Бивш играч на Ботев (Пд) нанесе нова загуба на Левски при Дерменджиев

Отборът на Левски записа втора поредна загуба под ръководството на Героги Дерменджиев. "Сините" отстъпиха с 1:2 от 13-ия в Полша Висла (Плоцк). Анхел Гарсия беше точен в 32-ата минута, а Давиде Мариани изравни от дузпа в 65-ата минута. Бившият играч на Ботев (Пловдив) Нико Варела пък вкара много красив гол в 72-ата минута, с който нанесе втора поредна загуба на столичани в Кипър.

Единствено Жерсон Кабрал от полевите играчи пропусна мача заради лека травма. Крилото дори не отиде на стадиона, за да гледа срещата, като остана да работи в хотела с третия вратар Петър Иванов.

Двубоят се проведе на стадион "Г.С.З." в Ларнака, където "сините" вече бяха играли срещу руския УФА (1:1) и китайския Хенан (0:1). Причината мачът да се играе от 12:30 ч., бе полетът на поляците за Варшава, който е този следобед. Първоначално бившият треньор на "сините" Славиша Стоянович беше дал съгласието си на поляците срещата да бъде от 11:00 часа, но новият наставник Георги Дерменджиев искаше часът на срещата да се промени. След два дни преговори, щабовете на Левски и на Висла стигнаха до споразумение.

Голямата звезда на"сините" Габриел Обертан, който вчера беше договорен за турския Ерзурумспор, напусна лагера и логично отпадна за срещата, въпреки че до късно снощи беше сред стартовите 11. Френският футболист беше капитан на "сините" в първите два мача за 2019 година.

Николай Михайлов бе на вратата, а Цветкович, Яблонски, Рейш и Горанов бяха в защита. Тиам и Белмонт бяха опорните халфове в схема 4-2-3-1. Станислав Иванов, Давиде Мариани и Паулиньо пък действаха зад Станислав Костов.

Дерменджиев бе направил шест промени от дебюта си срещу Хенан. Изкаралите неуспешни проби Джордан Н'Кололо и Магнар Одегаард, както и Луи Нганиони, Габриел Обертан, Жерсон Кабрал и Сержиу Буш, бяха титуряри срещу китайците.

Срещата беше напълно равностойна и без голови положения до 26-ата минута. Тогава поредната дълга топка, която мина зад защитата на столичани, изведе нападател на поляците. Николай Михайлов се хвърли в краката му извън наказателното поле, избивайки топката в тъч, но явно закачи и противника, който извика силно. В този момент играчите на Висла искаха фаул, като последва спор и меле между двата тима.
Гиорги Меребашвили и Цветкович влязоха в много остър спор, като се наложи Асен Букарев, Димитър Иванков и Георги Дерменджиев да влязат на терена, за да успокоят страстите между играчите на двата състава. Това изнерви самата среща, в която поляците поведоха в 32-ата минута.

Попадението беше дело на
Анхел Гарсия, който майсторски прехвърли хвърлилия се в краката му Михайлов. Преди това Цветкович се размина с топката, след което беше преодолян. През цялата първа част защитата на Левски не беше на ниво, като единствено Яблонски се отличаваше.

В последните минути на първото полувреме българският тим опита да изравни, но атаките на "сините" не завършваха с точен изстрел. Около десетина фена на 26-кратните шампиони на България, които редовно посещават мачовете на тима в Кипър, не простиха на Меребашвили за опита му да бие Цветкович. Опитният грузинец, който отнесе доста освирквания, пък отвърна на привържениците, като няколко пъти им показа неприлични жестове.

На почивката треньорът на "сините" направи две промени. Николай Кръстев и Илия Димитров смениха младия Иванов и Михайлов.
Фурман имаше възможност да удвои за Висла, а след това Цветкович пропусна да центрира опасно от добра позиция. Дерменджиев започна да прави рокади, като в игра влязоха Буш и Илия Юруков. В 64-ата минута Цветкович изведе Илия Димитров, който надбяга защитата и беше фаулиран в наказателното поле на противника. Реферът посочи бялата точка, а Мариани отбеляза дузпата за 1:1. Това беше първото попадение под ръководството на бившия треньор на Лудогорец. Швейцарецът беше заменен от Вашчук, а отборът на Висла започна да атакува по-опасно. Уругвайската резерва на поляците Нико Варела, който игра в Ботев (Пловдив) през 2015/2016 г., вкара много красиво попадение в мрежата на Кръстев. Това се случи в 72-ата минута, когато много майсторски прехвърли високия Кръстев от 18 метра. Преди това Юруков сбърка в центъра на терена, след което последва бърза контраатака на Висла.

Последваха няколко силни минути за играчите на Висла, които пропусна да вкарат и трети гол. В последните минути влязоха всички играчи на "сините", но и това не помогна, за да може Левски да стигне до равенство. Сериозните проблеми пред тима от София се оказват липсата на идея в атака, като не се създават чисти голови положения, както и липсата на синхрон в защитата, което позволява на противниците лесно да стигат до стрелкови позиции.

Така столичани записаха второ поредно поражение от два мача при Дерменджиев. 26-кратните шампиони на България останаха без успех през тази подготовка, тъй като в първата си среща завършиха 1:1 с руския УФА. Именно срещу друг руски състав - Урал, където играе Николай Димитров, е следващата контрола на Левски. Мачът е на 2 февруари от 14:00 часа отново на стадион "Г.С.З." в Ларнака.

ЛЕВСКИ - ВИСЛА (ПЛОЦК) 1:2
0:1 Гарсия (32)
1:1 Мариани (65-д)
1:2 Варела (72)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Николай Михайлов (46-Николай Кръстев), Милош Цветкович (75-Ивайло Найденов), Давид Яблонски (85-Томислав Папазов), Нуно Рейш (75-Деян Иванов), Иван Горанов (75-Луи Нганиони), Кали Тиам (85-Мартин Д. Петков), Антони Белмонт (55-Илия Юруков), Давиде Мариани (70-Богдан Вашчук), Станислав Иванов (46-Илия Димитров), Паулиньо (81-Мартин Петков), Станислав Костов (58-Сержиу Буш)

Висла Плоцк: Томас Дахне, Чезари Стефанчук, Алан Урига, Адам Дзвигала, Анхел Гарсия, Ариел Борисюк, Доминик Фурман, Гиорги Меребашвили, Якуб Луковски, Дамиан Расак, Оскар Завада.