Левски разочарова и във Враца, "сините" продължават без победа (видео+галерия)

Отборът на Левски продължава да разочарова през 2020 година в мачовете от efbet Лига. "Сините" завършиха 0:0 в гостуването на Ботев (Враца) от 24-ия кръг на първенството, като останаха без успех през тази пролет. Борещият се за оставане в елита състав от Враца бе по-добрият тим на терена през тези 90 минути, като има повече поводи да съжалява за изпуснатите три точки. Врачани бяха ощетени в края на първата част, когато бе спестен червен картон на Каргас. Гостуващият тим пък вече дели второто място с Локомотив (Пловдив) и ЦСКА-София, като трите полуфиналисти за Купата на България имат актив от 46 точки. Врачани се изкачиха на 12-то място с 19 точки.

"Сините" са вече серия от шест поредни официални мача без успех, пет за първенство и един за Купата. В тях тимът е спечелил четири точки, но и четири пъти не се е разписвал - три пъти в шампионата и в 120-те минути за Купата. В същия момент врачани имат пет точки в последните три мача от шампионата и показват израстване в играта си.

Грандът от София беше видимо изморен, като демонстрира, че няма идея как да стигне до гол и на този етап липсва креативност в офанзивната част, където Робърта, Костов и Иванов не са в оптимална форма. Нидерландецът изпусна цялата подготовка, Костов не бе играл редовно от осем месеца, а Стаси Иванов през тази зима тренира с травма и пропусна няколко седмици. Всичко това и много тежкият мач срещу "орлите", който изхаби почти изцяло психически и физически играчите на 26-кратните шампиони, оказаха сериозно влияние. Проблемът обаче трябва да се търси и другаде, тъй като имайки амбиция за титла и трофеи, не може да си позволяваш такава серия от мачове. Тази пролет Левски беше надигран в по-голямата част от мачовете във всеки един от двубоите срещу ЦСКА-София (0:0), Черно море (2:2), Славия (1:2), Лудогорец (0:0, 6:5 при дузпите) и във Враца (0:0).
Сега предстои мач с шампионите, а Живко Миланов, Кали Тиам и Дени Алар са аут поради наказния.

Наставникът Петър Хубчев бе направил

само една промяна в състава от успеха на четвъртфинал с Лудогорец от турнира за  Купата на България.

Наказаният Кали Тиам бе заменен от Мартин Райнов, който пропусна мача с "орлите" поради натрупани картони.

61 Ботев (Враца) - Левски

Пред Милан Миятович в защита отново действаха Живко Миланов, Янис Каргас, Холмайр Ейолфсон и Иван Горанов. Райнов и Нуно Рейш бяха опорните халфове, а Найджъл Робърта, Стайн Спиерингс и Станислав Иванов бяха зад Станислав Костов.

Антони Здравков пък

направи две промени сред титулярите от мача

с ЦСКА-София (

1:2

) за Купата на България преди няколко дни на "Българска армия". Андреас Васев и Чавдар Ивайлов отстъпиха местата си на Атанас Зехиров и капитана Христо Златински.

Красимир Костов бе вратар, а Петко Ганев, Аласане Н'Диайе и Венцислав Керчев бяха тримата централни защитници в схемата 3-4-3. Атанас Зехиров, Христо Златински, Ангел Лясков и Владислав Узунов пък бяха халфовете, докато Том, Даниел Генов и Петър Атанасов започнаха в атака.

На лошия терен на стадион "Христо Ботев", на който топката често подскачаше, гостите бяха подкрепяни от сериозна агитка. Първата опасност беше в 16-ата минута, когато Генов стреля с глава, но топката мина покрай лявата греда на Миятович. При следващата атака Рейш стреля малко над горната греда с удар от над 22 метра.

Влади Узунов се контузи и беше заменен от Ивайло Михайлов в 18-ата минута. В 29-ата минута хубава атака на "зелените" завърши с удар на Зехиров, но Миятович не позволи да бъде изненадан.

"Сините" владееха повече топката, но доста по-опасно атакуваха домакините, които имаха претенции в 39-ата минута за червен картон на Янис Каргас. Гръцкият бранител избута откъсващия се на скорост сам срещу Миятович Генов. Съдията Димитър Давидов даде знак играта да продължи, което вбеси щаба на врачани, които с основание искаха червен картон за играча на гостите.

Костов спаси една от малкото атаки на Левски, а в 40-ата минута гол на Ботев беше правилно отменен поради засада. Петър Атанасов беше зад защитата и вратаря на гостите, когато топката попадна в него пред празната врата. Здравков трябваше да прави втора принудителна смяна. Доменик Янков замени Н'Диайе малко преди края на първата част.

Хубчев пусна Насиру Мохамед на почивката, а изтощеният Костов остана в съблекалнята. Домакините се прибраха, но контраатакуваха много опасно. Стаси Иванов пък беше сменен от Мартин Петков.

В 61-ата минута Живко Миланов стреля над гредата от фаул. Удар на Робърта с глава отиде в ръцете на Костов, като това беше и най-добрата възможност за "сините". През последните 20 минути врачани отново започнаха да поглеждат сериозно към Миятович, който трябваше да се намесва няколко пъти и да запази вратата си без гол. Франко Мазурек влезе за столичани, но на този терен не успя да помогне на своя тим да измисли нещо в атака.

Здравков беше бесен на съдията, че е спестен червен картон на Каргас преди почивката, докато Хубчев потвърди видяното, че тимът му, който има проблеми с наказани и контузени играчи, е прекалено изморен.

Публиката на двата тима изпрати своите играчи с аплодисменти, като на този етап не се знае кога феновете ще могат да видят на стадиона мачовете на любимите си отбори. Както е известно, от утре футболните срещи в България ще се играят без публика до второ нареждане.

Във връзка с решенията, обявени след днешното заседание на Министерски съвет, и в следствие на мерките за ограничаване разпространението на вируса COVID-19, Българският футболен съюз постановява двубоите от Първа и Втора професионална лига да се играят при закрити врата считано от понеделник, 9 март 2020 г.

Другият уикенд Левски приема Лудогорец, а Ботев гостува на Ботев (Пловдив). За столичани ще бъде истински кошмар, ако не могат да разчитат на своите фенове, които всеки мач през тази пролет даряват средства на клуба. Освен това именно тяхната страхотна подкрепа беше в основната на успеха за купата срещу "орлите". Сега първо във вторник 26-кратните шампиони ще разберат срещу кого излизат в битка за финал в Купата на България.

БОТЕВ (ВРАЦА) - ЛЕВСКИ 0:0