Левски с три от три на 40 градуса в Монтана (видео + галерия)

Отборът на Левски постигна трета поредна победа в „А” група след успех с 2:0 при гостуването си на Монтана. Попаденията за тима на Илиан Илиев отбелязаха Базил де Карвальо (10) и Дъстли Мюлдер (76), като за холандеца това е първи гол за „сините” в официален мач. Пред няколко хиляди зрители на стадион "Огоста" играчите на гостите играха за първи път през сезона с резервния си бял екип. Температурата в Монтана бе 40 градуса, което със сигурност затрудни двата отбора на терена, а реферът Николай Йорданов даваше едноминутна почивка в средата на двете полувремена.

Дебют за столичани направиха новите попълнения Агиеманг Опоку и Жоао Силва, влезнали след почивката. Напълно заслужената победа на гостите не дойде след добра игра на топлото време и на леко кривия терен, но още преди срещата Илиев бе заявил, че в тази мач ще е необходим характер повече от футболни качества.

„Сините” вече имат 9 точки и делят първата позиция с шампионите от Лудогорец, което бе целта на гостите преди този мач.  Единствената разлика в сравнение със състава на "сините", победил Ботев (Пловдив) с 3:1, беше появата на Кристовао Рамос. Димитър Везалов пък е контузен, което доведе до промяна в постройката - Станислав Ангелов се завърна в центъра на защитата, а Роман Прохазка отново беше до Владимир Гаджев в средата на халфовата линия.

Още в първата минута домакините имаха претенции за игра с ръка на Симеон Райков след удар на Мирослав Антонов, но реферът Николай Йорданов отсъди ъглов удар.

В 8-ата минута Симеон Райков стреля опасно от фаул, но вратарят Ивайло Яначков изби и после хвана топката. Две минути по-късно Карвальо даде преднина на столичани. Нападателят засече топката на метър от голлинията след подаване на Кристовао Рамос в 10-ата минута. Португалецът нахлу отдясно в наказателно поле след центриране на Райков и удар с глава на Марсиньо, а вратарят Яначков тръгна да го посреща и остави вратата си празна. По този начин кълбото стигна в Карвальо и той отбеляза втория си гол в първенството с екипа на Левски.

Гол на Райков в 30-ата минута бе отменен поради засада, като крилото бе изведен от Карвальо през центъра на защитата.

Въпреки малкото атаки на Монтана, в 35-ата минута на мача вече Ромен Ели и Станислав Ангелов бяха с официални предупреждения, а малко след тях и Симеон Райков бе декориран в жълто. Интересното е, че и трите картона бяха след грешки на въпросните играчи, които след това спряха контраатаки на противника.

Опасен удар на Влади Гаджев бе избит от Яначков в корнер. Последните минути на първата част домакините започнаха да надигат глави и благодарение на елементарни грешки на гостите започнаха да атакуват по-опасно. Все пак до удари и положения пред Илиев не се стигна.

Втората част започна със смяна на Владимир Мичев с Димитър Петков за домакините и отлична атака на Левски, където само гредата спря радостта от втори гол. Райков подаде на Карвальо, който изведе майсторски Рамос. Последният не стреля моментално, а реши да преодолее един противник, след което силният му удар се отби в лявата греда на Монтана.

В 53-ата минута Яначков отново майсторски изби удар на Гаджев, този път от пряк свободен удар. Пет минути по-късно Агиеманг Опоку направи своя дебют в "А" група, влизайки на мястото на Райков.

Подобно на първата част Йорданов даде една минута почивка в средата на второто полувреме, за да могат играчите спокойно да пият вода в непоносимата жега на "Огоста".

Мюлдер с глава удвои в 76-ата минута, а две минути по-късно Пламен Илиев трябваше за първи път да се намесва в този мач. Той изби удар от фаул на Мирослав Антонов, а Ели изчисти напред, преди нападател на домакините да намали.

В 80-ата минута Жоао Силва смени Гаджев и също направи дебют в "А" група.

До края последваха две мелета пред наказателното поле на „сините”, но до нов опасен удар не се стигна.

Така за четвърта поредна година 26-кратните шампиони побеждават в Монтана без да допуснат гол на "Огоста".

Двубоят днес бе 13-и между двата тима в „А” група, а успеха 11-и за Левски, който има и две равенства и все още не познава поражение от Монтана. Головата разлика е 29:6 в полза на тима от „Герена”, който в следващия кръг приема Черно море.

Третата домакинска загуба пък прати на дъното тима на Атанас Джамбазки, който сега ще гостува на Ботев Пловдив.