Този път автогол нямаше, но Левски пак спря ЦСКА-София за върха

Голямото дерби на Първа лига между ЦСКА-София и Левски не излъчи победител. Сблъсъкът от 4-ия кръг на шампионския плейоф този път не видя нито голове, нито автоголове, като завърши 0:0. Така за трети път през този сезон "сините" спряха "червените" по пътя за първото място, като отново Николай Михайлов и компания не допуснаха попадение. В предните двама мача от сезона 26-кратните шампиони бяха спечелили с по 1:0, като и в двете срещи победиха благодарение на автоголове на Витаутас Черниаускас и Стивън Перейра. Тогава, както и сега, при успех "червените" можеха да се залепят за върха. Двата тима имаха по една греда. Първо Кристиян Малинов нацели страничния стълб в 8-ата минута, а веднага след почивката Станислав Костов разтресе вратата на противника. Реферът Станислав Тодоров имаше няколко странни отсъждания, като двата тима имаха претенции за някои ситуации, а "червените" искаха и дузпа. Изненадващо пък не беше почетена с минута мълчание синята легенда Сашо Костов, който ни напусна през седмицата, а и играчите на Левски не играха с черни ленти на ръцете.

50 ЦСКА-София - Левски 0:0

Съставът на Любослав Пенев остана на второ място с 65 точки, като вече изостава на пет точки от Лудогорец, който се възползва от равенството и победи с 3:0 Ботев (Пловдив), докато Левски остана трети с 59 точки.

Това беше първо равенство 0:0 между двата тима от създаването на Първа лига през 2016 година, като "червените" останаха с предимство при победите - четири на три, но за първи път са в серия от три мача без успех.

Няколко български тийнейджъри бяха титуляри за двата тима. 19-годишният Иван Турицов и 18-годишният Валентин Антов започнаха за "червените", докато Станислав Иванов, който тази седмица навърши 20 години, и 19-годишният Илия Юруков стартираха за "сините". 21-годишният Стойчо Атанасов също бе титуляр за символичните домакини. На пейката "червените" имаха още 16-годишния Мартин Смоленски, 17-годишния Йоан Бауренски и 21-годишния Ангел Лясков, докато на пейката при "сините" бяха 16-годишният Мартин Д. Петков, 18-годишният Мартин Петков и 17-годишният Симеон Йорданов.

Любослав Пенев бе

направил три промени от загубата с 2:3

срещу Ботев (Пловдив) за Купата на България. Нуно Томаш, Едвид Джеси и Валентин Антов замениха Божидар Чорбаджийски, Енрике Рафаел и наказания Жанио Бикел. На вратата бе Витаутас Черниаускас, а пред него в отбрана бяха Иван Турицов, Николай Бодуров, Нуно Томаш и Стойчо Атанасов. Валентин Антов бе пред защитата, докато Кристиян Малинов и Рубен Пинто бяха вътрешните халфове, докато Жоржиньо и Едвин Джеси бяха на фланговете зад Али Соу.

Треньорът на "сините" Георги Дерменджиев също бе с три промени от загубата с Лудогорец

(0:2

). Живко Миланов, Нуно Рейш и Луи Нганиони се завърнаха в състава след наказания. Те замениха Милош Цветкович, Деян Иванов, който се контузи преди мача, и наказания Иван Горанов. Николай Михайлов бе вратар, а пред него в защита действаха Живко Миланов, Мартин Райнов, Нуно Рейш и Луи Нганиони. Опорните полузащитници бяха Кали Тиам и Илия Юруков. Навършилият 20 години през седмицата Станислав Иванов за трети пореден мач излеза титуляр, като с Давиде Мариани и Паулиньо действаха зад Станислав Костов.

"Червените", които бяха подкрепяни от повече публика, започнаха по-активно. Още в 8-ата минута Малинов удари греда от фаул. Той стреля силно от границата на наказателното поле, но коженото кълбо се отби в дясната греда на Михайлов.

Хореографията на "сините" фенове беше в памет на починалия през седмицата Александър Костов и негов легендарен цитат. "На терена няма нищо по-важно от Л-то, стоящо на фланелките ни" и "Сектор Б почита легендите", бяха транспарантите над и под огромното знаме с лика на легендарното крило и старата емблема на клуба.

Пълният Сектор "Г" беше оцветен в червено и бяло от феновете, а по средата имаше огромен надпис "Армейци". Играчите на Дерменджиев изравниха постепенно играта за около десетина минута. Станислав Иванов проби опасно отдясно, но без да има завършващ удар. Миланов получи първия жълт картон за груб фаул, а Нганиони бъркаше всичко възможно в този период от мача.

В 32-ата минута Пинто с глава пропусна да даде аванс на своя тим, но стреля покрай гредата с глава от отлична позиция. До края на първата част играчите на Пенев бяха доста по-активни, като няколко пъти бяха близо до гол. Жоржиньо надбяга защитата на "сините" в 38-ата минута, но останал срещу Михайлов стреля лошо по диагонала.

Следващата минута при нова добра атака Соу стреля от 18 метра, а след като отправи удар обаче Миланов го фаулира грубо в наказателното поле, но Станислав Тодоров даде знак, че топката вече е била шутирана и не посочи бялата точка. Коженото кълбо рикошира и излезе в корнер, а след неговото изпълнение Бодуров пропусна да се разпише. Капитанът на "червените" беше оставен изненадващо сам в наказателното поле, но той стреля с десния крак над вратата.

Втората част започна с по-добра игра на "сините". Първо Паулиньо стреля над гредата с хубаво воле след подаване на Костов, който нацели гредата при следващата атака. Нападателят напредна с индивидуална акция и с мощен шут нацели лявата греда.

За няколко минути срещата беше прекъсната заради димната завеса, дошла от димките на Сектор "Г". В 56-ата минута Михайлов първо боксира центриране от корнер, а след това спаси шута на Пинто при добавката.

Черниаускас спаси изстрел на Мариани от фаул. Евандро влезе вместо Джеси, който разочарова. В 60-ата минута страничният съдия даде несъществуваща засада на "червените", след като рикошет между играчи на "сините" изведе Жоржиньо, който пък симулира за дузпа. Малко след това фаул срещу на Паулиньо на Турицов на границата на наказателното поле не бе видян от рефера.

В 73-ата минута Жоржиньо центрира и топката се удари в лявата ръка на Нганиони, който беше близко до съперника. Коженото кълбо се отби първо в тялото и след това в ръката на французина, но Тодоров не посочи бялата точка, а корнер, въпреки протестите на играчите на ЦСКА-София.

Бодуров пробва удар с глава извън целта, а картони получиха Рейш, Малинов, Бодуров, Райнов и Антов. Богдан Вашчук замени най-добрия полеви играч на тима си Костов. Голмайсторът тормозеше цялата защита и получи няколко удара от защитниците на противника. Естонецът също видя жълт картон. Младият Мартин Детелинов Петков влезе вместо Иванов и с груб фаул в краката на Атанасов беше санкциониран с жълт картон.

Отлична контраатака на "сините" в 92-ата минута завърши с удар на Мариани, който Черниаускас спаси.

Така играчите на Пенев в пети пореден мач от Първа лига не допуснаха гол във вратата си и удължиха серията си на 465 минути без попадения. Равенството е пето и за двата тима след 30 изиграни кръга.

"Червените" вече мислят за срещата-реванш от полуфиналите за Купата на България срещу Ботев (Пловдив), след което имат две тежки гостувания в шампионата на Черно море и "канарчетата" преди да приеме Лудогорец. Левски пък приема Берое в последния кръг от първата половина на плейофите.