гола на стадион "Георги Аспарухов" в мача от 11-ия кръг. Таранът беше точен първо в 28-ата минута, а след това удвои в 50-ата минута, като и двете му попадения бяха майсторски. Близо 10 000 зрители пристигнаха на "Герена", за да подкрепят домакините, който са видимо в подем, като записаха осми успех от девет мача под ръководството на Славиша Стоянович.

Така "сините" имат 28 точки, като във втора поредна пауза заради националните отбори ще почиват на върха. Преднината на столичани пред Лудогорец е две точки, а при подновяването на шампионата двата тима излизат един срещу друг на "Лудогорец Арена". Наставникът на домакините Славиша Стоянович очаквано направи само една промяна сред титулярите от победата с 1:0 над ЦСКА-София. Антони Белмонт замени Давиде Мариани.

Мартин Полачек бе на вратата, въпреки нестабилните си изяви в последните мачове. Милош Цветкович, Давид Яблонски, Ейолфсон и Иван Горанов действаха в защита. Кали Тиам и Белмонт бяха опорните полузащитници. Тримата най-добри футболисти на отбора Габриел Обертан, Жерсон Кабрал и Паулиньо отново действаха зад голмайстора Станислав Костов.

Треньорът на "белите" Златомир Загорчич имаше проблеми в състава, като смени четирима играчи от загубата с 0:1 от Ботев (Враца). Георги Петков, Сашо Александров, Славчо Шоколаров и Цветелин Цунчуков бяха заменени от Антонис Стергиакис, Тейнур Марем, Милчо Ангелов и Илиян Мицански, който за първи път бе титуляр за тима. Андреа Христов, Милен Гамаков, Галин Иванов, Георги Йомов, Момчил Цветанов, Владислав Узунов и Янис Карабельов бяха останалите титуляри в схемата 4-1-4-1.

Гостите излязоха с цели пет офанзивни футболисти -  Иванов, Цветанов, Йомов, Ангелов и Мицански.
Най-старото столично дерби в последните години си върна интригата и блясъка, след като "белите" на два пъти нанесоха звучни шамария на своя съперник. Първо Славия остави Левски без титла в края на сезон 2012/2013 година, а през май шокира “сините” във финала за Купата на България.
Именно затова левскарите бяха жадни за частичен реванш, който беше взет в най-посетеното домакинство на Левски през този сезон.
Първата опасност беше пред вратата на "сините" в петата минута, когато Мицански пробва задна ножица след центриране на Йомов.

Младият Андреа Христов пропусна в 8-ата минута, когато изпревари Ейолфсон, но стреля в аут.
Първата възможност за "сините" беше в 9-ата минута. Костов се откъсна от защитата, но стреля слабо с глава и излезлия вратар спаси.
Голмайсторът на домакините не успя да засече отблизо топката след центриране на Горанов. Мощен изстрел на Обертан от 22 метра беше избит от Стергиакис в 20-ата минута, а при добавката Костов подаде на Паулиньо, чийто удар беше избит от защитник.
Грешка на Йомов в 25-ата минута можеше да коства скъпо на "сините", след като при опита си да спаси топката да не излезе в корнер, я върна към Паулиньо, който реализира. Попадението обаче правилно беше отменено, тъй като преди да играе Йомов с нея, тя беше напуснала очертанията на терена.
Отлична самостоятелна акция на Станислав Костов в 27-ата минута завърши с гол за Левски. Нападателят получи топката от Белмонт, след което се обърна и преодоля Гамаков, Карабельов и Христов, преди да стреля под ъгъл и да прати топката между краката на Стергиакис за 1:0. Това беше гол №7 за него в шампионата, като изоставаше на едно попадение от Клаудиу Кешерю.Изненадващо Левски не натисна да търси втори гол, а остави инициативата на гостите. На почивката Богдан Вашчук смени Паулиньо. Сектор "Б" представиха своята хореография, палейки доста факли, а в 50-ата минута Костов отново взриви трибуните. Яблонски, който беше подкрепен от феновете след скандалите през седмицата, се включи в атака и подаде на Костов. Голаджията се откъсна от защитата и със силен изстрел удвои, въпреки че Узунов го задържа. Нападателят се изравни с Кешерю на върха при стрелците в шампионата, като двамата имат по 8 попадения.
Вратарят Стергиакис спаси със сетни усилия два изстрела на Жерсон Каброн от фаул, а Яблонски пропусна с глава. Младият талант на "белите" Филип Кръстев, който ще навърши 17 години след няколко дни, смени капитана Иванов. Националът отстъпи капитанската лента на Мицански, който игра едва втората си среща за най-стария столичен клуб.Станислав Костов пропусна да вкара своя първи хеттрик за Левски в 83-ата минута, когато Горанов проби и центрира, но голаджията стреля с левия крак в ръцете на Стергиакис. Младият страж спаси удар на Кабрал, а след него Обертан пропусна да вкара за 3:0. Мариани смени Белмонт, а Чунчуков влезе на мястото на Мицански, който отстъпи капитанската лента на Милчо Ангелов.

Героят Костов беше изпратен с бурни аплодисменти от феновете при смяната с Филипе Нашименто. Такива имаше и за целия отбор след последния съдийски сигнал на Драган Драганов. Левски записа 71-и успех в дербито от 144 мача, както и 40-и от 71 домакинства, докато "белите" останаха с общо 25 победи в най-старото столично дерби.
Победата с 2:0 е под №15 за 26-кратните шампиони срещу Славия. Играчите на Загорчич останаха на девето място след втората си поредна загуба с актив от 13 точки. Носителят на Купата на България ще спира черната си серия срещу Септември.
Ентусиазмът сред левскарите е голям, като вече се чака с нетърпение гостуването на шампионите, където ще стане ясно дали наистина имат реален шанс да мечтаят за нещо голямо, спирайки хегемонията на "орлите". Сезонът е дълъг, но този път Левски има по-дълга скамейка, а също така играе с настроение и трупа самочувствие с победите. Тимът от Разград остава категорично №1 в България, тъй като има най-добрият отбор и най-добрите футболисти, но с много работа и късмет Левски има шанс да мечтае по-дълго през тази кампания.
Стоянович обаче трябва да е внимателен да не повтори грешката след предишната пауза на "сините", когато играчите му направиха най-слабия си мач срещу Локомотив (Пловдив), записвайки първата си загуба под негово ръководство.

ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 2:0
1:0 Костов (28)
2:0 Костов (50)

ЛЕВСКИ: Полачек, Цветкович, Яблонски, Ейолфсон, Горанов, Тиам, Белмонт, Кабрал, Обертан, Паулиньо, Костов

СЛАВИЯ: Стергиакис, Узунов, Христов, Гамаков, Марем, Карабельов, Г. Иванов, Цветанов, М. Ангелов, Йомов, Мицански