Триумф за Бока Хуниорс в Аржентина (видео+галерия)

Бока Хуниорс е новият стар шампион на Аржентина. Грандът от Буенос Айрес успя да защити титлата си в местната Суперлига, след като спечели необходимата точка в преиграването срещу Химнасия Ла Плата от 25-ия кръг на първенството. Двубоят завърши 2:2, което се оказа достатъчно за "генуезците", които натрупаха актив от 57 точки. Кръг преди края на сезона "синьо-жълтите" имат четири точки преднина пред втория Годой Крус (53 точки) и спечелиха официално титлата за 33-ти път в своята история.

Мачът беше отложен поради наводнен терен преди 10 дни, като през изминалата седмица нямаше как да се преиграе, тъй като Бока гостуваше на колумбийския Жуньор (1:1) в Копа Либертадорес, където мач преди края на груповата фаза е на трето място и рискува сензационно да отпадне от турнира.

Триумф за Бока Хуниорс в Аржентина@@@Това и незадоволителните резултати през 2018 година в шампионата вкараха напрежение в гранда. Момчетата на Гийермо Скелото загубиха три мача в рамките на 40 дни, веднъж се спасиха от поражение в 90-ата минута, а освен това в този период, спечелиха и два пъти с голове в даденото продължение.
Все пак преднината натрупана в първата част на сезона се оказа решаваща, за да успее Бока отново да бъде шампион.

Триумф за Бока Хуниорс в Аржентина@@@На стадион "Хуан Кармело Сериоло" в Ла Плата гостите тръгнаха да търсят гол още от самото начало срещу 24-тия в класирането. Такъв падна в 12-ата минута, когато Рамон Алба свали топката с глава към Пабло Перес и халфът отбеляза петото си попадение в шампионата.

Бившият полузащитник на гостите Коласо обаче изравни в 33-тата минута, след като засече топката на метър от голлинията. В 57-ата минута Перес подаде към Алба, който се възползва от грешка на защитник и сам срещу вратаря върна преднината на Бока. Голът беше негов първи далеч от "Бомбонера" и общо шести за клуба след пристигането му от Уракан в началото на годината.

Триумф за Бока Хуниорс в Аржентина@@@Нападателят се превърна в герой в последните три сблъсъка, след като се разписа по два пъти в последните две домакинства - 2:0 срещу Унион Санта Фе и победата с 3:1 над Нюелс Олд Бойс на 23 април. Интересното е, че преди това таранът имаше едва едно попадение за клуба при успеха с 4:2 над Сан Мартин Сан Хуан в края на февруари, като вече има общо 10 гола в първенството след отбелязаните четири с екипа на Уракан в първата част на сезона.

Триумф за Бока Хуниорс в Аржентина@@@Капитанът на Бока Карлос Тевес отново не беше на познатото ниво и бе заменен веднага след второто попадение на своя тим. Девет минути преди края домакините върнаха едно попадение. Алеман стреля от над 20 метра, топката рикошира в играч на "генуезците" и спря в мрежата на Роси. Щабът на шампионите искаше фаул за нарушение на противников футболист преди топката да попадне в Алеман, но петото му попадение в тази кампания  беше зачетено. Това 2:2 също уреждаше Бока, като нов гол в оставащите минути не падна и шампионите защитиха своята титла.

Предвид законите в Аржентина, че не се допускат гостуващите фенове на мачовете от местното първенство, Тевес и компания отпразнуваха титлата на терена, която им беше връчена от ръководството на местната федерация, след което се запътиха към "Бомбонера".

Там ги чакаха около 50 000 ентусиазирани фенове, които дойдоха да отпразнуват 67-ия трофей в историята на най-големия клуб в Аржентина.

Триумф за Бока Хуниорс в Аржентина@@@

В 18 от тях е замесено името на Скелото. Легендата на клуба има 16 трофея като играч след 300 мача и 86 гола, а последните две години донесе титлата и като треньор. Двубоят на стадиона на родния му Химнасия Ла Плата беше негов 91-ви начело на тима.

Най-добрият футболист на Бока през този сезон безспорно беше Кристиян Павон, който със своите шест гола и 11 асистенции, но най-вече с постоянната игра, е фаворит за приза играч на сезона. Бока загуби поради тежки травми още пред 2017 година голмайстора си Дарио Бенедето, който стартира сезона с девет гола в девет кръга, и капитана Фернандо Гаго.

Звездата Карлос Тевес се завърна успешно от Китай и беше лидер на тима през първите мачове,

докато не се контузи нелепо през март в затвора "Боувер", докато игра приятелски мач при посещение на брат си, което го извади от игра за месец

.

Въпреки това накрая Бока триумфира заслужено, след като има най-много победи през сезона - 18, също така и най-доброто нападение с 57 отбелязани гол. Този уикенд Бока закрива сезона в местното първенство с гостуване на Уракан.

На 19 август шампионът на Аржентина гостува на Левски на стадион "Васил Левски" в мач по случай 75 години от раждането на Георги Аспарухов - Гунди.