Най-накрая Бока Хуниорс триумфира със Суперкупата на Аржентина

Аржентинският гранд Бока Хуниорс е носителят на Суперкупата на Аржентина за 2018 година. "Генуезците" надвиха на финала Росарио Сентрал в драматичен мач на стадион "Малвинас Аржентинас" в Мендоса. Играчите на Густаво Алфаро триумфираха след изпълнение на дузпи с 6:5, като редовното време завърши 0:0. Клубът от Буенос Айрес уцели три греди в последните седем-осем минути на двубоя. През цялата среща Бока имаше надмощие, но чак след влизането на Кристиян Павон и Карлос Тевес играта се пренесе изцяло в половината на тима от Сентрал.

Именно Павон можеше да донесе победата в редовното време, но негов изстрел в 83-ата минута от границата на наказателното поле удари горната греда и топката тупна на голлинията според рефера, докато играчите на "жълто-сините" искаха гол, такъв обаче не беше зачетен. При добавката капитанът в този мач Дарио Бенедето също нацели гредата, а в 89-ата минута топката отново срещна гредата на Росарио Сентрал. Този път Нандес, който по-рано изпусна сам срещу вратаря, стреля с глава, а защитник на противника при опита си да избие прати топката в гредата на своя тим. Малко преди това удар с глава на Бенедето пък мина на сантиметри от лявата греда.

Така сблъсъкът трябваше да се реши след изпълнение на дузпи, тъй като по правило няма продължения. Росарио Сентрал стреляха първи, а Бока бяха догонващи до изпълнението на всичките пет дузпи. Двата тима нямаха грешка, като Ортидоса, Гил, Парот, Сампедри и Карусо бяха точни за носителя на Купата на Аржентина.

Бенедето, Тевес, Павон, Вила и Буфарини пък се разписаха за Бока. Вратарят на шампионите за 2018 година Андрада спаси дузпата на Риналдо, след което бранителят Искердос,

който си вкара автогол в първия финал за Копа Либертадорес

срещу Ривър Плейт, донесе първата Суперкупа в историята на Бока Хуниорс.

Грандът имаше досега три загубени финала. При първото издание през 2012 година от Арсенал Сарандри (3:4 след дузпи), през 2015 година от Сан Лоренсо (0:4), а миналата година от вечния си съперник Ривър Плейт (0:2). Така от четвъртия опит Бока спечели единственото отличие в Аржентина, което липсваше във витрината на гранда.

Шесткратният първенец на Южна Америка е рекордьор по отличия в родината си, тъй като това е общо 68-и трофей в богата история на клуба. "Милионерите", които спечелиха миналата година два трофея на гърба на Бока, след като ги победиха за

Суперкупата на страната

и

на финала на Либертадорес

, имат  64 отличия.

На домашната сцена Ривър е с минимално предимство пред "генуезците", водейки с 47 (

36 титли и 11 различни купи

) на 46 отличия (

33 титли и 13 различни купи

) .

Мачът бе исторически за легендата Карлос Тевес, който спечели своя 27-и трофей в невероятната си кариера. Той е вторият най-печеливш аржентински футболист в историята, като пред него е само феноменът Лионел Меси е лидер, който има 36 златни медала в кариерата си (34 с Барселона). 35-годишният Карлитос пък спечели своя девети трофей с Бока.

"Това е нещо уникално", лаконичен бе Тевес, който изравни на второто място Лучо Гонсалес.

Покойният Алфредо Ди Стефано, Естебан Камбиасо и Хавиер Масчерано пък имат по 25 трофея.

"Този успех е за Гийермо Скелото, който направи Бока шампион два пъти поред през 2017 г. и 2018 г., и без него този мач нямаше да е възможен", сподели щастливият треньор Алфаро, който смени Скелото през декември на поста старши-треньор.

"Продължаваме да преследваме нашата мечта - Копа Либертадорес", пък обяви Дарие Бенедето пред феновете на Бока, който бяха два пъти повече по трибуните в Мендоса от тези на Росарио Сентрал.