Григор Димитров си стъжни живота, но почна вихрено на "Ролан Гарос"

Световният номер 5 Григор Димитров започна вихрено кампанията си в тенис турнира от “Големия шлем” на клей - “Ролан Гарос”, макар и срещу изненадващ и непознат съперник. Българинът срази за 125 минути 182-ия в световната ранглиста Мохамед Сафуат с 6:1, 6:4, 7:6(1), като във втори кръг в Париж очаква Джаред Доналдсън или Николас Джари.

Вижте тук изказването на хасковлията след победата.
Това бе победа номер 49 в “Големия шлем” за хасковлията, за когото първия сет бе същинска тренировка в състезателни условия, но във втория при 4:0 с два пробива аванс той видимо се отпусна и позволи египтянина да намери игрови ритъм. Все пак частта бе затворена, въпреки допуснат брейк от страна на Григор, а в третата част така и не се стигна до загубен гейм от сервиращия. Димитров имаше общо четири точки за пробив в сета, но не можа да се възползва от нито една от тях, като все пак в тайбрека демонстрира по-голямата си класа и го спечели категорично със 7-1.
Това бе и 10-ият тайбрек тази година, отиващ на сметката на Григор, който е загубил само три “дълги геймове” от началото на 2018-а, като по този показател продължава възходящата линия от миналия сезон. Сафуат заслужи аплодисменти с представянето си най-вече в третия сет, като Египет може да бъде доволен от първия си представител на “Голям шлем” от 1996 година насам, а специално за Сафуат това бе и първи изобщо двубой на такава сцена.
Димитров направи 31 уинъра и 28 непредизвикани грешки срещу 19 и 32 на египтянина, като процентите на спечелени точки от първи и втори сервис бяха съответно 88 и 59 за Григор срещу 66 и 46 на противника му.
ПЪРВИ СЕТ

Димитров нямаше никакви проблеми да спечели първия си сервис-гейм, като началният му удар изигра голяма роля за това. Дълбок ретур на Григор провокира грешка на Сафуат, а нов форхенд в аут на египтянина доведоха резултата до 0-30. Впоследствие "щастливият губещ" направи още една грешка при малко по-продължително разиграване и подари троен брейк пойнт на Димитров. Първият бе отразен, но при втория всичко си дойде на мястото и хасковлията се поздрави с ранен пробив за 2:0.
Египтянинът изобщо не можеше да влиза в разигравания, които да продължат повече от три удара, а Григор с два аса увеличи аванса си в резултата. Димитров направи две грешки в следващото си посрещане и това за първи път в мача даде две точки в един гейм на Сафуат, който обаче имаше сериозни проблеми с дълбоките ретури на по-именития си съперник. Българинът продължаваше да посреща на около три метра от основната линия и предостави инициативата на Сафуат, който се възползва и откри сметката си - 3:1.
Григор добре използваше всеки шанс да излезе на мрежата с отличен апроуч и отново спечели разиграване с елегантно воле, макар този път да не спечели сервис-гейма си на нула, след като направи първата си грешка от бекхенд. Вторият сервис към "обратната страна" на Сафуат обаче продължаваше да върши отлична работа и Димитров се доближи на два гейма до спечелване на първия сет.

Григор с три поредни мощни бекхенда с топспин спечели първата точка, а двойна грешка на Сафуат доведе до 0-30. Отново с отличен бекхенд и излизане на мрежата българинът си осигури две точки за пробив, възползвайки се от първата, след като съперникът му му поднесе топката до мрежата за форхенд-уинър - 5:1.
Страхотно стоп-воле на мрежата се превърна в уинър, когато Сафуат опита хубав минаващ бекхенд, за да може Григор да поведе с 40-0. Димитров затвори сета след грешка от форхенд на съперника му, за когото още беше трудно да цели очертанията на корта, когато посокаха биваше сменена. 6:1 за 22 минути игра, като уинърите бяха 8:0 за Григор при 4:12 непредизвикани грешки.

ВТОРИ СЕТ

Димитров отново поведе с 0-30 в първия гейм на втората част след поредно успешно излизане на мрежата. Впоследствие той спечели най-дългото разиграване в мача до момента и заслужи две брейк точки, като доминираше изцяло на корта и поставяше съперника си където пожелае. Десетият уинър от форхенд по правата след изхвърляне на Сафуат извън очертанията на корта осигури перфектен старт на сета за българина - 1:0 с пробив.

Следващият сервис-гейм на Димитров не бе перфектен по отношение на изпълнението на самия начален удар, като дори двойна грешка подари на съперника му първия брейк-бол. Той бе отразен с форхенд-уинър по обратния диагонал след дълго разиграване, в което дори Григор в един момент бе изтласкан встрани. Египтянинът увеличи риска и силата при изпълнение на ударите си, но това водеше и до чести негови грешки, като в крайна сметка Димитров затвърди пробива си - 2:0.

