Левски громи и се върна на върха преди сблъсъка с "червените" (видео+галерия)

Отборът на Левски се върна към победния път с разгром. "Сините" разбиха с 4:1 Витоша (Бистрица) на стадион "Георги Аспарухов" в мач от 9-ия кръг на Първа лига. Така играчите на Славиша Стоянович се върнаха на върха в класирането с актив от 22 точки. 26-кратните шампиони изиграха силен двубой, като само добрите намеси на Християн Василев спасиха гостите от още по-голяма загуба.

Давид Яблонски беше точен в 3-ата минута с глава. Кабрал удвои в 51-ата минута. Паулиньо пропусна дузпа в 63-ата минута, която беше отразена от Василев. Станислав Костов вкара трети гол в 65-ата минута, а в 73-ата направи резултата 4:0. Григор Долапчиев пък намали в 83-ата минута, след като Мартин Полачек отново не се намеси добре.

93 Левски - Витоша (Бистрица)

Поредната

изпусната дузпа, която е общо 8-та за по-малко от година във всички турнири

, както и изявите на Полачек, вкарват притеснение при "сините".

Хубавата новина е, че тимът игра с настроение, създаде много положения, вкара за първи път четири гола през този сезон, като демонстрира,

че е превъзмогната лошата загуба срещу "смърфовете"

. Всичко това идва точно преди дербито с ЦСКА-София след седмица. При успех на "червените" в гостуването срещу Ботев (Враца), двата тима ще влязат с равен брой точки и като лидери в

дербито от 10-ия кръг

.

Наставникът на домакините Славиша Стоянович изпълни обещанието си,

че ще има промени в състава след загубата с 0:1

от Локомотив (Пловдив), която спря

победната серия от пет мача на "сините"

. Сърбинът бе направил три рокади в тима. Давид Яблонски, Паулиньо и Станислав Костов се завърнаха от първата минута.

Това се оказа ключово за срещата, тъй като тримата вкараха общо три гола, добавиха асистенцията за четвъртото попадение и спечелена дузпа, която бе пропусната от бразилеца

.

Бранителят замени Холмар Ейолфсон, който игра слабо на "Лаута". Бразилецът влезе на мястото на наказания Кали Тиам, като игра напред, а Давиде Мариани бе върнат като опорен полузащитник. Бързият играч за първи път бе титуляр през този сезон. Нападателят пък сменя Сержиу Буш, който разочарова феновете на клуба със слабото си представяне напоследък.

Мартин Полачек бе вратар, Милош Цветкович, Аймен Белаид, Яблонски и Иван Горанов бяха в защита, а Мариани и Антони Белмонт бяха двамата опорни халфове. Кабрал, Паулиньо и Габриел Обертан за първи път излязоха от първата минута заедно, като помагаха на Костов.

Треньорът на гостите Росен Кирилов пък

беше направил две промени от равенството 1:1

с Ботев (Враца). Венцислав Бонев и Петко Цанков бяха заменени от Радко Мутафчийски и Румен Гьонов.

Срещата започна отлично за домакините, които поведоха още в 3-ата минута. Завърналият се сред титулярите точно 46 дни по-късно Яблонски отбеляза първото си попадение за сезона. Централният бранител се откъсна от Радко Мутафчийски при центриране от корнер и вкара с глава. Той заби топката в земята, след което тя попадна в горния ляв ъгъл на гостите за 1:0. Попадението му е общо 12-то за "сините" от 46 мача в Първа лига.

Голът даде увереност на "сините", които имаха няколко отлични възможности да удвоят своята преднина. Първата от тях беше в 17-ата минута, когато Обертан проби отлично и изведе Кабрал очи в очи с вратаря, но Християн Василев със страхотен рефлекс изби в корнер.

Три минути по-късно Костов стреля силно от границата на наказателното поле, а стражът на гостите отново изби в ъглов удар. При последвалото центриране Яблонски нанесе нов коварен удар с глава, но Василев пак беше безгрешен и парира и тази опасност.

