ЦСКА-София прати Левски на бараж и мечтае за титлата (видео+галерия)

Отборът на ЦСКА-София удари Левски и продължава да мечтае за титлата на България. "Червените" надвиха с 2:0 "сините" в дербито от предпоследния 9-и кръг на шампионския плейоф, като останаха само на точка от лидера и шампион - Лудогорец. Този път късметът беше на страната на "червените", след като в предните дербита през сезона, той се усмихваше на 26-кратните шампиони. Головете тази вечер паднаха след две статични положения, а голмайсторите бяха Тиаго Родригес (70) и Евандро (86), докато Нуно Рейш получи червен картон в 84-ата минута.

Така 90 минути преди края на сезона Лудогорец има 76 точки, ЦСКА-София е със 75 точки. "Орлите" приемат Черно море, докато Ботев (Пловдив) гостува на "Българска армия". Тимът на Гриша Ганчев ще трябва да победи "канарчетата", които се превърнаха в черна котка за тях през тази пролет, след което да се надяват на грешна стъпка на шампионите на "Лудогорец Арена", за да детронират състава на Стойчо Стоев.

Левски пък остана трети с 66 точки, като ще играе за трета поредна година бараж за класиране в Лига Европа, който ще се състои на 28 май на стадион "Георги Аспарухов", а противникът ще бъде Славия или Етър.

149 Левски - ЦСКА-София

Поражението беше първо за "сините" под ръководството на Георги Тодоров, а лошата новина за победителите пък е травма в дясното коляно на Иван Турицов, който бе заменен принудително.

33 Феновете на Левски по време на дербито

През тази кампания Левски спечели

първите двата мача в редовния сезон с по 1:0

. Интересното е,

че и двата пъти това се случи благодарение на автоголовете

на Витаутас Черниаускас и Стивън Перейра.

В плейофите срещата пък завърши 0:0

, а днес "червените" записаха първи успех срещу тим от челната тройка, след като имаха три загуби и четири равенства в досегашните седем сблъсъка срещу Лудогорец и Левски.

Наставникът на Левски Георги Тодоров направи

четири промени в състава от равенството 1:1

с Лудогорец в Разград. Седрик Унтонджи смени наказания Деян Иванов, Иван Горанов игра вместо Луи Нганиони, Кали Тиам започна на мястото на Мартин Райнов, а Станислав Костов водеше атаката за сметка на Валери Божинов. Николай Михайлов бе на вратата, а Живко Миланов, Унтонджи, който се завърна сред титулярите

от 7 април

, когато се контузи срещу Черно море (

1:0

) в

ъв Варна

, Нуно Рейш и Горанов бяха останалите бранители. Кали Тиам беше оставен да почива на "Лудогорец Арена", но сега си партнираше с Илия Юруков в халфовата линия. Станислав Иванов, Давиде Мариани и Паулиньо действаха зад Костов.

Тандемът Добромир Митов и Люпко Петрович пък направи три промени

сред титулярите в сравнение с успеха с 1:0

над Берое в Стара Загора. Кристиян Малинов и Жеферсон се завърнаха след наказания, а Енрике Рафаел също стартира от първата минута. Тримата замениха Валентин Антов, Жанио Бикел и Евандро. Капитанът Николай Бодуров бе аут за мача поради травма, като пропуска първи мач срещу "сините" от пристигането си на "Българска армия" през зимата на 2017 година. Той имаше 12 поредни мача срещу Левски във всички турнири.

Пред вратаря Витаутас Черниаускас в защита започнаха Иван Турицов, Божидар Чорбаджийски, Нуно Томаш и Жеферсон. Капитанът Рубен Пинто и Малинов бяха опорните халфове, а Рафаел, Тиаго Родригес и Жоржиньо бяха тримата зад Али Соу.

Буквално преди мача ръководството на "сините" подари плакети на Давид Яблонски (73 мача, 12 гола), Милош Цветкович (68 мача), който бе на пейката, и Жерсон Кабрал (55 мача, 12 гола), които напускат "Герена". Феновете изпратиха с аплодисменти играчите, които имат общо 196 мача за клуба.

Много малко публика пристигна на стадион "Васил Левски" за този мач, тъй като бе в делничен ден, а също така билети днес се продаваха единствено онлайн. Зрителите бяха поне два пъти по-малко от тези 23 000, които бяха по трибуните в първата среща за сезона, между тези два съперника.

Първият удар в мача беше на Рейш, който стреля с глава, но Черниаускас спаси в 7-ата минута. Последваха далечни изстрели и от страна на двата тима - Жоржиньо, Соу и Юруков, но всичките далеч от целта.

