Приземихме се! (видео + галерия)

Националният отбор на България допусна първа загуба от Беларус в официален мач. Селекцията на Петър Хубчев отстъпи с 1:2 в мач от шестия кръг на световните квалификации в група "А". Двубоят се игра пред 7000 зрители на страхотното съоръжение "Борисов Арена" в град Борисов.

"Трикольорите" изиграха много по-слаб мач от този с Холандия, а освен това допуснаха елементарни грешки, които струваха скъпо. Михаил Сиваков от дузпа в 33-ата минута и Павел Савитски (80) вкараха топката в мрежата на Николай Михайлов, който трябваше да се намесва още два пъти преди почивката. Георги Костадинов отбеляза своето първо попадение за България в 90-ата минута, но за съжаление, то се оказа недостатъчно.

Беларус - България 2:1 Родните национали трябва доста да съжаляват за пропуснатата отлична възможност да спечелят важни точки в битката за второто място, предвид останалите резултати в групата, след като имаха срещу себе си напълно преодолим съперник. Съперник, който освен множеството промени в състава, нямаше самочувствие, след като бе в серия от  четири поредни поражения, а също така не се бе разписвал в последните си четири двубоя. Загубата е трета за България в квалификациите, като имаме и толкова победи. Успехът е първи за домакините, които имаха досега едва две равенства у дома в тази кампания.

Така се приземихме, след като започнахме да мечтаем за нещо сериозно през последните месеци, а при победа днес излизахме на точка от лидерите във временното класиране.

Беларус - България 2:1 Петър Хубчев направи само една промяна от успеха с Холандия (2:0). Капитанът Светослав Дяков се завърна след травма, а Симеон Славчев седна на пейката. Бронзовият медалист от САЩ'94 заложи на Николай Михайлов на вратата, а пред него в защита действаха Страхил Попов, Чорбаджийски, Божиков и Занев. Пред тях бяха Дяков и Георги Костадинов, Станислав Манолев, Тонев и Ивелин Попов пък действаха зад Спас Делев, който вкара два гола във вратата на "лалетата" през март и отново ще води атаката.

Двубоят започна на бавни обороти, като положения липсваха. Първият опит за удар бе на Петър Занев в 11-ата минута, който мина далеч от целта. В 16-ата минута Алисейко стреля силно от фаул, но Михайлов плонжира и изби в корнер.

Беларус - България 2:1 В 21-ата минута Манолев с диагонален изстрел пробва рефлекса на Черник, който в 23-ата минута отново бе на мястото си при удар на Спас Делев. В следващите минути Попов и Тонев също стреляха отдалеч, но встрани от вратата на домакините.

В 33-ата минута Беларус поведе с 1:0. Попадението реализира Михаил Сиваков от дузпа, което бе негово първо за представителния тим на страната му. Нарушението извърши Божидар Чорбаджийски срещу Лаптев. Михайлов хвана ъгъла, но топката мина под тялото му.

Беларус - България 2:1 В 42-ата минута минута Костадинов имаше добра възможност да изравни, но халфът на Левски реши да подава в наказателното поле и сбърка. Веднага след това Дяков получи жълт картон, който ще го извади от срещата с Швеция на "Васил Левски". Секунди преди края на първото полувреме Лаптев стреля силно, но Михайлов отново изби.

Беларус - България 2:1 Втората част започна с натиск на "лъвовете", като Черник трябваше да се намесва два пъти след центриране от фаул. Защитата пред него пък се справи с последвалите разбърквания. Спас Делев контузи лошо своята лявата ръка, като бе заменен принудително от Андрей Гълъбинов в 54-ата минута. Тонев пък стреля слабо в ръцете на Черник. Божиков с глава също пробва своя късмет, но без проблеми стражът на домакините спаси.

Звездата ни Ивелин Попов напусна в 62-ата минута, след като разочарова с изявите си. Той бе заменен от Ивайло Чочев. Силен изстрел на Занев изненада Черник в 68-ата минута, но вратарят на Беларус изби с гърди.

Беларус - България 2:1 Домакините, видимо изморени, се затвориха и пазеха своята преднина, докато "трикольорите" имаха изцяло контрол на терена, но не създаваха чисти голови положения. При една от редките си контраатаки в 80-ата минута Савитски изправи публиката на крака с красиво изпълнение. Играчът на Неман Гродно с технично изпълнение прехвърли Михайлов, като топката се удари в горната греда и спря зад голлинията за 2:0.

Беларус - България 2:1 В минутите до края България продължи да търси гола, който все пак падна в 90-ата минута. Костадинов бе точен, а в даденото триминутно продължение, въпреки усилията на българите, до равенство не се стигна.

Така България остана с пет победи срещу Беларус, а днес загуби първата си официална среща, след като досега имаше поражение само в контрола. То бе в предната визита на тима в Минск през 2011 година.

Беларус - България 2:1 Следващият мач на България е срещу Швеция в края на август в София. Противник, който вече над половин век ни мъчи, а ще пристигне в столицата, като лидер в класирането, след като посече Франция в последната секунда в Стокхолм.

БЕЛАРУС - БЪЛГАРИЯ 2:1
1:0 Сиваков (33-дузпа)
2:0 Савитски (80)
2:1 Костадинов (90)