Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Локо (Пд) матира Левски, "сините" все по-близо до нов нулев сезон (видео+галерия)

Носителят на Купата на България Локомотив (Пловдив) направи огромна крачка към защитата на трофея. "Смърфовете" надиграха и победиха Левски с 2:0 в първия полуфинал на турнира, като взеха сериозна преднина преди реванша на "Герена" след две седмици. Капитанът Димитър Илиев (23) и Бирсент Карагарен (45) бяха точни във вратата на Милан Миятович, който и при двете попадения допусна грешки, които може да се окажат фатални за амбициите на столичани.
Играчите на
Бруно Акрапович
обаче напълно заслужиха победата, като показаха повече свежест, повече желание, повече смелост и бяха по-опасни през почти цялата среща. При повече късмет "черно-белите" можеха да решат всичко в сблъсъка още на "Лаута". Все пак преднината от два гола ги прави фаворити за класиране на финала, който би бил шести в клубната история на пловдивчани.
74 Локомотив Пловдив - Левски
Имащият множество проблеми от началото на 2020 година тим на Левски продължи да няма победа тази година в официалните си седем мача, в които са отбелязани едва три попадения. Цели пет мача пък столичани не успяха да стигнат до попадение в противниковата врата. Пред погледа на новия собственик Наско Сираков футболистите на Петър Хубчев проспаха почти 60 минути от мача и записаха втора поредна загуба, както и четвърти пореден мач, без да отбележат гол.
Сега за реванша пък ще им трябват минимум два безответни гола, за да стигнат до дузпи и поне три, за да се опитат да стигнат до така мечтания финал.
За съжаление на "сините" фенове, които правят чудеса за родните стандарти, за да помогнат на клуба си да не фалира, тимът е все по-близо да запише 11-та поредна година без отличие.
Треньорът на домакините Бруно Акрапович бе направил само една промяна в тима от успеха с 2:0 над Етър. Милош Петрович замени Момчил Цветанов. На вратата за пловдивчани бе Мартин Луков, а тримата защитници в схемата 3-5-2 бяха Милош Петрович, Лукас Масоеро, Диниш Алмейда. Пред тях в халфовата линия действаха Петър Витанов, Йосип Томашевич, Бирсент Карагарен, Парвиз Умарбаев и Лукас Салинас. Капитанът Димитър Илиев и Анте Аралица водеха атаката.
Петър Хубчев пък направи две рокади от загубата с 0:1 от Лудогорец. На мястото на Симеон Славчев и Паулиньо, титуляри излязоха Кали Тиам и Дени Алар. Титулярът Милан Миятович отново бе под рамката, Ивайло Найденов, Холмар Ейолфсон, Янис Каргас и Иван Горанов бяха в защита. Опорните полузащитници бяха Мартин Райнов и Кали Тиам, докато Стайн Спиерингс, Станислав Иванов и Дени Алар помагаха на Найджъл Робърта.
През този сезон двата тима се бяха срещнали вече два пъти в efbet Лига. Първият път "сините" победиха с 1:0 на "Георги Аспарухов", докато втората среща завърши 0:0.
Столичани играха на "Лаута" без спонсор на екипите, след като бяха скрили досегашния такъв, който е без лиценз и вече шест месеца не е давал пари в клуба.
Гостите стартираха по-добре в първите минути на мокрия терен, чисто положение обаче не беше създадено, а след 10-ата минута "смърфовете" взеха инициативата. В 14-ата минута Миятович не се намеси добре, но Карагарен не успя да отправи добър удар и защитата в синьо се справи.
Постепенно играчите на Хубчев загубиха контрола върху играта, докато атаките на домакините ставаха все по-остри. В 23-ата минута Каргас сбърка в изнасянето на топката, която му бе отнета от Карагарен. Кълбото попадна в Масоеро, който моментално изведе Митко Илиев. Най-добрият футболист на България за 2019 година беше изпуснат от Найденов и Райнов и с изстрел от 16 метра даде аванс на "черно-белите". Вратарят Миятович обаче имаше сериозна вина за гола, след като ударът не бе достатъчно силен, а също така беше в неговия ъгъл.
Тиам, Карагарен и Ейолфсон получиха жълти картони, а исландецът дори бе предупреден в 40-ата минута от Стоянов, че може предварително да тръгне към душовете.
Буквално в последната минута на първата част "смърфовете" изградиха майсторска атака, която завърши с втори гол за Локомотив. Томашевич отлично пое топката с пета в наказателното поле, Миятович допусна нова грешка, като напусна вратата си, хърватинът обаче центрира и намери връхлитащия Карагарен, който без проблем удвои за радост на няколко хиляди по трибуните.
Втората част започна с нова опасност пред вратата на столичани. Грешка на Найденов пък донесе жълт картон и на Каргас. Времето минаваше, а "сините" нямаха идея как да задържат по-дълго време топката и да затруднят Луков. Станислав Костов влезе на мястото на Алар в 58-ата минута.
Райнов удари лошо Луков при центриране от корнер, като се наложи лекарският екип на локомотивци да влиза на терена и да превързва главата на стража.
Малко по-късно Дейвид Малембана влезе вместо Петрович в защитата на Локо. В 67-ата минута Костов излезе под ъгъл зад защитата, но изненадващо демонстрира голям егоизъм и не потърси връхлитащия на празна врата Иванов, а стреля слабо в ръцете на Луков.
Мазурек и Нашименто влязоха на местата на Райнов и Иванов, а в 76-ата минута Холмар отново рискува червен картон, след като с ръка удари в лицето Аралица при опита да защити по-добрата си позиция в борбата за топката.  В оставащите минути инициативата беше повече в полза на столичани, които така и не намериха пътя към мрежата на Луков. Черногорският вратар на гостите дори спаси вратата си от трети гол в края на срещата.
Така Локомотив, който нямаше гол срещу "сините" през тази кампания, записа втори пореден успех за Купата на България срещу този противник през последните осем години на "Лаута". През март 2012 година "смърфовете" надделяха с 2:1 след продължения в четвъртфиналите, когато отново съдия бе Ивайло Стоянов. Сега има реванш на "Герена", в който ще предстоят минимум 90 минути, но двата гола преднина на тима, воден от Акрапович, им дава сериозно предимство предвид видяното на терена.
ЛОКО (ПД) - ЛЕВСКИ 2:0
1:0 Илиев (23)
2:0 Карагарен (45)

ЛОКОМОТИВ (ПД): Мартин Луков, Милош Петрович 66-Дейвид Малембана), Лукас Масоеро, Диниш Алмейда, Петър Витанов, Йосип Томашевич, Бирсент Карагарен (84-Николай Николаев), Парвиз Умарбаев (78-Момчил Цветанов), Лукас Салинас (78-Миховил Клапан), Димитър Илиев, Анте Аралица (84-Доминик Малонга)