Последва още един огромен пропуск на Костов, който не успя да засече на празна врата подаване на Обертан.

Първата възможност за "бистришките тигри" дойде в 31-ата минута. Даниел Кутев проби и отправи силен диагонален изстрел, но Полачек със сетни усили изби, въпреки че не демонстрира сигурност в тази ситуация, за негово щастие защитник изрита топката далеч от наказателното поле.

Вълчанов пробва силен изстрел в 35-ата минута, който мина покрай гредата на вратата на домакините. Пет минути преди края на първата част Обертан също пропиля страхотен шанс да се разпише. "Сините" изиграха много добре статично положение, като Мариани центрира по земята, Белмонт прескочи топката, а бившият играч на Манчестър Юнайтед стреля технично, но коженото кълбо мина на сантиметри от лявата греда на Василев.

Втората част започна с нов натиск на Левски, а Кабрал пробва силен удар още в 46-ата минута, който Василев боксира. Пет минути по-късно обаче вратарят беше безпомощен при нов изстрел на Кабрал, който се разписа с прецизен удар от 18 метра. Попадението беше негово първо в елита на "Герена", а също така четвърто за сезона в първенството. Голът е негов седми за клуба, като

единствено срещу Вадуц (3:2)

се бе разписал пред своите фенове.

В 63-ата минута Мутафчийски фаулира Паулиньо и реферът Неделчо Гаджалов посочи бялата точка. Публиката започна да скандира името на Обертан, но зад топката застана Паулиньо, който стреля слабо в левия ъгъл и Василев спаси.

Така той се нареди до Роман Прохазка (2), Жорди Гомес (2), Нашименто (1), Кали (1) и Сержиу Буш (1),

които изпуснаха общо седем дузпи за последните 10 месеца с екипа на столичани

. Интересното е, че през миналия сезон бившят вратар на Витоша Михаил Иванов хвана дузпа на Гомес и

срещата между двата тима завърши 0:0

.

Все пак две минути по-късно, след като Паулиньо сбърка, Мариани изведе Костов, който вкара за 3:0, с петото си попадение за сезона.

Последва ново добро спасяване на Василев. Вратарят спря Кабрал, който отново остана очи в очи с него.

"Сините" играеха с настроение, Филипе Нашименто замени Паулиньо, а Костов вкара нов гол в 73-ата минута. Нападателят засече центриране на Цветкович, като вече има 9 гола за клуба, след като пролетта се разписа три пъти.

Ривалдиньо и Богдан Вашчук влязоха за домакините, които допуснаха гол в 83-ата минута. Той беше дело на Григор Долапчиев, който надскочи защитата и стреля с глава при центриране от фаул на Ивайло Лазаров. Вратарят на Левски Полачек отново не се намеси добре, като пак изби топката във вратата си, както го стори на "Лаута".

Това беше първи гол в историята на Витоша срещу родния гранд. Голът пък беше първи за бившия таран на ЦСКА през сезона, а също така общо шести за клуба в елита.

Седмият успех за сезона изкачи Левски еднолично на върха поне до утре вечер. Поражението беше пето за момчетата на Кирилов, които с актив от

10 точки останаха на 10-то място

, но в последните четири срещи записаха

само една точка, в дебюта

на Валери Божинов.

Във вторник Левски и Витоша имат гостувания от 1/16-финалите за Купата на България.

"Сините" ще имат визита на "Лаута

" срещу аматьорите от Атлетик (Куклен), докато "бистришките тигри" гостуват на Ботев (Гълъбово).

Всички на "Герена" обаче вече мислят предимно за дербито с ЦСКА-София, което ще се играе на

29 септември от 17:00 часа

на стадион "Васил Левски". Именно поради това доста от играчите, които не играят редовно ще вземат участие за Купата.