Гонзо шокира Левски насред "Герена"! "Сините" аут от Купата на България (видео+галерия)

Легендата на Левски Георги Иванов-Гонзо и неговият тим Черно море шокираха "сините" на стадион "Георги Аспарухов". Изненадващо "моряците" изхвърлиха лидера в Първа професионална лига на осминафиналите за Купата на България. В много драматичен двубой от 120 минути "зелено-белите" спечелиха с 3:2 и нанесоха първа загуба на 26-кратните шампиони през този сезон. Поражението се оказа фатално, тъй като Левски вече е аут за Купата.

Тимът от Варна поведе с две попадения на Александър Цветков (3) и Бакари (31), но Бабатунде Адениджи (62) и Димитър Пиргов (79) възстановиха равенството, а Божидар Краев изпусна в 85-ата минута сам срещу Пржемисъл Коварж. В 101-ата минута Цветков с красив гол донесе победата на гостите.

"Моряците" записаха първи успех в София за Купата на България срещу "сините", след като досега имаха четири загуби от четири мача и голова разлика 1:18. Освен това момчетата на Иванов вкараха първите голове във вратата на Йоргачевич през тази кампания от български тим, като за последно това стори Славия през месец май, когато Люпко Петрович дебютира начело на тима при 0:1. През този период единствено Марибор се разписа на "Герена", но това също се оказа фатално, тъй като равенството 1:1 изхвърли столичани от Лига Европа. Първият мач без сърбина, освен първите голове, донесе и първата загуба след 14 мача без такава през този сезон (б.а. мачът с Берое също се води от Топузаков, но Петрович бе с тима 40 минути преди срещата).

Левски - Черно море 2:3 Двубоят бе дебютен за Елин Топузаков, начало на "сините", който остави на пейката Божидар Краев. На негово място титуляр започна Мехди Бурабия. Георги Иванов - Гонзо се завърна за първи път на "Герена" след напускането си през май, като бе подготвил своя тим, така че да вярва в победата.

Гостите започнаха отлично срещата, като в третата минута Александър Цветков бе оставен непокрит и даде аванс на "моряците". Уго Сего проби през Пиргов, след което намери Цветков, който без проблем вкара своя първи гол за сезона.

Левски - Черно море 2:3 "Сините" веднага започнаха да търсят равенството, но силен удар на Бурабия мина покрай вратата в 15-ата минута, а Аниете пропусна в 17-ата минута, когато не уцели вратата от 11 метра. Адениджи удари лявата греда на Коварж след хубава атака с Нар в 29-ата минута, а 120 секунди по-късно Бакари удвои.

Нападателят се възползва от колективна грешка на Прохазка, Пиргов и Сандберг, като пробяга 40 метра с топката, след което с хубав изстрел вкара за втори път топката в мрежата на Йоргачевич.

Последваха два страхотни пропуска на Адениджи, който прати топката в аут първо в 34-ата минута, а след това в 37-ата минута.

Левски - Черно море 2:3 Натискът на столичани продължи, но гол до почивката не падна. Втората част започна с една промяна за гостите. Бакари остана в съблекалнята, а Кузма влезе на негово място.

"Сините" изпитваха трудности, тъй като гостите бяха по-добре групирани първите минути след почивката. Краев влезе на мястото на Прохазка в 57-ата минута, а в 61-ата минута Коварж с отличен рефлекс спря Аниете. Вратарят изби в ъглов удар, а след него трябваше да парира удар на Пиргов с глава.

В 62-ата минута Адениджи с малко късмет намали. Бурабия стреля, топката рикошира в защитник на "моряците" и попадна в Адениджи, който вкара своя втори гол в турнира за Купата на България.

Левски - Черно море 2:3 Деса замени Сашо Александров в 69-ата минута, докато играчите на Черно море изнесоха играта по-далеч от своята врата. Цветков стреля извън вратата в 75-ата минута, а три минути по-късно Минев бе близо до гол. Капитанът на домакините се възползва от грешка на Коварж, който обаче се реваншира и с отличен рефлекс изби в корнер. След центрирането обаче чехът излезе лошо, а коженото кълбо попадна в Пиргов, който стреля към вратата. Там Михаил Венков се опита да спре топката, но сбърка и тя влезе във вратата за 2:2 в 79-ата минута.

Левски - Черно море 2:3 Последва още по-силен натиск в следващите минути за домакините, но първо Адениджи в 82-ата минута бе спрян от Коварж, който направо хипнотизира Краев в 85-ата минута. Младокът бе изведен сам срещу него, но пропусна, след като вратарят изби с една ръка в ъглов удар.
Аниете и Бурабия също пробваха удари в оставащите минути.

Даниел Георгиев влезе на мястото на Коконов от първата минута на продълженията, а домакините търсеха пълен обрат, но Деса на два пъти сбърка. В 101-ата минута нова скандална грешка в центъра на синята защита шокира "Герена". Кузма надскочи Пиргов с глава, а Сандберг изпусна Цветков, който с красив удар прехвърли Боян Йоргачевич, като даде нов аванс на гостите.

Левски - Черно море 2:3 Иванов пусна Траян Траянов на мястото на Секо, за да подсили още повече защитата, а Левски имаше възможност в 113-ата минута. Краев стреля силно, но Коварж спаси. Вратарят три минути по-късно контузи Краев при поредното си излизане, за да избие центриране отдясно.

Последните секунди Левски опита да стигне до голов удар, но вече нямаше сили. Боян Йоргачевич също излезе в атака при центриране на Деса от фаул, но ново изравняване нямаше и Черно море отново просълзи столичани в турнира, както го стори на финала за Купата през май 2015 година, когато отново след продължения и драма взе трофея под носа на "сините" в Бургас с 2:1.

Левски - Черно море 2:3 Черно море за четвърти път е краен победител в този турнир срещу Левски, който седем пъти е отстранявал варненци.

Така за Левски остава единствено първенството, като сега предстои тежко гостуване на Ботев (Пловдив). Единственото хубаво за столичани тази вечер е, че създадоха доста голови положения, но множеството пропуски ги изхвърлиха от турнира. Гостите пък имат реален шанс да гонят нов финал при добър жребий през пролетта на 2017 година, след като два от големите фаворити след Лудогорец - Левски и ЦСКА-София, ще гледат по телевизията от тук до края.
Левски - Черно море 2:3
ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 2:3 (2:2 в редовното време)
0:1 Цветков (3)
0:2 Бакари (30)
1:2 Адениджи (62)
2:2 Пиргов (79)
2:3 Цветков (101)

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Боян Йоргачевич; Сашо Александров, Симон Сандберг, Димитър Пиргов, Веселин Минев; Георги Костадинов (96-Джереми де Ноойер); Франсис Нар, Роман Прохазка (57-Божидар Краев), Мехди Бурабия, Антонио Аниете; Бабутенде Адениджи