Левски излетя от Купата след продължения в драма на "Лаута" (видео + галерия)

Отборът на Локомотив (Пловдив) изхвърли Левски от турнира за Купата на България след обрат в изключителна драма и победа с 2:1 след продължения на "Лаута" пред над 10 000 зрители. Така "смърфовете" са на полуфинал, след като едва за втори път преодоляват "сините" в турнира. Головете за победителите вкараха Михаил Венков с глава в 3-ата минута на даденото 6-минутно продължение на редовното време и Зравко Лазаров във 2-ата минута на първото продължение. Тони Калво пък откри за гостите в 21-ата минута. След попадението на столичани домакините удариха три греди в рамките на седем минути още преди почивката чрез Даксон да Силва на два пъти (28 и 35) и Лазаров (30).

Секунди преди последния съдийски сигнал на редовното време, мигновено след изравняването на Венков, Христо Йовов и Базил де Карвальо бяха изгонени с директни червени картони за разправия помежду си. Кристовао Рамос също напусна терена принудително заради два жълти картона в 118-ата минута. Титулярният страж на столичани Пламен Илиев пък бе контузен лошо от Юнес Бенжалюн в 80-ата минута и бе заменен принудително от Божидар Митрев.

Тимът на Емил Велев напълно заслужено отстрани своя противник, тъй като бе по-активен почти през цялото време, а гостите играха отново слабо в защита и дори трудно организираха своите атаки.

Изненадващо капитанът на гостите Христо Йовов е записан сред резервите. На неговото място като дефанзивен халф излиза Сержиньо Грийн. Това бе единствената рокада в сравнение с 11-те от "Огоста", като вкаралият два гола Иван Цветков пак не беше титуляр.

В състава на Локо (Пд) направи впечатление оставянето на пейката на Йордан Тодоров и Даниел Георгиев.

Домакините имаха отлична възможност да открият още в първата минута, но Йордан Милиев изчисти в корнер при центриране на Лазаров. Последваха добри възможности за Тони Калво и Дарко Тасевски, които бяха пропуснати. В 21-ата минута "сините" поведоха след гол на Тони Калво, който бе точен след подаване на Кристовао Рамос отдясно. Юношата на Барселона засече центрирането на бившия играч на Анортозис на два метра от голлинията и прати топката в мрежата на Иван Караджов.

Само минута по-рано домакините имаха претенции и пълно основание да искат нарушение на границата на наказателното поле пред Пламен Илиев срещу Здравко Лазаров, който бе фаулиран от Дъстли Мюлдер. Реферът Ивайло Стоянов обаче остана безмълвен и това вбеси щаба на пловдивчани. Цветков и Йовов замениха Тасевски и Гаджев, но последва натиск на домакините, които караха халфове и защитници на "сините" да бъркат елементарно и да не могат да изнасят топката.

След гола "смърфовете" удариха цели три греди. Първо в 28-ата минута силен шут на Даксон "кацна" на напречния стълб на вратата на Левски, а след още две минути и Електричката нямаше шанс, след като от фаул също нацели гредата. В 35-ата минута Тасевски направи грешка пред наказателното поле, но Даксон стреля силно с левия крак в дясната греда на вратата на гостите.

Пет минути преди края на първата част "бяло-черните" можеха да останат с 10 души на терена, ако Стоянов бе показал втори жълт картон на Валери Георгиев за поредния му груб фаул. Поради тази причина Кокала извади своя халф на полувремето и на негово място се появи Даниел Георгиев.

Второто полувреме започна на по-бавни обороти, като домакините не затрудниха Илиев, а гостите на няколко пъти заради липса на точност и концентрация не стигнаха до чиста голова позиция, въпреки отворилите се пролуки в защитата на Локомотив.

Така се създадоха, по-скоро на хаос след центрирания, отколкото заради футболни достойнства, няколко мелета пред вратата на Левски, но изравнителният гол не идваше. Десет минути преди края Беналюн контузи лошо Илиев и на негово място влезе Митрев, който на два пъти се намеси добре.

Реферът даде 6-минутно продължение заради загубеното време при смяната на Илиев и лекарската намеса, но видимо изморени столичани изнемогваха и се бяха прибрали плътно пред своето наказателно поле и не правиха опит да атакуват.
Николай Костов сякаш предусещаше развоя на събитията и гневно започна да дава наставления на своите, които губеха елементарно топката.

Бившият бранител на Литекс Венков обаче взриви трибуните в третата минута след изтичането на редовното време с гола си с глава след корнер. Синята отбрана и Митрев можеха да се намесят по-добре, а след заслуженото изравняване и подкрепяни от публиката "смърфовете" бяха окрилени. Йовов и Де Карвальо се скараха и бяха изгонени буквално секунди преди последния съдийски сигнал на редовните 90 минути.

Продълженията започнаха отлично за домакините. Опитният Здравко Лазаров се възползва първо от грешка на Сюлейман Диамутен и след това преодоля Йордан Милиев преди да хвърли в екстаз около 10 000 фенове на Локомотив и да разстрои близо 2000 на Левски присъстващи на "Лаута" с точен удар. До края на мача футбол почти не се игра, но жълтите картони бяха в изобилие. Едва в 117-ата минута Иван Караджов показа рефлекс и спаси отбора си от равенство. Вратарят предотврати опасно центриране и удар с глава на Милиев, който не успя да удари топката с глава на два метра от голлинията.

Веднага след това Рамос спря опасна контраатака и заради втори жълт картон заслужено остави тима си с девет души, а с това и мечтата на Левски за дубъл.
Втора поредна година рекордьорът по спечели отличия в турнира - 26, отпадна на четвъртфинал. Миналата година тимът отпадна след продължения и дузпи срещу Литекс в Ловеч. Локомотив пък изхвърля Левски от турнира едва за втори път след 2004 година.

Утре "смърфовете" ще разберат своя следващ съперник, който ще е между Лудогорец, Литекс и Септември Симитли.

ЛОКО (Пд) - ЛЕВСКИ 2:1 (1:1 в редовното време)