Дори като резерва Кристиано е герой за Юве (видео+галерия)

Италианският шампион Ювентус се измъкна в Бергамо и остана непобеден далеч от "Алианц Стейдиъм" през 2018 година в Серия "А". С гол на своята мегазвезда Кристиано Роналдо в 78-ата минута, който влезе резерва, "бианконерите" завършиха за трети пореден път 2:2 в гостуването си на Аталанта. Автогол на Джимисти във втората минута даде аванс на Старата госпожа, но два гола на един страхотен Дуван Сапата (24, 55) донесоха пълен обрат. Най-силният отбор на Апенините показа характер, тъй като в 53-ата минута Бентанкур беше изгонен и игра почти цяло второ полувреме с човек по-малко. Звездите на Алегри след влизането на Роналдо дори рискуваха да победят, но първо попадение на португалеца в 69-ата минута, а след това и гол на Леонардо Бонучи в 91-ата минута, бяха правилно отменени поради засада.

34 Аталанта - Ювентус, Роналдо спаси шампионите

Равенството е едва второ за Ювентус, който стартира сезона с рекордните 16 победи и едно равенство в първите 17 кръга на калчото. Шампионите продължават без поражение с актив от 50 точки след 18 кръга, като станаха зимни първенци още миналата седмица с рекорден брой точки. През този сезон звездите на Алегри имаха само седем победи от седем мача далеч от Торино в шампионата, а за цялата година имат 14 победи и четири равенства от 18 срещи. Четвъртото равенство през този сезон за Аталанта остави тима на седмо място с 25 точки.

Суперзвездата Кристиано Роналдо за първи път остана на пейката през този сезон. За последно той беше резерва в мача за Суперкупата на Испания между Барселона - Реал Мадрид (

1:3

)

на 14 август 2017 година

, а в шампионатен двубой последният подобен случай датираше от 11 май 2013 г., когато Реал направи 1:1 като гост на

Еспаньол

. От тогава стане ли въпрос за двубой от първенството, той винаги е или сред стартовите 11, или отсъства от групата за мача заради различни причини.

Освен CR7 Масимилиано Алегри направи

още две промени в стартовите 11 от успеха с 1:0

над Рома. Халфовете Блес Матюиди и Миралем Пянич бяха заменени от Емре Джан и Сами Кедира, докато Дъглас Коща игра на мястото на португалеца.

Пред Войчех Шчесни в защита отново действаха Матия Де Шильо, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Алекс Сандро, докато Родриго Бентанкур беше третият халф до Кедира и Джан, а Коща, Пауло Дибала и Марио Манджукич бяха тримата в атака.

Треньорът на бергамаските Джан Пиеро Гасперини имаше проблеми в защита, тъй като титулярите Рафаел Толой и Хосе Луис Паламино бяха

наказани след червените картони при загубата с 1:3

от Дженоа. Специалистът направи четири промени от мача на "Луиджи Ферарис". Робин Госенс и Мартен де Роон също не бяха сред титулярите, като Андреа Масиело, Тимоти Кастане, Марио Пашалич и Берат Джимсити започнаха.

Последният обаче след по-малко от две минути си отбеляза автогол. Албанският бранител опита за изчисти топката след центриране на Сандро, теренът го излъга и той прати топката в мрежата на сънародника си Етрит Бериша. Това бе трети автогол в полза на Юве през този сезон. Албанският вратар пък беше страхотен в 6-ата минута, когато изби бомбен шут на Бентакур в горната греда.

Препълнените трибуни на "Атлети Адзури д'Италия", където в началото на мача беше приготвена специална хореография, подкрепяха бурно своите любимци. Това даде увереност на "нерадзурите", които водени от Дуван Сапата пресираха високо шампионите. "Бианконерите" можеха и да удвоят, но в 24-ата минута таранът на Аталанта изравни. Сапата финтира майсторски Бонучи, след което със силен шут изравни. Това беше негово осмо попадение за сезона и седмо в последните пет срещи от калчото.

Двата тима играеха на високи обороти и търсеха попадение, но нови голове до края на първата част нямаше.

Втората част също започна на скорост, а в рамките на 120 секунди Юве получи двоен удар. Първо Бентанкур изрита

Тимоти Кастане

, за което получи втори жълт картон и остави гостите с 10 човека. Това се случи в 53-ата минута, а Алегри побесня от това решение на Лука Банти. Още при следващата атака на Аталанта се стигна до корнер, след който защитата на "бяло-черните" не се организира добре и допусна пълен обрат. Герой отново беше Сапата, който от няколко метра вкара деветия си гол за сезона.

Алегри пусна Пянич на мястото на Коща, но играта се изнерви за няколко минути. Бергамаските търсеха нов гол на контраатака, докато Кристиано Роналдо влезе да помага на своите в 65-ата минута. Португалецът веднага се разписа, но беше в положение на засада.

С влизането на Кристиано Юве търсеше изравняването, въпреки че играеше с човек по-малко. Петкратният носител на "Златната топка" се размина с центриране на Пянич, но малко след това в 78-ата минута вкара своя 12-и гол за сезона в Серия "А". При центриране на корнер Киелини игра с глава, а Кристиано беше най-бърз и също глава от два метра отбеляза за 2:2.

Гомес пробва рефлекса на Шчесни в 81-ата минута, но водени от Роналдо гостите търсеха повече победата. Португалецът направи отличен пробив отдясно и центрира остро към Манджукич, който не успя да се превърне в герой за пореден път през този сезон, тъй като защитник леко чукна топката и хърватинът не се ориентира добре.

В 91-ата минута Бонучи вкара след центриране от фаул, но попадението беше отменено поради засада на защитника. Той беше зад отбраната след удар с глава на Сандро. Така за трети пореден сезон Аталанта и Ювентус завършиха 2:2 на "Атлети Адзури д'Италия".

"Бианконерите" приемат Сампдория, а "нерадзурите" гостуват на Сасуоло в последната среща на 29 декември за тази календарна година.

АТАЛАНТА - ЮВЕНТУС 2:2

0:1 Джимисти (2-авт)
1:1 Сапата (24)
2:1 Сапата (55)
2:2 Роналдо (78)

АТАЛАНТА (3-4-2-1): Бериша; Масиело, Джимисти, Манчини; Хатебоер, Фрюлер Пашалич, Кастане; Иличич, Гомес, Сапата
ЮВЕНТУС (4-3-3): Шчесни, Де Шильо, Бонучи, Киелини, Алекс Сандро, Кедира, Емре Джан, Бентанкур, Дъглас Коща, Дибала, Манджукич