"Орлите" летят високо, Разград отново остана табу за Левски (видео+галерия)

Тоталният хегемон в България през последните осем години Лудогорец даде ясен знак, че няма никакво намерение да прекъсне шампионската си серия. "Орлите" надвиха с 2:0 Левски в дербито от 12-ия кръг на efbet Лига. Мавис Чибота (16) и Клаудиу Кешерю (80) бяха точни на "зелените", които увеличиха преднината си на върха на четири точки. Разградчани имат вече актив от 30 точки, докато "сините" и Локомотив (Пловдив) останаха с по 26 точки на второ и трето място.

Така "Лудогорец Арена" остана табу за гранда от София, който вече в 11 поредни мача за първенство в дома на шампионите не познава победата (3 равенства, 8 загуби). Освен това в 12-и пореден мач от елита на България Левски не победи (4 равенства, 8 загуби) "орлите", които летят все по-високо след назначаването на Станислав Генчев. Последният успех на 26-кратните първенци на страната срещу Лудогорец беше през август 2016 година - 1:0, а последната и единствена победа в Разград бе през декември 2013 година - 1:0.

Преди срещата шампионите имаха една точка преднина на върха пред "сините", които дойдоха за мача след поредица от добри резултати. Гостите имаха за цел да видят до къде е стигнал тима през тази есен под ръководството на Хубчев, но демонстрираха голям респект от противника в част от мача, което се оказа решаващо за крайния резултат. Най-силният отбор в България беше с приповдигнато настроение, след като при Генчев беше в серия от седем поредни победи във всички турнири.

104 Лудогорец - Левски

Наставникът

на домакините направи пет промени в стартовите 11 от успеха с 3:0

над Ференцварош в Лига Европа преди няколко дни в Будапеща. Извън титулярите, които започнаха при голямата победа срещу шампиона на Унгария, останаха Сисиньо, Форстър, Лукоки, Анисе и Вандерсон. На тяхно място срещу столичани стартираха Жордан Икоко, Георги Терзиев, Яцек Горалски, Жоржиньо и Мавис Чибота

.

Националният вратар Пламен Илиев бе под рамката, а Икоко, Терзиев, Григоре и Антон Недялков бяха защитниците. Горалски и Баджи бяха опорните халфове, докато Жоржиньо, Марселиньо и Чибота действаха зад Кешерю.

Треньорът на "сините" Петър Хубчев пък

направи само една промяна от успеха с 3:1 преди седмица

над Ботев (Враца). Португалецът Нуно Рейш замени Янис Каргас в центъра на отбраната. Милан Миятович бе вратар, а Живко Миланов, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов бяха останалите бранители. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорните полузащитници, Филипе Нашименто е плеймейкър, а Паулиньо и Станислав Иванов играеха на двата фланга. Найджъл Робърта пък водеше атаката.

Агитката на "сините" бе препълнила сектора за гостите, който е с 2200 места, като освен това клетката в Сектор "А" също бе пълна с фенове на столичани, което прави рекордна посещаемостта на гостуваща агитка в Разград.

Още в първата минута Нашименто пропусна да изведе гостите напред. Той получи подаване от Паулиньо, но стреля слабо от 16 метра и Пламен Илиев без проблем спаси.

Недялков отправи първия изстрел към Миятович, който мина над гредата. В 14-ата минута Пламен Илиев със страхотно спасяване запази вратата си без гол. Стражът парира изстрел на Живко Миланов от фаул, който отиваше в горния десен ъгъл на вратата на домакините.

В 16-ата минута Чибота даде аванс на шампионите. Той се разписа със странична ножица от 6-7 метра пред Миятович. Крилото остана непокрит след единоборство за висока топка между Рейш и Кешерю и вкара своя втори гол в шампионата.

Гостите пропуснаха моментално да изравнят. Мартин Райнов засече с глава центриране на Нашименто в 17-ата минута, но топката мина покрай дясната греда на разградчани. Тиам беше санкциониран с жълт картон за фаул срещу Жоржиньо на границата на наказателното поле в 29-ата минута. Кешерю пък стреля опасно над вратата от статичното положение.

Към края на първата част хубава атака на домакините завърши с неточен изстрел на Чибота, който прати топката над гредата. В последната минута на полувремето Левски направиха добра атака, но стигна само до ъглов удар. При центрирането на Тиам пък пропусна да отправи опасен удар с глава.

Втората част започна с жълт картон на Миланов. Буквално секунди след това мачът беше прекратен за две минути, тъй като нямаше видимост на терена от множеството факли и димки запалени от агитката на гостите.

В 52-ата минута Холмар стреля с глава, но без да създава проблеми на Илиев. И Горанов пробва удар в 54-ата минута, който също не затрудни стража на домакините. Райнов и Икоко пък също получиха жълти картони.

Играта се накъса чувствително, а Вандерсон влезе на мястото на Жоржиньо. Дени Алар влезе на мястото на Стаси Иванов, като "сините" заиграха с двама нападатели.

В 67-ата минута Робърта стреля опасно а аут, а Анисе влезе на мястото на Горалски, който получи картон секунди по-рано. Франко Мазурек пък замени изморения Нашименто.

Страхотно спасяване на Миятович запази вратата на гостите в 73-ата минута. Невероятно подаване с пета на Марселиньо изведе Кешерю очи в очи с вратаря на столичани. Румънецът стреля силно, но черногорецът го затвори и изби, като попречи най-хубавата контраатака в мача да завърши с гол.

Голмайсторът на шампионите обаче все пак успя да удвои в 80-ата минута. Кешерю беше точен, след като се пребори с Ейолфсон в наказателното поле, възползвайки се от центриране на Икоко. Исландецът искаше нарушение срещу него, докато голаджията празнуваше своя осми гол в шампиона, като се изравни на върха при стрелците с Димитър Илиев и Даниел Младенов.

Националът на Румъния се контузи при попадението и веднага беше заменен от Дан Битон. Израелецът получи жълт картон след спор с Горанов, а след това можеше да се разпише от фаул, но Миятович отново спаси.

Преди това младият нападател Мартин Петков се появи на терена за гостите. Това обаче не даде резултат и Левски стана поредният тим, който не успя да се разпише на "Лудогорец Арена" през тази кампания в първенството. "Орлите" в шести пореден мач не допускат гол в шампионата, като дадоха сериозна заявка за девета поредна титла.

Двата тима не изиграха много качествен двубой, какъвто се очакваше от фенове и специалисти. Столичани обаче напълно заслужено загубиха срещу един отбор, който не показа най-доброто от себе си, но въпреки това без проблем лети високо в първенството, дори без да демонстрира страхотните игри от груповата фаза на Лига Европа.

Играчите на "сините" опитаха през първите 30 минути да пресират високо и пропуснаха своите шансове, но допуснаха ранен гол, който разби самочувствието на част от играчите, което се оказа решаващо, тъй като тимът опита да изравни, но не създаде нито едно чисто положение през втората част.

Преди година Левски отново загуби, но изпусна Лудогорец в Разград с игра, нещо което този път не се видя, но и противникът тази година е с поне една класа над миналогодишния тим на шампионите, в този етап на сезона

. Именно поради това феновете изпратиха левскарите с аплодисменти, въпреки второто поражение в първенството.

Сега има пауза заради европейските квалификации, след което битката в efbet Лига продължава с домакинство на "сините" срещу Арда и гостуване на Лудогорец срещу Ботев (Пловдив).