Много разочарования в селекцията на Левски

Отборът на Левски дели първата позиция с Лудогорец след първото завъртане на Първа лига през този сезон. "Сините" изненадващо имат 31 точки, като все още не познават поражението, което ги прави единственият тим в първенството с подобно постижение. Шампионът и участник в груповата фаза на Шампионската лига има мач по-малко от столичани, но едва ли и най-смелите фенове на 26-кратните шампиони на България са вярвали, че до втората половина на ноември тимът няма да има поражение в редовното време. Левски има 17 изиграни мача от началото на сезона - 13 за шампионата, два в Лига Европа и два за Купата на България. В турнирите с пряката елиминация Левски отпадна на "Герена", първо след две равенства с Марибор (1:1) в Европа, а след това след продължения за Купата на България от Черно море (2:3).

Интересното е, че това са единствените голове допуснати на своя стадион от "сините" през този сезон, но те се оказаха фатални. Спортният директор Станислав Ангелов и новият треньор Елин Топузаков вярват, че сега концентрацията за Първа лига трябва да бъде още по-сериозна, като се търси всячески да се задържи лидерската позиция преди зимната пауза, когато евентуално тимът ще бъде подсилен с нови играчи.

Левски - Пирин През лятото на стадион "Георги Аспарухов" пристигнаха цели осем нови попълнения. Вратарят Иван Чворович, защитниците Димитър Пиргов, Симон Сандберг и Виктор Генев, както и офанзивните играчи Хеан Деса, Антонио Аниете, Илиян Мицански и Галин Иванов. Последните двама и Генев станаха част от "сините", след като вече бяха изминали няколко кръга.

Лятната селекция на Левски няма как да се обяви като една от успешните в историята на клуба. Причината за това е, че от всичките осем привлечени футболисти само двама са твърди титуляри. Става въпрос за Димитър Пиргов и Антонио Аниете. Още по-странно е, че първият бе привлечен за алтернатива на Сърджан Лукин и Александър Александров, а единствен във всичките мачове е титуляр, като не е пропуснал нито една минута от началото на сезона.

Левски - Берое 2:0 Испанецът бе върнат предвид това, че синята публика имаше нужда от ентусиазъм, а както е известно той се превърна в любимец на феновете през сезон 2014/2015 година, когато в 35 мача вкара 17 гола и дори стана голмайстор на "А" група. Аниете обаче има едва четири пълни изиграни мача, а три пъти стартира срещата от резервната скамейка, като вкара три гола в първите си 17 мача след завръщането си.

Левски - Черно море 2:3 Най-скъпата покупка на клуба (200 000 евро) Сандберг пък има общо шест мача за Левски, но само три пъти е бил титуляр. Първият при равенството с Локомотив (Пловдив) 2:2 на "Лаута" от втория кръг, а другите два за Купата на България срещу Царско село (2:0) и Черно море (2:3). С него на терена "сините" допуснаха пет от всичките девет гола във вратата на Боян Йоргачевич в първите 17 официални срещи. Освен това, в изявите със "смърфовете" и "моряците" бе обявен за един от основните виновници за головете в мрежата на "сините", като веднага след това бе оставян отново на пейката.

Левски - Берое 2:0 Петима от останалите нови футболисти имат само един мач от първата минута за първенството. При това става въпрос за най-ниско платеният от новите - Генев, който игра първите 56 минути при победата с Берое, но напусна контузен, а освен това пристигна последен в клуба и не бе правил подготовка със съотборниците си. Другите два мача с негово участие той влезе като тактическа смяна в 89-ата минута срещу Локомотив (Горна Оряховица) и ЦСКА-София.

Царско село - Левски Чворович, Иванов, Деса и Мицански на този етап имат общо 10 мача в шампионата, но нито един като титуляр. Иван Чворович дебютира за Купата на България с Царско село, което е негов единствен мач за "сините", когато игра през всичките 90 минути. Неговата позиция е разбираема, тъй като Боян Йоргачевич е твърд титуляр в рамките на "синята" врата вече два сезона, а той бе привлечен да бъде втори страж на "Герена".

Най-скъпоплатеният играч Деса бе доведен от Георги Иванов-Гонзо, но поради закъснение за началото на лагера, а след това и заради травми не успя да се наложи. Той е играл в осем срещи, от всичките 17, но всеки път влиза от пейката, като записа едва 140 минути. Техничарят има един гол срещу Царско село, но определено е най-голямото разочарование предвид това, че взима най-високата заплата, при това с много повече от титулярите, а не успява да покаже качествата си.

Нефтохимик - Левски 1:2 Синята деветка Мицански има едва четири мача. Националът е записал само 40 минути с екипа на столичани за първите си два месеца на "Герена". Очакванията към него също са доста големи предвид визитката му, но на този етап има повече време в лазарета от това на скамейката.

Левски - Галатасарай Крилото Галин Иванов пък има един мач за първенство, по-скоро само три минути, срещу Ботев (Пловдив) и един мач от първата минута за Купата на България, където разочарова и бе заменен срещу Царско село още след 61 минути на терена. Той има договор до Коледа, а днес обяви, че не му харесва статута на резерва, като сам се изключи от възможността да се бори за титулярно място и да продължи контракта си през януари.

Последните двама пристигнаха точно преди два мача, като се очакваше, че не са в топ кондиция
, но определено видяното на този етап, е много под очакванията на всички в клуба, както и на феновете.

Колко мача и минути са изиграли летните придобивки на Левски от началото на сезона:

Иван Чворович - 0 мача в Първа лига, 1 за Купата на България - 90 минути - общо 90 минути
Димитър Пиргов - 13 мача и 1 гол в Първа лига - 1170 минути, 2 мача и 1 гол за Купата на България  - 210 минути, 2 мача за Лига Европа - 180 минути - общо 1560 минути
Симон Сандберг - 4 мача в Първа лига - 101 минути, 2 мача за Купата на България (210 минути) - общо 311 минути
Виктор Генев - 3 мача в Първа лига - 58 минути - общо 58 минути
Галин Иванов - 1 мач в Първа лига - 3 минути, 1 мач в Купата на България - 61 минути - общо 64 минути
Хеан Деса - 5 мача в Първа лига - 75 минути, 2 мача и един в Купата на България - 51 минути и 1 гол, 1 мач в Лига Европа - 4 минути - общо 140 минути
Илиян Мицански - 4 мача в Първа лига - 40 минути - общо 40 минути
Антонио Аниете - 13 мача и 3 гола в Първа лига - 890 минути, 2 мача за Купата на България - 149 минути, 2 мача за Лига Европа - 171 минути - общо 1210 минути