БожиДар изстреля "лъвовете" в Словения (видео)

06 септември 2018 | 23:40 - Обновена
Националният отбор на България стартира отлично участието си в новия турнир на УЕФА - Лига на нациите. "Трикольорите" надвиха с 2:1 Словения в първия си мач от група 3 на зона "C", а в герой за "лъвовете" се превърна Божидар Краев, който вкара и двата гола. Родният талант отбеляза първите си голове за тима в 3-ата и 59-ата минута, докато Миха Зайц беше точен за домакините в 38-ата минута.
Селекцията на Петър Хубчев направи страхотен подарък на родните фенове по случай 133-годишнината от Съединението на България.
Освен Краев, се отличи и вратарят Пламен Илиев, който направи няколко отлични спасявания и те бяха в основата на успеха. Всички играчи показаха отличен колектив и играха с желание да зарадват българите на националния празник.
На стадион "Стожице" в Любляна "лъвовете" излязоха с новия си резервен червен екип. Около 200 български фенове по трибуните получиха кутийки с родни знамена, подарени им специално от Българския футболен съюз по случай 133 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, което отбелязваме днес.

Селекционерът на България Петър Хубчев определи следните титуляри. На вратата започна Пламен Илиев, а пред него в защита стартираха Иван Бандаловски, Николай Бодуров, Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков. Двойка вътрешни халфове бяха Георги Костадинов и Симеон Славчев, а малко пред тях играха Божидар Краев. Капитанът Ивелин Попов водеше атаката, подкрепян по фланговете от Кирил Десподов и Тодор Неделев. Бившият играч на  Лудогорец Роман Безяк бе оставен на пейката.

Президентът на УЕФА Александър Чеферин, който е словенец, изгледа срещата в компанията на Борислав Михайлов, с който са добри приятели. Човек номер едно в европейския футбол беше решил да гледа своята родина и България в старта на турнира, който беше създаден от неговия щаб.

Двубоят стартира ударно за селекцията на Хубси, която след по-малко от 130 секунди вече водеше. Точен беше Божидар Краев с плътен изстрел от около 22 метра. Играчът на Мидтиланд получи подаване на Десподов, което мина през краката на Кърхин, след което прати топката в десния долен ъгъл на Белец. Това е първи гол за футболиста с №12 за България в петия му двубой.

Последваха няколко опасни атаки на домакините, които стреснаха родната защита, но без да се стига до опасен удар в очертанията на вратата на Пламен Илиев. Кирил Десподов пък си изпроси глупав жълт картон в 14-ата минута.

"Лъвовете", които добре затваряха пространствата, пък на контраатака пропуснаха да удвоят, най-вече бъркайки в последното подаване. В 34-ата минута Краев реши да стреля, а не да подава, когато нахлу отдясно в наказателното поле. Няколко минути по-късно домакините стигнаха до изравнително попадение, което дойде след удар с глава на Зайц. Халфът на Емполи прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл на Илиев, след като стреля между Костадинов и Чорбаджийски. За съжаление на "лъвовете" попадението дойде с първия точен удар в нашата врата. Голът стресна играчите на Хубчев, които до края на първата част сбъркаха доста топки.

На почивката в игра влезе Ангел Лясков, който замени получилия травма Васил Божиков. Това бе дебют за младия футболист на ЦСКА-София. В 52-ата минута Пламен Илиев с отличен рефлекс запази вратата си. Стражът изби с една ръка в корнер удар на Ясмин Къртич. Славчев и Кърхин получиха картони, а родните национали започнаха отново да играят по-напред. Така в 58-ата минута България поведе за втори път в този мач, а голмайсторът отново се казваше Божидар Краев. Юношата на Левски беше изведен с отлично подаване от Ивелин Попов, вратарят Белец се хвърли в неговите крака, за да избие топката, но тя рикошира в Краев, който остана сам пред празната врата и вкара своя втори гол за представителния тим на България.

Попадението върна увереността на българите, а Тодор Неделев демонстрира отлична техника и поглед върху играта в 60-ата минута, когато изведе майсторски Десподов. Бързакът беше фаулиран на границата на наказателното поле, а ударът от фаул на Попов мина високо над вратата. Последва грешка на звездата на Ботев (Пловдив), но Илиев спаси в 65-ата минута.

Роман Безяк влезе на мястото на Кърхин, а словенците натиснаха. Славчев отвърна с удар над гредата. Тим Матавж се появи в игра на мястото на Шпорар. Героят за българите Краев излезе след удар с противников футболист, като беше заменен от Мартин Райнов.

Домакините натиснаха, като Илиев два пъти спря Матавж. Деветката на домакините стреля опасно, но вратарят спаси със сетни усилия. Минута по-късно стражът излезе извън наказателното поле и спря отново Матаж, който се бе откъснал от засадата.

След левия защитник на "червените", дебют за България направи и левият бранител на Левски Иван Горанов, който влезе на мястото на Неделев в 82-ата минута. Домакините пуснаха в игра и Дервишевич.

Удар на Безяк беше спасен от Илиев в 84-ата минута. Последните минути Словения натисна силно, но въпреки това България запази преднината си и си тръгна с три точки, а сега предстои домакинство на Норвегия в неделя, която победи Кипър с 2:0.

"Лъвовете" продължиха положителната си традиция срещу Словения, като записаха трети успех от три мача. За втори път пък побеждават на 6 септември, след като сториха това преди 12 години, с 3:0, на стадион "Васил Левски", а мачът беше квалификация за Евро 2008. Освен това родните национали стартират кампания с победа далеч от София за първи път от 2014 година, когато надвиха с 2:1 Азербайджан в квалификациите за Евро 2016 година. Тогава Норвегия също беше в нашата група, като скандинавците взеха шест точки, но сега е време за реванш.

СЛОВЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:2
0:1 Краев (3)
1:1 Зайц (39)
1:2 Краев (59)

СЛОВЕНИЯ (4-2-3-1): 1.Белец; 2.Скубич, 5.Струна, 17.Мевля, 13.Йокич; 10.Кампъл (82-7.Дервишевич), 6.Кърхин (66-11.Безяк); Зайц, 8.Куртич, 21.Вербич; 19.Шпорар (73-9.Матавж)
Селекционер: Т. Кавчич
БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): 23.П. Илиев; 11.Бандаловски, 5.Бодуров, 4.Чорбаджийски, 15.Божиков (46-21.Лясков); 7.Г. Костадинов, 6.Славчев; 19.Десподов, 12.Краев (70-20. Райнов), 8.Неделев (81-17.Горанов); 10. И. Попов

Amir Dervisevicвлиза Amir Dervisevic
82' Тодор Неделев  Тодор Неделевизлиза
Иван Горанов  Иван Горановвлиза
Andraz Sporarизлиза Andraz Sporar  73'
Тим Матавжвлиза Тим Матавж
72' Божидар Краев  Божидар Краевизлиза
Мартин Райнов  Мартин Райноввлиза
Рене Кърхинизлиза Рене Кърхин  66'
Роман Безяквлиза Роман Безяк
Нейч Скубичжълт картон Нейч Скубич  62'
59' Божидар Краев  Божидар Краевгол
Рене Кърхинжълт картон Рене Кърхин  51'
50' Симеон Славчев  Симеон Славчевжълт картон
46' Васил Божиков  Васил Божиковизлиза
Ангел Лясков  Ангел Лясковвлиза
Миха Зайцгол Миха Зайц  40'
14' Кирил Десподов  Кирил Десподовжълт картон
3' Божидар Краев  Божидар Краевгол