Левски се отпуши преди дербито, но даде сериозна жертва (видео+галерия)

Отборът на Левски се отпуши и записа първа победа за 2019 година."Сините" надвиха с 2:0 Витоша (Бистрица) в среща от 22-ия кръг на Първа лига. Попаденията бяха дело на Паулиньо (22) и Станислав Костов (42). Така 26-кратните шампиони спечелиха първи мач под ръководството на Георги Дерменджиев, прекъсвайки серията си от девет поредни мача без успех между първенството и контролите. Лошата новина за "сините" е контузията на Валери Божинов в последната минута на мача, когато обърна лошо глезена, като напусна принудително терена. Нападателят демонстрира притеснение, че травмата не е лека. Първите изследвания показват, че има разтегната връзка.

След няколко дни Левски среща ЦСКА-София в дербито за второ място. "Сините" са трети в класирането с актив от 45 точки, като изостават на три от "червените" и на осем от Лудогорец.

118 Витоша (Бистрица) - Левски

Тимът на Левски изравни шампионите по отбелязани голове, като и двата тима са лидери по този показател, с вкарани по 43 попадения. Николай Михайлов пък записа първа "суха мрежа" след завръщането си в клуба. Това се случи точно 12 години по-късно и отново на стадион "Васил Левски". На 3 март 2007 година той запази вратата си без гол при разгрома с 10:0 над Черноморец. Михайлов е правил това в седем от 17-те мача с екипа на родния му клуб.

Георги Дерменджиев бе направил само

една промяна сред титулярите от равенството 1:1 в дебюта му

срещу Локомотив (Пловдив) преди няколко дни. Валери Божинов остана на пейката за сметка на голмайстора Станислав Костов. Имаше вариант двамата нападатели да стартират от първата минута, но Мартин Райнов превъзмогна травмата и стартира в халфовата линия.

Николай Михайлов бе на вратата, а Милош Цветкович, Нуно Рейш, Давид Яблонски и Иван Горанов бяха в защита. Райнов и Кали Тиам бяха опорните халфове, докато Паулиньо и Жерсан Карбал действаха на двете крила, докато Давиде Мариани бе зад Костов.

Наставникът на домакините Росен Кирилов пък

бе направил две промени от загубата с 0:1

от Ботев (Враца) в предния кръг. Петко Цанков и Георги Азмин замениха Наско Милев и Даниел Кутев в стартовите 11.

Двубоят започна на бавни обороти, като "сините" нямаха никакви възможности за гол до 22-ата минута. Именно тогава след грешка на Юлиян Попев падна попадението във вратата на Витоша. Бранителят сбърка в центъра, като Давиде Мариани пресече подаването му и тръгна в атака, след което майсторски изведе Паулиньо. Връхлитащият бразилец с едно докосване прати топката в мрежата. Това е негово първо попадение за сезона след 15 мача, а миналата пролет отбеляза осем попадения в 18 срещи.

Последваха добри минути за "зелените" Николай Михайлов трябваше да се намесва след удар от фаул на Ивайло Лазаров. Стражът плонжира и боксира.

Паулиньо пропусна с глава да удвои, но малко преди края на първата част Левски поведе с 2:0. Първо Християн Василев сбърка с изнасянето на топката, която стигна до Паулиньо. Бразилецът подаде към Костов, защитник опита да пресече топката, но тя остана в краката на нападателя, който финтира Василев и вкара своя пореден гол.

Голмайсторът има вече 17 попадения през тази кампания, който е го прави едноличен лидер при стрелците, въпреки че едното му попадение срещу Етър не е ясно дали е на негово име или е записано като автогол. Интересното е, че юношата на Пирин има вече пет гола на Националния стадион с екипа на столичани - 3 срещу Септември и по един срещу ЦСКА-София и Витоша.

Второто полувреме започна с по-добра игра на отбора воден от Росен Кирилов. Капитанът на "сините" Иван Горанов нямаше ден, като изпитваше трудности в тези минути.  Първият удар във вратата след почивката беше в 57-ата минута. Тогава Паулиньо стреля, топката рикошира в Милчев, но Василев показа добър рефлекс и изби.

След грешка на Горанов Гьонов се размина с гол. Той стреля със странична ножица в 59-ата минута, но топката мина покрай лявата греда.

Валери Божинов замени Мариани в 67-ата минута, а секунди след това Василев изби подаване на Костов към бившия играч на Ювентус, който беше готов да се разпише на празна врата.

Василев изби в корнер удар на Кабрал в 73-ата минута, а 120 секунди след това нов изстрел на крилото мина покрай дясната греда на Витоша. Сержиу Буш смени Костов, който обра овациите на публиката. Мартин Райнов пък се размина с първо попадение със синята фланелка. Халфът стреля от 11 метра, но Василев отново се хвърли и изби. Вратарят съсипа надеждите на Божинов в 83-ата минута. Нападателят отправи много хубав удар със задна ножица, но стражът се хвърли и изби, а след това парира играч на "сините" и при добавката.

Буквално в последната минута на редовното време Божинов тръгна да поеме една избита от защитата на Витоша топка пред наказателното поле на противника. Левият му крак обаче подаде на терена, като 33-годишният нападател падна на терена и извика от болка. Той веднага стана и накуцвайки напусна терена, където свали обувката си и получи лекарска помощ.

Левски най-накрая победи при Дерменджиев, като натрупа нужното самочувствие преди дербито в неделя. Играчите на "сините" обаче ще трябва да покажат доста по-добра игра, ако искат отново да вземат трите точки срещу "червените",

които вече победиха през есента с 1:0

.

Играчите на Кирилов записаха втора поредна загуба, като отново не вкараха гол, но подобно на мача във Враца могат да съжаляват, тъй като имаха моменти, в които стояха равностойно на гранда. Тимът от Бистрица остана с актив от

20 точки на 11-то място

, като излиза през уикенда срещу Септември, който стартира ударно с шест точки и без допуснат гол пролетния дял в елита.

ВИТОША - ЛЕВСКИ 0:2
0:1 Паулиньо (22)
0:2 Костов (42)