Базил де Карвальо - истинската перла в синята селекция

"Сините" записаха пет победи от пет мача и са лидери в класирането заедно с Лудогорец, но и срещу Берое се видя, че тимът все още не е напълно сработен. Късметът определено бе със столичани, които проспаха цялото първо полувреме в Стара Загора и рискуваха сериозно да не спечелят с 2:1.

Защитата продължава да притеснява треньор, ръководители и фенове, след като има доста проблеми с контузии и във всеки мач Илиан Илиев трябва да прави промени в отбранителната четворка пред Пламен Илиев.

За щастие на "сините", те отново имат централен нападател, който бележи редовно. Много от резервите на феновете към Базил де Карвальо намаляха. Дошлият от Локомотив (Пловдив) таран мина през много препятствия, за да носи синята фланелка, но мечтата му да блести с нея започва да се реализира.

Изгонен от Левски през зимата на 2011 година само няколко дни, след като бе привлечен, Де Карвальо натрупа негативи, когато на "Лаута" през пролетта на същата година вкара поредния си гол в "синята" врата и извади фланелката на Левски с неговото име. Миналата година последваха още два гола срещу столичани.

Именно поради това през лятото той не бе посрещнат с добро от голяма част от Сектор "Б", а радостта му от първия гол със синята фланелка бе помрачена след срамно отпадане от Лига Европа от ФК Сараево (1:3). Последваха протести и обиди на расова основна към него и колегите му на "Герена".

31-годишният голаджия обаче, без много шум, работи усърдно всеки ден, за да извоюва титулярното място в тима. Жоао Силва дойде като перлата в селекцията на "сините", но бе закъснял с подготовка и пред Карвальо се откри възможност за изява. Той я сграбчи и няма намерение да я пуска повече.

Интересното е, че преди пристигането на португалеца от Евертън Базил не впечатляваше в контролите. Причината за това е, че може би се чувстваше твърд титуляр при конкуренцията единствено на младия Тодор Чаворски или пък заради периода на адаптация. Но след като стана ясно, че португалски младежки национал пристига на "Герена", за да води атаката, нападателят започна все повече да вдига нивото си. Той донесе последните две победи в Австрия с решаващи голове(б.а. срещу унгарския Гьор 2:1 и румънския Пандури 1:0), а с това дойде и самочуствието му на терена със синия екип.

Още в първия кръг срещу Черноморец той се превърна в герой за тима си, слeд като отбеляза единственото попадение за успеха с 1:0. Седмица по-късно африканецът игра много добре, но без да се разпише срещу Ботев (Пловдив), като асистира на Станислав Ангелов за крайното 3:1.

Именно след този мач Де Карвальо бе обиден жестоко от неколцина крайни привърженици на тима, подхвърлили му банан, когато останалата част от Сектор "Б" поздравяваше сенегалеца и колегите му. Това го извади извън нерви и бе на крачка от саморазправа с някои от стюардите. След това той се изниза от "Герена", бесен от случилото се.

Последваха разговори с Иво Тонев и Илиан Илиев, които го увериха колко много вярват в него и разчитат на качествата му да бъде коз в борбата за титлата. Преди тях националът на Гвинея Бисау имаше някои въпросителни дали да продължи престоя си на "Герена". Изключително възпитаният и мотивиран двойно повече сенегалец с френски паспорт загърби случката с ясната идея, че продължава ли да играе така и най-вече да вкара голове и да носи победи на "сините", и тези фенове ще променят отношението си.

По този начин той отговори най-добре на обидилите го още в следващия мач, като вкара втория си гол в първенство при гостуването в Монтана (2:0), когато откри резултата. Седмица по-късно последва негов рецитал срещу Черно море (4:0), като два пъти вкара топката в мрежата на "моряците", а второто му попадение бе изключително майсторско. Малшанс му попречи дори да запише първи хеттрик със синия екип.

В последния уикенд отново той бе най-опасен за своите, като показа страхотен инстинкт пред гола. "Сините" стигнаха до пълен обрат без голово положение, но и при двата гола Карвальо бе в центъра на събитието. При изравнителния гол на Марсиньо защитник му изби топката от краката на метър от голлинията, пращайки я в бразилския плеймейкър на "сините". Десет минути след това Базил бе на точното място след отлична атака на отбора и строхотен пробив на Станислав Ангелов, като за пети път през сезона се оказа в прегръдките на своите съотборници.

Това означаваше пети пореден успех, първо място на "сините" заедно с Лудогорец и лидерска позиция при голмайсторите за Базил в "А" група с Иван Цветков.

След най-добрия старт на "сините" от 2004 година насам в "А" група с пет поредни победи много голяма част от феновете се радват, че тимът отново има класически голмайстор. Освен попаденията си Карвальо се движи по фронта на атаката много повече от първите му изяви в контролите през лятото, което го прави незаменим за Илиан Илиев в този момент. Показва го и фактът, че от седем официални мача Базил е бил заменен само веднъж - при това срещу Черно море в 77-ата минута при резултат 4:0, за да обере овациите на публиката като най-добрия на терена до този момент. Малкото минути, които получава Силва, са при смяна на Марсиньо, а не на Карвальо, което също показва, че Базил се превърна в една от най-важните единици в състава на "сините".