Левски счупи гредите, а Лудогорец прекъсна черната си серия на "Герена" (видео+галерия)

Шампионът на България Лудогорец се върна към победите на стадион "Георги Аспарухов". "Орлите" победиха с 3:1 Левски в мач от седмия кръг на шампионския плейоф в зрелищен мач на "Герена". Бразилските звезди Марселиньо (21) и Вандерсон (23, 70) бяха точни за победителите, като вече имат по 14 попадения, изоставайки само от съотборника си Клаудиу Кешерю, който е лидер при стрелците в шампионата с 22 гола. Давид Яблонски (31) се разписа за "сините", които имаха много положения, а три пъти гредите спряха столичани. Първият път при 0:0 след удар на Франсис Нар, а следващите два пъти при 1:2 в началото на втората част, чрез Бабатунде Адениджи и Божидар Краев.

Успехът на разградчани е първи на "Герена" от май 2014 година, като така най-силният отбор на България прекъсна серията си от пет поредни мача без победа в дома на 26-кратните шампиони - четири пъти за първенство, а също така и един път за Купата на България, в които записаха три поражения и две равенства.

Наставникът на "сините" Николай Митов направи една промяна от мача на "Лаута", който столичани загубиха с 1:2 от Локомотив (Пловдив). Вместо Амаду Сукуна  игра Димитър Пиргов. Най-добрият защитник на България за 2016 година бе опорен халф, докато на върха на атаката игра Бабатунде Адениджи. Схемата на 26-кратните шампиони бе 4-1-4-1.

Левски - Лудогорец Шампионите пък направиха три промени от равенството 2:2 с Дунав в Русе. Георги Дерменджиев заложи на Светослав Дяков, Натанел Пимиента и Лукас Саша, които смениха Александър Василев, Абел Анисе и Сисиньо. Капитанът се завърна след наказание, а Натанел след травма, която получи в шампионския мач на "Лаута", когато разградчани подпечатаха шестата си поредна титла, а бразилецът дори отбеляза последното попадение.

Преди срещата играчите на Левски направиха шпалир на гостите по случай поредната титла, "орлите" останаха приятно изненадани от жеста на "сините" футболисти, които завършиха мача с петима свои юноши - Николай Кръстев (20 години), Божидар Краев (19 години), Атанас Кабов (17 години), Станислав Иванов (18 години) и Илия Юруков (17 години). Освен това титуляр бе 18-годишният Ивайло Найденов.

Пред едва няколко хиляди зрители на трибуните и празен Сектор "А", поради наказание, срещата започна с открит футбол от самото начало.

Левски - Лудогорец Яблонски пробва два удара до петата минута, а гостите също опитаха изстрели в посока на вратата, пазена от Кръстев. В 17-ата минута Нар стреля силно от 18 метра, но топката се удари в дясната греда. В 21-ата минута Пиргов сбърка елементарно при изнасянето на топката, Марселиньо тръгна директно срещу вратата, като стреля от над 20 метра. Бразилецът не го стори по най-добрия начин, но Кръстев не се намеси добре и топката влезе в мрежата. Попадението стресна домакините, които след още 100 секунди вече губеха с 0:2. Този път добра атака на "орлите" завърши с гол. Кафу стреля, след рикошет топката попадна във Вандерсон, който шутира силно, топката се отби в Мехди Бурабия и влезе в мрежата.

Левски - Лудогорец Божидар Краев направи за смях защитата на Лудогорец в 25-ата минута, но след като преодоля четирима бранители загуби равновесие и не успя да стреля, за да намали. Домакините все пак се върнаха в мача малко по-късно. Това стори бранителят Яблонски с глава в 31-ата минута, след като Ренан също не се намеси добре при центриране на Огнянов.
Левски - Лудогорец Последваха две спасявания на Ники Кръстев, като второто бе много трудно срещу Кешерю, който бе останал очи в очи срещу него.

Антон Огнянов пък пропусна да изравни малко след това, когато Пластун сбърка, а след това Ренан изби. В 41-ата минута Кафу пропусна от няколко метра, а в последните секунди на първата част му бе разбита главата. Това стана случайно при единоборство със Сашо Александров, като бразилеца доигра срещата с превръзка на главата.

Левски - Лудогорец Втората част започна с нов пропуск на Кафу, а след това Ренан отрази опасен удар на Найденов. В рамките на една минута "сините" удариха още две греди. Първо в 62-ата минута Бабатунде с хубаво изпълнение бе близо до един от най-красивите голове за сезона, но Ренан чукна топката и тя се отби в горната греда и излезе в корнер. След центрирането от ъглов удар топката попадна в Краев, който стреля от 12 метра, но Ренан с нов рефлекс изби, а топката се отби в дясната му греда.

Левски - Лудогорец Пиргов бе заменен от Станислав Иванов, а в следващите минути домакините продължиха да търсят равенството. Краев се върна пред защитата, но при опит да изнесе топката бе пресиран в 70-ата минута, топката му бе отнета, като попадна във Вандерсон, който преодоля прекалено лесно Яблонски, а след това майсторски вкара за трети път в мрежата на синята врата. Интересното е, че това бе негов шести гол в кариерата му срещу Левски.

Левски - Лудогорец Младокът Атанас Кабов дебютира за "сините", а след него влезе и друг 17-годишен талант - Илия Юруков. Последният дори бе близо до гол срещу бившия си тим, като след хубав пробив стреля силно, топката рикошира в Пластун, но пореден отличен рефлекс на Ренан запази вратата на Лудогорец.

Левски - Лудогорец Огнянов провали отлична контраатака с лошо подаване към Бабатунде, а в края с хубав удар от воле стреля над гредата.

Така Лудогорец постигна най-голямата си победа срещу 26-кратните шампиони и общо четвърта в храма на столичани.

Левски - Лудогорец "Орлите" записаха втори успех от четири мача през този сезон срещу "сините", които останаха с една победа, а веднъж срещата завърши наравно. Интересното е, че при първата победа в края на 2016 година, отново Марселиньо и Вандерсон бяха точни за крайното 2:1.

Левски - Лудогорец Лудогорец има вече точно 20 точки преднина пред третия Левски. Разградчани са със 79, докато момчетата на Митов с 59, а в последните четири срещи записаха три поражения.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 1:3
0:1 Марселиньо (21)
0:2 Вандерсон (23)
1:2 Яблонски (31)
1:3 Вандерсон (70)

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Николай Кръстев, Сашо Александров, Александър Александров, Давид Яблонски, Антон Огнянов, Димитър Пиргов (65-Станислав Иванов), Мехди Бурабия, Ивайло Найденов (70-Атанас Кабов), Бабатунде Адениджи, Божидар Краев, Франсис Нар (78-Илия Юруков)

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): Ренан, Лукас Саша, Хосе Луис Паломино, Игор Пластун, Натанел Пимиента, Светослав Дяков, Густаво Кампаняро (85-Анисе Абел), Марселиньо, Вандерсон (88-Кишада), Джонатан Кафу, Клаудиу Кешерю (78-Върджил Мисиджан)

Жълти картони: Огнянов, С.Александров, Бурабия, Натанел