Силен мач на Попето, голям обрат за Спартак! (видео)

Спартак (Москва) постигна драматична победа над Глазгоу Рейнджърс и запази шансове да прескочи груповата фаза на Лига Европа. Руският гранд направи изключителен обрат и се наложи с 4:3, след като три пъти се озоваваше в ролята на догонващ.

Ивелин Попов не вкара гол, но беше най-добрият футболист на домакините и има огромна заслуга за първите две попадения във вратата на шотландците. Родният национал получи и жълт картон за симулация преди почивката, а в началото на второто полувреме реферът Иван Бебек подмина безспорно нарушение срещу него в наказателното поле.

Успехът е първи за спартаковци в група "G" и те вече имат 5 точки. Със същия актив, но заради по-лоши показатели в преките двубои Рейнджърс е на трето място, а лидер в групата е Виляреал с 6 точки. "Жълтата подводница" направи нулево равенство с Рапид (Виена) в другия мач днес.

И в този мач временният треньор на Спартак Раул Рианчо заложи на Попов в титулярния състав - нещо, което рядко правеше Масимо Карера. Българският национал действаше предимно по десния фланг на атаката, в центъра беше Луис Адриано, а отляво - Софиан Хани.

Глен Мидълтън, Алфредо Морельо и Даниел Кандеяш бяха тримата офанзивни футболисти на Рейнджърс. В средата на терена Джерард пусна Скот Арфийлд, Ласана Кулибали и Овие Ехария.

Първото полувреме по нищо не се различаваше от последните домакинства на Спартак. "Червено-белите" атакуваха повече, но всичките им усилия отиваха на вятъра заради комичните грешки на защитата. Още в 5-ата минута бранителите на домакините не се справиха с центриране от десния фланг и Роман Ерьоменко си вкара нелеп автогол. Ивелин Попов често се връщаше в центъра, за да организира нападеният на спартаковци. В 12-ата минута той навърза цялата защита на Рейнджърс и влезе в наказателното поле, където го пресрещна Никола Катич. Българинът падна и поиска дузпа, но реферът Иван Бебек му показа жълт картон за симулация и повторенията показаха, че е бил прав.

В 22-ата минута Попето получи топката на десния фланг, завъртя се и центрира перфектно на далечната греда, където Лоренсо Мелгарехо с глава изравни. Радостта на домакините обаче не продължи дълго. Само пет минути по-късно именно Мелгарехо покри засадата и Даниел Кандеяш остана напълно непокрит. Португалецът с лекота овладя топката и стреля покрай Александър Максименко за 1:2.

Спартак успя да отвърне на удара и този път, а Ивелин Попов отново беше замесен в гола. Негов прецизен пас изведе на скорост десния бек Николай Расказов, който потърси с ниско центриране Мелгарехо, но пръв до топката стигна Конър Голдсън и си вкара автогол.

До почивката остана време защитата на руснаците още веднъж да се провали. Виновникът беше Бокети и след негова грешка Мидълтън наказа Максименко - 2:3. Шотландците дори вкараха четвърти гол, но той беше отменен заради тънка засада.

В началото на втората част стражът на Рейнджърс Алън Макгрегър спаси си крак силен изстрел на Хани, а после дойде и най-спорната ситуация в мача. Ивелин Попов надбяга Катич и хърватинът го застъпи. Този път Бебек трябваше да отсъди дузпа, но не го направи. Не даде обаче и втори жълт картон на българина, въпреки претенциите на гостите.

В 58-ата минута серия от рикошети пратиха топката на главата на Луис Адриано и бразилецът опъна мрежата. Още в следващата атака спартаковци най-после излязоха напред в резултата. Софиан Хани шутира силно, топката се отби от крака на защитник на Рейнджърс и заблуди Макгрегър - 4:3!

Двайсетина минути преди края Попов беше заменен от Артьом Тимофеев. Домакините намалиха темпото, но продължиха да създават положения. Слд центриране от фаул Салваторе Бокети нацели гредата, а повторният му удар беше блокиран.

Четвърт час преди края Бебек за втори път не отсъди чиста дузпа за Спартак и вдигна картон за симулация на Мелгарехо. Публиката още повече се настрои срещу хърватина, но по-важното беше "червено-белите" да удържат преднината си. Последните минути бяха нервни, а дълбоко в добавеното време и късметът помогна на Спартак, след като Катич нацели гредата Така отборът на Ивелин Попов устиска победата. Тя идва точно навреме след кошмарните резултати на тима в Премиер лигата, където "червено-белите" записаха 4 поредни домакински загуби.

В следващия кръг в Лига Европа Спартак приема Рапид (Виена), а Рейнджърс ще е домкин на Виляреал.