България изпусна победата в 93-ата минута (видео+галерия)

Националният отбор на България пропусна отличен шанс да стартира с три точки в турнира Лига на нациите. "Лъвовете" изпуснаха в 93-ата минута победата срещу Ирландия на стадион "Васил Левски", като срещата завърши 1:1. Божидар Краев даде аванс на "трикольорите" в 56-ата минута, но капитанът на гостите Шейн Дъфи възстанови равенството в третата минута на даденото петминутно продължение. Родните национали, които бяха в доста обновен състав от последната си официална среща, определено могат да съжаляват, че не спечелиха откриващия си двубой от кампанията.

Лошата новина за Дерменджиев е, че капитанът Петър Занев се контузи и напусна принудително, като най-вероятно е аут за мача с Уелс в Кардиф, който е в неделя от 16:00 часа. Неговият заместник Пламен Гълъбов пък изпусна Дъфи при изравнителното попадение, като няма да запомни с добро своя дебют. Новата "десетка" на националите - Божката Краев, вкара третото си попадение с представителната фланелка на България, а секунди го разделиха от това да се превърне отново в герой на старта на Лигата на нациите, както бе в Словения преди две години, когато вкара и двата гола за успеха с 2:1.

119 България - Република Ирландия 1:1
Родните национали се стараха и играха задружно, но този път късметът не бе на тяхна страна. Да се надяваме, че Фортуна ще помогне на "лъвовете" във важния бараж с Унгария на 8 октомври.
Заради пандемията от COVID-19 националите не са се събирали от края на февруари, когато бе контролата с Беларус (
0:1
). Именно поради това и стадион "Васил Левски" беше празен, а резервните играчи, за да спазват дистанция, гледаха мача от трибуните на Сектор "А".
Селекционерът на "трикольорите" Георги Дерменджиев бе заложил на следния състав. Георги Георгиев бе вратар, а Страхил Попов, Кристиян Димитров, новият капитан Петър Занев и Антон Недялков бяха защитници. Опорните халфове бяха Кристиян Малинов и Георги Костадинов, докато Спас Делев и Галин Иванов действаха на двата фланга. Тодор Неделев бе плеймейкър, а атаката се водеше от Божидар Краев, който бе взел десетката от отказалия се капитан Ивелин Попов.
Селекционерът на Ирландия Стивън Кени, който дебютира начело на тима, заложи на Дарън Рандълф под рамката. Пред него в защита бяха Мат Дохърти, Джон Егън, Шейн Дъфи и Енда Стивънс. Джеймс Маккарти, Джеф Хендрик и Конър Хърихейн бяха халфовете, докато Калъм О`Доуда, Аарън Конъли и дебютантът Адам Айда бяха в атака.
"Трикольорите", които дебютираха с новите си екипи, имаха първата възможност още във втората минута. Хубава атака завърши със слаб удар с глава на Иванов, който Рандълф спаси. Гостите отвърнаха с едно опасно центриране, което Георгиев боксира и далечен удар, минал встрани от вратата.
В 9-ата минута Занев стреля с глава след центриране от фаул, но право в ръцете на Рандълф.
В 14-ата минута голяма грешка на Димитров можеше да коства гол във вратата на родните национали. Централният защитник сбърка в изнасянето на топката, като Конъли пресече неговото подаване и нахлу в наказателното поле. Крилото реши да стреля вместо да подава и за радост не уцели вратата на Георгиев.
В 29-ата минута Неделев пропусна най-добрата възможност за България. Звездата на Ботев (Пловдив) бе изведен зад защитата с отлично дълго подаване от Недялков, който първо спря опасна атака на гостите, след което подхвана скоростна контра за "лъвовете". "Осмицата" пое топката на гърди и излезе сам срещу Рандълф, но в опита си да го прехвърли не успя да намери рамките на вратата на Ирландия.
Поредица от грешки в 34-ата минута на родната отбрана не доведе до опасен удар към Георгиев. А при следващата атака националите ни искаха игра с ръка на Рандълф извън наказателното поле. Вратарят на островитяните пресече дълго подаване към Галин Иванов, като се хвърли на границата на своето поле, за да спре топката.
Добра възможност за Ирландия в 40-ата минута бе пропиляна от Айда и Дохърти, които не успяха да отправят опасен удар с глава след центриране отляво.
Бързият Спас Делев се откъсна секунди по-късно от защитата, но се спъна в наказателното поле след набраната висока скорост.
Буквално в последната минута Ирландия пък пропусна своя най-добър шанс. Стивънс нахлу в зоната на Попов, който се бе включил, след което центрира към О`Доуда, но той не успя да засече топката във вратата на "лъвовете" и първата част завърши без попадения.
Втората част започна, както и първата, с възможност пред Иванов. Играчът на ЦСКА 1948 стреля слабо от 16 метра, но без да затрудни Рандълф.
Вратарят на гостите трябваше да се намесва и в 49-ата минута след удар на Неделев от фаул. В 52-ата минута и родният страж Георгиев показа добър рефлекс, като парира изстрел на Конъли, който бе извед сам срещу вратаря от Айда.
Малко по-късно Краев даде аванс на България. Младият нападател беше изведен от Неделев в 56-ата минута, той пое топката и ударът му с левия крак мина под плонжа на Рандълф за 1:0.
Гостие можеха веднага да върнат попадението, но за радост опасно центриране отляво не бе засечено от трима играчи на Ирландия. В 64-ата минута Занев с отличен шпагат спря Айда, който влезе остро в краката на новия капитан и трябваше лекарският екип да влиза на терена.
В 70-ата минута Роби Брейди влезе за Ирландия, а след него и Робинсън се появи на терена.
Дебютантът за България Бирсент Карагарен бе първата смяна за "лъвовете". Той замени Делев в 76-ата минута.
Лонг поведе атаката на островитяните в 77-ата минута, а контузия принуди Занев да напусне предварително, като лентата отиде на ръката на Костадинов. На негово място се появи друг дебютант - съотборникът му в ЦСКА-София Пламен Гълъбов.
Карагарен пропусна да удвои в 81-ата минута. Крилото на "смърфовете" бе изведен на добра позиция, но стреля слабо. Александър Цветков пък замени Неделев в 83-ата минута.
След корнер в 87-ата минута Дъфи стреля извън целта. Гостите опитваха да изравнят, но нямаха чисти положения, докато "трикольорите" се защитаваха добре и предчустваха вече победата. Реферът даде петминутно продължение, но в третата минута от него Дъфи изравни.
Капитанът на гостите избута своя колега Лонг и се възползва от лошото позициониране на Гълъбов, за да изравни с глава и да разочарова Георги Дерменджиев и момчетата му. Така двата тима поделиха точките на стадион "Васил Левски".
България пък пропусна да направи нов летящ старт в Лигата на нациите,
както бе в Словения през 2018 година
. Сега предстои гостуване в Уелс тази неделя,
който поведе в групата след успех с 1:0 във Финландия
.
Любопитен факт е, че датата 3 септември не е особено добра за българския национален отбор. На нея "Трикольорите" нямат победи, а до днес имаха само загуби, повечето от които доста тежки - 0:3 от Швеция през 2005 година,

БЪЛГАРИЯ:

1. Георги Георгиев, 2. Страхил Попов, 5.Кристиян Димитров, 3.Петър Занев, 14.Антон Недялков, 16.Кристиян Малинов, 7.Георги Костадинов, 9.Спас Делев (76-17.Карагарен), 8. Тодор Неделев, 16.Галин Иванов, 10. Божидар Краев