НСА обърна Пирин в емоционален мач от хандбалния шампионат (видео)

Отборът на Национална спортна академия постигна първа победа в мъжкото хандбално първенство. "Студентите" спечелиха с 30:26 гола домакинството си на Пирин (Гоце Делчев) от втория кръг на шампионата и се реваншираха за поражението от Чардафон на старта преди седмица. Домакините стигнаха до успеха след силна игра и страхотен обрат през второто полувреме, в което важни спасявания направиха двамата вратари в състава - Амир Сидер и Лилиян Русков.

Напълно очаквано, двубоят в хандбалната зала на НСА стартира равностойно, но гостите взеха преднина от 2 гола при 7:5. "Студентите" наваксаха за 8:8, след което последва размяна на попадения до 13:13, когато Пирин показа повече концентрация и дръпна с 15:13 на почивката.

В първите минути от втората част неврокопчани продължиха да са по-добри и натрупаха солиден аванс от 4 гола - 20:16. В играта им обаче последва внезапен срив, допълнен с двеминутно наказание на опитния Илия Ланджев. НСА реагира мигновено, правейки страхотен обрат чрез стабилна игра в защита и 5 безответни попадения.

Пирин спря серията на домакините при 21:21. Последваха още три равенства до момента, в който отборът, воден от треньора Емил Аврамов, не нанесе съкрушителен удар на съперника. Серия от три последователни попадения изведе домакините до 27:24, а с перфектни намеси в тези минути се проявиха и вратарите Русков и Сидер, който отрази две 7-метрови хвърляния.

Тимът от Гоце Делчев все пак получи шанс да съкрати пасива си на един гол, но прибързани действия на контраатака при 27:25 на практика осигуриха успеха на НСА, затвърден с още няколко гола в последните минути.

"Нашият отбор тази година е с изключително сменен състав. Много наши опитни състезатели от миналата година ни напуснаха. Много се радвам за момчетата. В нашия отбор в момента са може би двамата най-добри вратари в българското първенство. Целият отбор игра с изключително сърце и душа. Още повече, че ние не знаехме до последно дали тази година ще имаме отбор, поради една единствена причина - финансовата. Отборът на НСА всеки мач играе за победа и за челно класиране.", сподели щастливият Емил Аврамов след успеха.

Най-резултен за "студентите" бе Халет Сидер, отбелязал 10 гола - с един повече от първия двубой на тима в "А" РХГ. Седем попадения вкара Христо Петков, а Павел Данаилов добави 4.

Именно играта на Данаилов в защита бе ключова за успеха. Той се справи отлично със задачата да пази лично десния гард на Пирин - Георги Георгиев, който се изправи срещу клуба, изградил го като хандбалист. Бившият играч на НСА завърши двубоя само с 2 попадения, като едва веднъж успя да отбележи на своя приятел на вратата на домакините Лилиян Русков, с когото на няколко пъти бяха част от шампионските тимове на НСА в юношеските формации.

"Израснахме буквално заедно, не само като съотборници, но и като приятели. Около 4-5 години си прекарвахме времето заедно. Тази връзка никога не може да се развали между нас, където и да играем. Почувствах се (б.а. в залата) все едно си влизам у нас. Видях много приятели тук. Имаше заряд, но малко съм разочарован, че ме пазеха лично. Много ми се играеше.", сподели Георги Георгиев след срещата.

За Пирин с 6 гола срещата завърши дясното крило Райчо Копривленски. Пет гола на сметката си записа Ланджев, а пивотът Любомир Траханов бе точен на четири пъти. Неврокопчани остават без успех и с едва 1 точка от първите два кръга.

В третия кръг тимът от Гоце Делчев е домакин на Локомотив (Горна Оряховица), а на НСА предстои тежко гостуване в Бургас на местния Фрегата.

НСА - Халет Сидер (10), Христо Петков (7), Павел Данаилов (5), Тома Минчев (4), Николай Николов (2), Лилиян Симеонов (1), Росен Петков (1), Галин Христов, Атанас Буланов, Николай Недялков, Амир Сидер, Лилиян Русков

Пирин ГД - Райчо Копривленски (6), Илия Ланджев (5), Любомир Траханов (4), Марко Марков (3), Иван Мечев (3), Димитър Магдалинчев (2), Георги Георгиев (2), Даниел Грозданов (1), Ангел Метохлиев, Тодор Жингов, Димитър Ортомаров, Александър Георгиев