Юруков пропусна отлична възможност в 36-ата минута, след като Горанов го намери на 12 метра от голлинията. Следващата атака Мариани стреля от 23 метра, като Черниаускас плонжира и изби в корнер. Три минути след това Иванов също стреля от границата на наказателното поле, но вратарят на "червените" без проблем спаси.

В даденото продължение на първата част Паулиньо изрита Турицов, който при падането си се контузи. Лекарският екип на ЦСКА-София влезе на терена и му оказа първа помощ, но на повторението се видя, че получилият повиквателна за националния отбор талант получи неприятна травма. (н

о след мача стана ясно, че се е разминал с много тежка контузия

)

Феновете на Левски в Сектор "А" скочиха на Люпко Петрович, който ги поздрави с усмивка, докато се прибираше в тунела за паузата.

Стойчо Атанасов започна второто полувреме на мястото на Турицов. В 50-ата минута Малинов пропусна да вкара, пращайки топката в аут от 10 метра.

В 55-ата минута Малинов проби отляво и центрира, а топката се отби в лявата ръка на Унтонджи, който се опита да прибере ръката си до тялото, но въпреки това игра с нея. Драгомир Драганов остана безмълвен, въпреки сериозните протести на играчите с червени фланелки.

Мартин Райнов влезе на мястото на Юруков, докато Евандро смени Жоржиньо. Рафаел Енрике пробва силен удар в 61-ата минута, който Михайлов изби, въпреки че не се намеси блестящо.

67 Левски - ЦСКА-София I част

Нарушение на Иван Горанов срещу Енрике откри възможност пред  ЦСКА-София. Зад топката застана Тиаго, който стреля, но топката рикошира в обърналия се с гръб Станислав Костов и заблуди Ники Михайлов. Вратарят тръгна да покрива своя ляв ъгъл, но беше хванат в крачка и коженото кълбо попадна в мрежата му. Осмото попадение на португалеца подлуди скамейката и феновете на "червените", които имат нужда единствено от победа.

Валери Божинов моментално смени Костов, който отново игра на инжекции, но този път бе доста под нивото си. Рейш, на който беше спестен жълт картон преди паузата, получи такъв в 78-ата минута.

Божидар Чорбаджийски беше близо да си вкара автогол с глава, но за негово щастие топката мина покрай лявата греда на Черниаускас. Жанио Бикел и Мартин Пеков смениха Енрике и Давиде Мариани.

"Сините" се опитаха да тръгнат в атака, за да търсят равенство, но в 84-ата минута Рейш направи сериозна грешка, която се оказа фатална. Португалецът подцени една ситуация, като имаше преднина от 20 метра от Бикел, който го настигна и му отне топката. Защитникът го фаулира и получи заслужен втори жълт картон, като остави тима си с човек по-малко.

При последвалото центриране стана меле, последва корнер, а след него падна и второто попадение. Тиаго центрира, Райнов сбърка елементарно в малкото наказателно поле, като топката попадна в Евандро, който матира Михайлов. Бразилецът вкара едва своето второ попадение в първенството от 19 мача.

Това означаваше, че победителят в дербито за първи път през този сезон се казваше ЦСКА-София. Успехът е пети от 12 мача за "червените" срещу "сините" в този формат на Първа лига, който стартира през 2016 година, като за четвърти път победата е без допуснат гол. Противникът остана с три победи (

две през този сезон

), докато равенствата са четири.

Победата напълно нормално ентусиазира до краен предел всички в червено, които празнуваха дълго пред Сектор "Г". Играчи, треньори и фенове мечтаят, въпреки че съдбата на Лудогорец е изцяло в ръцете на лидера. Все пак в петък всичко ще се реши, а на "Армията" се очакват пълни трибуни.

20 Радостта на ЦСКА след дербито

Феновете на Левски не приеха добре загубата, като няколко играчи на ЦСКА-София имаха нужда от полицейска помощ, за да се приберат в съблекалнята.

На Левски остана гостуване на Берое преди баража за Лига Европа, като най-вероятно Тодоров ще даде шанс на много от играчите, които не играят редовно. Самият специалист пък записа четвърто поражение от 42 мача във всички турнири със "сините", от четири престоя начело на тима. Загубата е втора за него от 32 срещи в елита на България, където треньорът е извел Левски още до 22 победи и осем равенства.

ЛЕВСКИ - ЦСКА-София 0:2
0:1 Тиаго (70)

0:2 Евандро (86)