Вторият брейк стана факт в гейм, в който Сафуат записа първия си ас и първото си спечелено продължително разиграване в сета, но въпреки това контролът по-често бе на Димитров. Българинът използва подчертано бекхенд-слайс в този гейм и смяната на темпото се оказа в негов плюс, като поредният аут на противника осигури пробива.
Григор взе подаването си на нула с изключително креативна и разнообразна игра, като затвърди брейка с прекрасна къса топка, а преди това бе направил поредната си атака на мрежата, завършена с воле - 4:0. Египтнянинът се поразигра и направи първия си същински уинър с пусната топка, а след това спечели подаването си също на нула, за да се отчете - 4:1. Сафуат извика физиотерапевт на корта, за да получи третиране на мазоли по дясната си ръка.
Втората двойна грешка на Димитров в мача поусложни задачата му да спечели гейма, но тя бе провокирана и от по-дългата пауза за лечение на противника. Сафуат отново пробваше да постави под напрежение Григор, но не можеше да издържа в по-продължителните размени по диагонала. За разлика от първия сет, този път поне имаше някакви разигравания, което бе добре и за българина, защото му предоставяха повече предизвикателства в състезателна обстановка, без реално да има опасност от загуба. Григор направи още една двойна грешка, а после и слаба работа с крака доведе до бекхенд в мрежата и втори брейк-пойнт за Сафуат в мача, който бе материализиран от египтянина - 4:2.

Despite a brave fightback by the Egyptian, @GrigorDimitrov manages to hold on and is just a game away from taking a two-set lead in this match.#RG18pic.twitter.com/wVJnnUyMp7

— FOX Sports LIVE! (@FSAsiaLive)

May 27, 2018

Сафуат продължи подема си и спечели два поредни гейма за първи път в двубоя, като се доближи още в резултата при 4:3. Димитров вече трябваше да се събуди сериозно, защото отново позволи на съперника да стигне до точка за пробив, като първият му сервис рядко му помагаше да влиза в разигравания. Българинът го отрази с агресивен форхенд по правата, комбиниран с печелившо воле от бекхенд, а после невърнат сервис му осигури предимство. Контрапие на Григор се превърна в поредния му уинър и той се доближи на гейм до спечелване на втория сет.
Сафуат изнесе отново силно подаване и го спечели на нула, за да провокира Димитров да сервира за втората част. Българинът изигра солиден гейм с новите топки и по най-добрия възможен начин поведе с 6:1, 6:4 след общо 72 минути игра, като във втория сет бе направил 12 уинъра и 14 непредизвикани грешки.
ТРЕТИ СЕТ

Египтянинът спечели първото си подаване в сета за първи път в мача, а Григор отговори с бърз сервис-гейм на нула за 1:1. Двамата продължиха размяната на доминация от начален удар, като този път не се виждаше как лесно ще се стигне до пробив в полза на Димитров, както беше в предишните два сета, когато рано-рано българинът изграждаше предимството си.
При 0-15 в шестия гейм и сервис на Григор той направи грешка от форхенд в мрежата - негова седма само до този момент в третия сет, като иначе основно идваха от бекхенд страната му. Все пак той повиши нивото на представянето си и си свърши работата за момента, като изравни на 3:3 и вече трябваше да мисли за потенциален пробив.
Сафуат направи ас (6:4 за Григор по този показател), но след това подари на Димитров равенство 30-30 с две поредни двойни грешки (4:4 в мача), като отново обаче висока топка с топспин в близост до основната линия бе посрещната с бекхенд в мрежата на Григор. Геймът обаче бе вкаран в дюс, а форхенд по обратния диагонал на българина затисна съперника му и се стигна до първи шанс за пробив в сета. За съжаление, тя бе отразена с ас, а страхотен форхенд по къс диагонал съвсем обърна развоя в полза на Сафуат. В крайна сметка той се справи с предизвикателството и удържа подаването си до 4:3.
При 30-15 двамата изиграха най-красивата и качествена точка, спечелена в крайна сметка от Димитров с бекхенд по правата, след като бе извикал съперника си на мрежата. Чудесна дължина във форхенда спечели поредното сложно разиграване за Григор, който продължи тенденцията на доминация на сервиращия.
Предимно добра защита с подсечени бекхенди в следващия гейм на Димитров му осигури предимство от 0-30, а форхенд в аут по правата на Сафуат дадоха три "скрити мачбола" на хасковлията. Три много добри сервиса на египтянина обаче отразиха точките, като Димитров нямаше как да отрегира и дори да влезе в разиграване. След още един сгрешен бекхенд-слайс Григор смени ракетата си, видимо недоволен от нея, а изумителен форхенд по правата се превърна в уинър за Сафуат - 4:5.
Григор не показа признак на напрежение от факта, че трябваше да сервира за оставане, като взе бързо подаването си със солиден начален удар - 5:5. Чудесна пусната топка от египтянина му спечели първата точка в следващия гейм, а след това той имаше и късмет, когато форхендът му намери линията. Сервисът му към бекхенда на Григор отново се оказа крайно ефективен, а още една грешка от форхенд ретур на втори сервис доведе до 5:6. Прекрасен сервис-гейм на Димитров, спечелен на нула, осигури на зрителите тайбрек.
В "дългия гейм" Сафуат поведе с прекрасен форхенд-уинър по диагонала след дълго разиграване, а при първите два сервиса на Димитров изобщо не се стигна до такова, като той поведе с 2-1. Агресивен форхенд на Сафуат в мрежата осигури мини пробив на българина, който демонстрира добра защита с дълбоки удари, а идентично разиграване завърши с грешка от бекхенд за 4:1. Григор си взе последвалите две подавания, а страхотен ретур провокира още една "мрежа" от Сафуат за крайното 6:1, 6:4, 7:6(1) за общо 2 часа и 5 минути игра.