Холандия размаза Люксембург и задмина "лъвовете" в Група "А" (видео)

Холандия постигна очаквана и комфортна победа с 5:0 на стадион “Фейенорд” в Ротердам срещу гостуващия Люксембург в мач от шестия кръг на квалификациите за Мондиал 2018. Ариен Робен откри резултата за домакините в 21-ата минута с 33-то си попадение с националната фланелка и така той изравни на седмото място във вечната класация по този показател великани като Йохан Кройф и Абе Ленстра. Навръх 33-ия си рожден ден Уесли Снайдер покачи на 2:0 в 34-ата и ознаменува специален личен рекод по най-добрия начин - той се превърна във футболиста с най-много мачове за националния отбор на Холандия - 131, като изпревари легендарния вратар Едвин ван дер Саар (130), чийто рекорд бе непокътнат от 2008 година насам.

Джорджиньо Вайналдум бе точен за 3:0 при добавка в 62-ата минута, а в 70-ата за 4:0 се разписа съотборникът на Ивелин Попов в Спартак (Москва) Куинси Промес, който само четири минути по-рано бе заменил Мемфис Депай. В 84-ата минута от дузпа Винсент Янсен фиксира крайния резултат.
Дик Адвокаат започна с победа третия си период начело на националния отбор, след като замени уволнения от селекционерския пост Дани Блинд, който бе уволнен веднага след поражението с 0:2 от България в София. Люксембург пък записа 11-а загуба в последните 12 двубоя и остава на последното място в класирането на Група А с 1 точка, докато Холандия изпревари България на третото място, събирайки 10 пункта (
“лъвовете” имат 9, след като загубиха визитата си на Беларус по същото време
). В другия мач от групата
Швеция победи драматично Франция
и се изравни на върха с "петлите", като двата тима имат по 13 точки.
Холандците очаквано доминираха в самото начало на мача, но първият им опасен удар дойде чак в 14-ата минута и бе извън наказателното поле. Мемфис Депай намери Винсент Янсен пред дъгата на пеналтерията и последният стреля силно, но в обсега на вратаря Ралф Шон, който отрази без особени проблеми.
Пробивът дойде в 21-ата минута, когато пресата на "лалетата" доведе до грешка в центъра при изнасянето на топката от страна на гостите. Снайдер отне и върна леко назад за Уесли Худ, който моментално подаде "в уличка" за откъсващия се Робен, а той нахлу в наказателното поле и хладнокръвно простреля Шон за 1:0. Звездата на Байерн (Мюнхен) се намира в невероятна форма и за него това бе шести гол в последните пет мача (за клуб и национален отбор), като към тях има и още пет асистенции.
Въпреки че не засипваха съперника с постоянни атаки и куп положения, домакините демонстрираха отлична ефективност в 34-ата минута, когато проведоха страхотна атака по лявото крило. Мемфис Депай сервира топката в пенала за Снайдер, който я овладя и с мощен изстрел не остави никакъв шанс на Шон - 2:0 и чудесно постижение за 10-ката на "лалетата", ознаменувал рекордния си мач с гол.
Комфортното първо полувреме за малко не приключи с нелепо усложнение за домакините, след като при изпълнение на аут в добавеното време вратарят Яспер Силесен просто подари топката на съперника. Давид Турпел се озова очи в очи с него, но стражът на Барселона отклони удара му и предотврати връщане на интригата в резултата.
Двамата голмайстори в мача (до момента) пропуснаха най-добрите възможности за увеличаване на аванса в първите десетина минути от вратата част, като последователно отправиха изстрели от дистанция, но без отново да поразят мрежата на Люксембург, които пък също в началото на полувремето провокираха намеса от Силесен след шут на Жерсон Родригес.
Тъкмо когато Робен направи още един голям пропуск след хубав самостоятелен пробив се стигна до трето попадение за холандците в 62-ата минута, когато Вайналдум бе на точното място в наказателното поле, за да направи добавка. Йоел Велтман центрира опасно в пеналтерията, Янсен се размина с кълбото, но то не бе изчистено добре и стана лесна плячка за връхлитащия Вайналдум - 3:0.
Домакините се развихриха и нанизаха четвърти гол в 70-ата минута, когато Куинси Промес бе оставен непокрит на далечната греда и с глава засече отлично центриране на Стефан де Фрай, който пък бе пресекъл опит за изнасяне на топката. Само четири минути преди това Промес се бе появил на мястото на Мемфис Депай и не разочарова селекционера за избора му. В 84-ата минута Янсен изпревари вратаря на Люксембург при невнимателно върната назад топка и бе повален от Шон в наказателното поле, като сам реализира отстъдената дузпа за крайното 5:0.