Отново драма на "Герена", Левски аут от Лига Европа (видео+галерия)

Отборът на Левски направи всичко възможно, но не успя да отстрани Марибор и отпадна във втория предварителен кръг на Лига Европа. "Сините" стигнаха само до 1:1 в поредната драматична вечер на стадион "Георги Аспарухов", но след равенството 0:0 в Словения напускат без загуба. Феноменална атмосфера на "Герена" от препълнените с над 17 000 сини фенове вдъхна криле на играчите на Люпко Петрович, които от първата минута вярваха, че могат да продължат.

Франсис Нар първи взриви трибуните с гол в 22-ата минута, а малко по-късно същото стори и Боян Йоргачевич, който спаси дузпа на Таварес. Множеството пропуски на столичани обаче се оказаха решаващи, тъй като на четири-пет пъти те пропуснаха да удвоят своята преднина и да решат мача в своя полза. Венцислав Христов на няколко пъти, Нар и Георги Костадинов на два пъти, а накрая и дебютантът Жуан Деса нямаха шанс пред вратата на съперника. В 69-ата минута Таварес изравни и попари трибуните, след като бе най-бърз при избита от Йоргачевич топка.

"Сините" опитаха, но просто нямаха сили, а и може би късмет за повече. Препълнените трибуните помогнаха с каквото могат, като не спряха да подкрепят 26-кратните шампиони на България, а накрая ги изпратиха с аплодисменти. Заслужени, тъй като играчите се раздадоха, но когато не вкарваш, ще ти вкарат, е неписан закон във футбола, който влезе за пореден път в сила на "Герена".

Левски - Марибор Страхотната еуфория на трибуните, развитието на срещата от първото полувреме пък предвещаваше една невероятна "синя" вечер при завръщането на тима в евротурнирите пред собствена публика от 2013 година. За жалост на "синята" част от България, това не бе достатъчно и Левски, и великите му фенове преживяха поредното разочарование.

Малко дете подгря публиката преди срещата, като се обърна към трите сектора - "А", "Б" и "В" с думите: "Харесва ли ви "Герена" да е пълен, ако е така всеки път, Левски няма да има загуба тук". Това изказване надъха препълнените трибуни, след което последва хореография на Сектор "Б" и началото на срещата. Феновете издигнаха огромен транспарант с думите: "Феновете идват, привържениците остават, а ултрасите никога не се предават!"

Още в 5-ата минута Сашо Александров си изкара жълт картон, а в 8-ата минута Христов опита да затрудни Ханданович. Отново той в 15-ата минута със странична ножица бе близо до гол, но топката мина над гредата.

Левски - Марибор В 22-ата минута Нар се откъсна зад защитата. Крилото спря хубаво топката и технично се разписа за 1:0. Още при следващата атака в 25-ата минута Христов финтира защитник и стреля опасно, но Ханданович с крак изби. Последва удар на Таварес, който Йоргачевич спаси, а Аниете изпусна да вкара втори гол.

След грешка на "сините" Йоргачевич спаси вратата си от гол след удар на Таварес, топката попадна в Миливое Новакович, който стреля силно в горната греда. Коженото кълбо се върна в него, но Александър Александров го фаулира и беше отсъдена дузпа за гостите. Таварес застана зад топката и стреля силно, но Йоргачевич с отличен рефлекс изби и подлуди трибуните.

Левски - Марибор Роман Прохазка в 38-ата минута центрира остро, но Ханданович изби, а нападателите на Левски не стигнаха до топката, за да опитат да вкарат втори гол. В 41-ата минута Йоргачевич отново показа добър рефлекси. Сърбинът изби опасен удар на Каба под гредата от около 23 метра. Минута преди края на първата част Христов отново остана в добра позиция зад защитата на Марибор, но стреля в аут.

Второто полувреме започна с голям пропуск на Левски в 50-ата минута. Първо Роман Прохазка стреля с глава от три метра, но Ханданович изби. Топката попадна във връхлитащия Георги Костадинов, който удари лявата греда от пет метра. Първата смяна бе в 55-ата минута, когато Врховец бе заменен от Вршич. "Сините" направиха  нов пропуск в 56-ата минута. Пиргов стреля опасно с глава, но Костадинов от няколко метра стреля с глава над гредата.

Левски - Марибор Домакините искаха дузпа за в 57-ата минута, когато Христов стреля, защитник изби с крак, а след това топката го удари в китката. Нар пък стреля в аут при добавката. Отново Нар секунди по-късно след подаване на Аниете стреля от външната страна на мрежата.

Костадинов получи жълт картон в 65-ата минута след фаул на границата на наказателното поле, който дойде след груба грешка на Сашо Александров. При центрирането Каба прати топката в аут с глава. Байде влезе на мястото Бохар и Марибор стана изключително офанзивен. Още при следващата си атака Александров закъсня отдясно, Новакович стреля с глава, а Йоргачевич спаси, но при добавката Таварес бе оставен непокрит и от 10 метра изравни.

Левски - Марибор Отлично центриране на Веселин Минев в 73-ата минута можеше да върне преднината на домакините, но Христов прехвърли вратата. Нападателят не видя, че Ханданович бе напуснал очертанията на вратата.

Бабатунде Адениджи също се появи на мястото на Георги Костадинов. Деса дебютира за "сините", като замени Антонио Аниете в 86-ата минута и веднага пробва рефлекса на Ханданович с удар отдалеч, но стражът спаси.

Левски - Марибор Последните минути Нар имаше претенции за дузпа, тъй като бе задържан от защитник на гостите, но реферът отсъди нарушение за гостите. Секунди преди края при ъглов удар Йоргачевич се хвърли в атака, но до удар не се стигна и Левски напусна Европа за първи път от 2008 година на "Герена" във фаза на елиминации. Тогава Жилина отстрани "сините", които изравниха своя клубен рекорд на 10 поредни мача без загуба в евротурнирите пред своя публика.

Тимът на Люпко Петрович трябва да съжалява, тъй като противникът му нямаше сили през второто полувреме да атакува, но липсата на опит на "сините" им попречи да задържат победата.

Левски отпадна за четвърти пореден път още след първия изигран кръг след Спартак Търнава през 2011, Сараево 2012 и Иртиш Павлодар 2013 година.

"Герена" не бе виждал толкова публика от последния голям мач на "сините" в Европа срещу Лил през 2010 година, когато имаше около 25 000 зрители. "Сините" отпадат за трети път от четири опита срещу словенци. Предните две бяха от Олимпия Любляна през 1994 и 1996 година, а срещу Публикум имат поражение с 0:1, но победа с 3:0 във втората среща, която даде началото на "синята приказка" през лятото на 2005 година.