Новата десетка на Лудогорец матира румънци (видео+снимки)

Българският шампион Лудогорец завърши подготвителния лагер в Австрия с победа. "Орлите" надвиха с 2:1 румънския Ботошани, а герой за "зелените" стана Якуб Шверчок, отбелязал две красиви попадения. Полякът беше точен в 43-ата и 64-ата минути, а в 62-ата минута Джордже Мирон се разписа за 8-ия в Румъния. Така разградчани взеха реванш от Ботошани, който ги победи с 3:1 преди няколко месеца в контролата между двата състава в Белек. Шампионите си тръгват за родината с актив от три победи и едно поражение от мачовете в Тирол.

Наставникът Стойчо Стоев заложи на голяма част от играчите, които не са титуляри, тъй като основните футболисти играха ден по-рано при тежката загуба с 0:3 от Шахтьор (Донецк). Мачът срещу шампиона на Украйна бе трети за Лудогорец в Австрия. Преди това "орлите" първо разбиха с 4:0 словенския Триглав, а след това надвиха и първенеца на Азербайджан Карабах с 2:0. Първият мач на тима това лято завърши 12:1 срещу аматьорския Надежда (Доброславци) на комплекса "Царско село".

Утре около обяд разградчани се прибират в България, където ще започнат подготовка за мача за Суперкупата на България срещу Локомотив (Пловдив), който ще се проведе на 3 юли на стадион "Васил Левски". Първата част от двубоя срещу румънците бе наблюдаван от собствениците на клуба Кирил и Георги Домусчиеви, които вчера пристигнаха в Австрия, а на почивката тръгнаха към летището, където ги чакаше самолет, който да ги откара в София. Преди няколко месеца Ботошани победи с 3:1 "орлите" в контролата между двата състава в Белек.

Стоев заложи на шестима българи в състава. Националният вратар Пламен Илиев беше на вратата, а Станислав Манолев, Георги Терзиев, който бе капитан, Форстър и Венцислав Кечрев започнаха в отбрана. Опорните халфове бяха Яцек Горалски и Иван Йорданов, а Доминик Янков действаше зад голмайстора Шверчок, докато Лукоки и Рибейро бяха двете крила.

Хубава атака на Швечрок завърши със силен удар на поляка в 16-ата минута, но вратарят Папи изби. Рибейро пръв стигна до топката и подаде на Шверчок, който играе с №10 на гърба, след като в първите два сезона носеше №70. Полякът отново стреля, този път защитник изби в корнер.

Пробив на Лукоки в 26-ата минута не завърши с гол, тъй като Пепо спря крило, който можеше да подаде на Рибейро, но прояви егоизъм.

Вратарят Пеп беше блестяш в 34-ата минута, когато с отличен рефлекс парира изстрел с глава на Терзиев след центриране на Лукоки от корнер. Малко преди края на първото полувреме Лудогорец излезе напред в резултата след хубав гол на Шверчок. Рибейро открадна топката от Ашковски и веднага намери полския нападател в наказателното поле. Шверчок се пребори с физиката си за топката, като останаха впечатления, че си помогна малко с ръце при единоборството с Киндриш, за да стигне до кълбото, а след това с майсторско изпълнение по диагонала вкара за 1:0.

Младият Йорданов падна лошо на врата си, след като противников футболист му подложи, като се наложи лекарска намеса.

18-годишният талант получи лекарска помощ и на почивката в съблекалнята, като остави мястото си на Серкан Юсеин. Йорданов се чувстваше добре, но лекарите взеха решение да бъде откаран в болница, където да му бъде направена контролна снимка.

Румънците започнаха по-добре втората част, но положения пред вратата на Лудогорец липсваха.

В 62-ата минута Ботошани изравни, след като Мирон беше най-съобразителен в наказателното поле на Илиев. Бранителят се възползва от рикошет в Керчев след центриране от корнер и матира родния национал.

Буквално при следващата атака Лудогорец си върна преднината, а отново Шверчок бе точен. Таранът беше изведен с дълга топка, след като защитник не успя да играе с кълбото и сам срещу вратаря с удар от движение вкара своя втори гол в мача. Веднага след това десетката излезе и на негово място се появи Димо Бакалов.

Удар на Пифтор беше спасен от Илиев веднага след това. Ерол Дост и Светослав Ковачев замениха Лукоки и Янков, докато Илиев спаси удар на Флореску.

Голове и положения до 90-ата минута липсваха, като именно в последните секунди играч на Ботошани налетя на Дост, но не се стигна до нещо сериозно.

Лудогорец - Ботошани 2:1
1:0 Шверчок (44)
1:1 Мирон (63)
2:1 Шверчок (64)