Младите "лъвове" спряха Испания, талант на Левски "заключи" родната врата

Юношеският национален отбор на България до 19 години спря големия фаворит Испания на старта на Елитния кръг за Евро 2018 година във Финландия. Младите "лъвове" завършиха 0:0 срещу домакините на стадион "Гийермо Амор" в Бенидорм. Голям мач изигра вратарят Димитър Шейтанов, който буквално заключи вратата си за талантите на Барселона, Реал Мадрид, Севиля, Манчестър Сити и Монако.

Тимът на Ангел Стойков, който попадна в най-тежката група 6, излезе още на старта срещу основния фаворит и домакин на групата - Испания.

Родният селекционер заложи на Димитър Шейтанов на вратата, защитата пред него беше съставена от Ертан Томбак, Петко Христов, Андреа Христов и Борислав Вакадинов. Иван Тилев, Емил Янчев, Димитър Костадинов бяха халфовете, докато капитанът Станислав Иванов, Атанас Кабов и Калоян Кръстев действаха в атака.

Испания започна с четирима футболисти от школата на Барселона - Пеня, Миранда, Барено и Руис, двама представители имаха Реал Мадрид - Сабарте и Торес, както и Севиля - Посо, Берокал, докато капитанът Морланес е талант на Виляреал, изгряващата звезда на Манчестър Сити Брахим Диас носеше десетката, а последният футболист беше от Райо Валекано - Франсиско Торес.

Домакините започнаха по-силно, като в първите две минути изпълниха два корнера. В 10-ата минута Петко Христов спря удар на "деветката" Руис, който засече хубаво центриране отляво. Калоян Кръстев с глава отправи първия удар в 13-ата минута, но топката мина над гредата. Три минути по-късно Кръстев нанесе първи удар в очертанията на вратата на домакините. Той стреля от малък ъгъл с левия крак.

Малко след това Шейтанов демонстрира отличен рефлекс след изстрел на Берокал, а в 23-ата минута родният вратар спаси удар на Диас, който финтира двама защитници и стреля от няколко метра.

Постепенно домакините взеха контрола върху играта, като владееха топката, но българските футболисти стояха добре на терена и не позволиха сериозни опасности пред Шейтанов до почивката.

Втората част започна с огромен шанс за Испания, но Торес пропусна в 47-ата минута, когато стреля в аут от четири метра. Играчът с номер 11 на иберийците имаше шанс в 53-ата минута, но стреля встрани от вратата на българите. Шейтанов отново обра овациите в 57-ата минута, избивайки изстрел със сетни усилия на Диас. Последва ново спасяване на вратаря на Левски, този път на Руис.

Стойков смени капитана Иванов с Тони Иванов от Славия в 59-ата минута, а Испания търсеше все повече гола. Селекционерът на домакините направи три смени, като пусна в игра Жорди Мбула (Монако), Серхио Гомес (Борусия Дортмунд) и Педро Делградо (Реал Мадрид).

България U19 - Фарьорски острови U19 2:0@@@

Нападателят на Болоня Калоян Кръстев, който също изигра много силен мач, мъчеше защитата на домакините, която често извършваше нарушения срещу родната "деветка". Така отборът на България поемаше въздух. Халфът на Септември Иван Тилев беше най-креативен, докато имаше сили.

В последните 15 минути домакините търсеха с всички сили попадение, докато младите "лъвове" се бореха за всяка топка, Архан Исуф смени изморилия се Атанас Кабов в 78-ата минута.

Испанците атакуваха, но често стреляха встрани от вратата, а когато топката беше в очертанията на вратата, Шейтанов беше безгрешен. Юношата на "сините" спаси вратата си 83-ата минута, когато Педро стреля с глава, топката рикошира в Андреа Христов и се спря в малкото наказателно поле, но футболистът с №1 на гърба си се хвърли в краката на нападателя на Реал и спаси.

Реферът Ди Бело от Италия даде петминутно продължение, в което Шейтанов трябваше да се намесва още два пъти, а веднъж и играч на Испания стреля в аут. В края на мача иберийците бяха отправили 25 удара, като 6 от тях във вратата на България, но резултатът остана 0:0.

Така България записа първа точка в тази изключително тежка група. Всички момчета на Стойков заслужават похвали за раздаването си, като не се предадоха нито за миг срещу отбор, който има много класа и талант. Именно затова извоюваха заслужено една точка срещу домакините, които вече изостават от другия фаворит в групата - Франция, с две точки. Именно срещу "петлите" е втората среща на младите "лъвове" на 24 март.

Останалите съперници на родните таланти са Франция и Белгия,

които завършиха 3:2 за "петлите" в първата среща за деня. Интересното е, че младите французи губеха с 0:2 до 81-ата минута.

Само първият отбор в крайното класиране отива на Европейско първенство, а България мечтае за второ поредно участие, след като бе сред 8-те най-добри в Грузия през 2017 година. Все пак, това ще бъде изключително трудно.

Както е известно, нашият тим беше домакин на квалификациите от първия кръг, където постигна две победи в Сливен -

ИСПАНИЯ:

1. Иняки Пеня, 3. Хуан Миранда, 4. Хуан Берокал, 5. Хорхе Барено, 6. Франсиско Пейнадо, 8. Ману Морланес, 9. Абел Руис, 10. Брахим Диас (80-19.Педро Делградо) 11. Алехандро Посо (74.20-Серхио Гомес), 14. Горка Сабарте, 17. Франсиско Торес (64.7-Жорди Мбула)

БЪЛГАРИЯ:

1. Димитър Шейтанов, 3.Ертан Томбак, 2. Андреа Христов, 15.Петко Христов, 4.Борислав Вакадинов, 10.Иван Тилев, 8.Емил Янчев, 17.Димитър Костадинов (90- 21.Стефан Гаврилов), 11.Атанас Кабов (78-13.Архан Исуф) 9.Калоян Кръстев, 19.Станислав Иванов (59-7.Тони Иванов)