След близо 2 години Интер отново е на върха в Калчото (видео + галерия)

За първи път от януари 2016 година Интер е начело на класирането в Серия “А”, след като срази очаквано и без особени проблеми гостуващия Киево с 5:0 пред екзалтираните фенове на “Джузепе Меаца”. “Нерадзурите” събраха 39 точки в таблицата и изпревариха с 1 Наполи, който загуби и разочарова в дербито с Ювентус - 0:1, поради което пък “Старата госпожа” е трети с 37 пункта. Рома е 4-и с 34 и мач по-малко, който, ако спечели, ще завърже още повече битката за Скудетото. Киево е 12-и с 20 точки.

Интер - Киево@@@

В 23-ата минута Иван Перишич откри резултата в полза на "нерадзурите" - 1:0. В 38-ата капитанът и основен голмайстор Мауро Икарди удвои преднината на тима си. В 57-ата Перишич направи резултата 3:0, а Милан Скриняр се разписа за 4:0 в 60-ата с третия си гол с екипа на Интер този сезон, докато хърватинът увеличи актива си на седем в 92-ата за крайното 5:0.

Това е 19-а победа на Интер над Киево в 31 мача, като “летящите магаренца” остават с 5 успеха, а последният и единствен такъв за тях на “Меаца” е на 15 декември 2001 година, което пък бе първото им гостуване в Милано след дебюта в елита.  4:0 е най-изразителната победа за когото и да е в историята на това съперничество, като Интер има два успеха с 4:3 и един с 4:2.

Маурито вече има 16 попадения в 15 мача в Калчото и оглавява еднолично класирането при голмайсторите, като Чиро Имобиле е втори с 15. Общо за Икарди това е 97-ия гол в Серия "А" (86 за Интер, 11 за Сампдория), като е напълно реално да се очаква да стане едва шестият футболист в историята на италианския елит, който е ставал “центурин” със 100 гола на сметката си преди да навърши 25-годишна възраст (аржентинецът празнува рожден ден през февруари 2018) - другите са Джузепе Меаца, Силвио Пиола, Джампиеро Бониперти, Феличе Борел и Жозе Алтафини.

Някои фенове в социалните мрежи побързаха да подразнят градския съперник
Милан, който записа пореден провал - 2:2 на гости на нямащия точки допреди този уикенд Беневенто в дебюта на Дженаро Гатузо като треньор
. Привърженици изчислиха, че 16-те гола на Икарди са точно колкото са вкарали офанзивните футболисти на Милан - Сусо (5), Никола Калинич (4), Патрик Кутроне, Франк Кесие (по 2), Джакомо Бонавентура (1), Хакан Джалханоглу и Рикардо Монтоливо (1).
Икарди се усамоти на върха и в класацията за "Златната обувка", като също дръпна с един гол на нападателя на Пари Сен Жермен Единсон Кавани.
ГЛЕДАЙТЕ МАЧА ТУК!
(
и тук!
)
Камерите няколко пъти показаха изпълнените с ентусиазъм фенове на трибуните на "Джузепе Меаца", които дори танцуваха преди началото на двубоя, надявайки се да зърнат дългоочаквания момент - техните любимци да оглавят "ла класифика". От самото начало домакините пък започнаха да пресират и да натискат съперника, като стигнаха и до един опасен удар още в петата минута на Антонио Кандрева. Той обаче бе воле от малък ъгъл и Стефано Сорентино отрази в корнер.
В 12-ата Давиде Сантон направи поредното си включване в предни позиции по левия фланг, като проби навътре и стреля мощно от около 20 метра, само че топката профуча на сантиметри от гредата - подобна ситуация имаше в предишния двубой на "нерадзурите" срещу Каляри (3:1), когато отново Сантон бе близо до попадение с далечен изстрел. Самир Ханданович изненадващо рано трябваше да показва класата си, след като центриране от голямо разстояние провокира коварен изстрел с глава на Рикардо Меджорини.
Андреа Ранокиа имаше два прекрасни шанса с глава да ознаменува с важен гол една от редките си появи сред титулярите, но не намери рамката и в 15-ата, и в 17-ата минута. След като за 20 минути само 1 от 9-те удара на Интер бяха попаднали в очертанията, в 23-ата се стигна до първото попадение в мача. Давиде Сантон с нов експлозивен пробив по лявото крило нахлу в наказателното поле и отправи прострелно центриране, което Сорентино блокира с юмруци, само че прати кълбото в обсега на Перишич и той моментално с воле прати кълбото в мрежата. Стражът не можа да направи повторно спасяване и топката профуча покрай ръцете му - 1:0.
Икарди можеше да стане автор на втората си асистенция през сезона в 27-ата минута, когато отне топката в половината на гостите и подхвана контраатака. Той стигна до пеналтерията и подаде на непокрития Жоао Марио, който обаче не преодоля вратаря с удара си по земя и Киево се отърва без нов гол.
След попадението поведението на Киево леко се промени и отборът започна да играе повече с топката, въпреки че продължаваше да стои предимно в собствената си половина и не създаваше проблеми на "черно-сините" защитници. В 28-ата минута Инглезе направи груба грешка в полето на Киево и Марсело Брозович изведе Икарди, който нахлу в пеналта и от сравнително малък ъгъл простреля Сорентино за 2:0.
24 Интер напердаши Киево и оглави класирането
Според статистиката Интер е отправил общо 16 удара през първото полувреме, което е рекорд за тима този сезон. Втората част почна по идентичен на първата начин, а Киево продължаваше с грешките при подаванията при изнасянето на топката, само че в 49-ата минута мрежата им оцеля, след като далечният изстрел на Антонио Кандрева мина встрани от вратата. В 50-ата минута пък Марсело Брозович с диагонален шут от наказателното поле също не намери целта.
В 56-ата поредният грешен пас в собствената половина - този път на Валтер Бирса, а в предишните случаи на Ригони - стана причина за неволи на Киево. Перишич пое топката отляво и бързо нахлу в пеналтерията, след което с диагонален изстрел не остави шансове на Сорентино - 3:0. Само 180 секунди по-късно пък Антонио Кандрева проби отдясно и сложи топката на главата на непокрития Скриняр, който се разписа отблизо за 4:0, за да успокои съвсем тифозите.
Въпреки че в предишни двубои Интер е бил обвиняван в късмет и прекален прагматизъм, то срещу Киево нямаше как да се говори за такова нещо, при положение че четвъртият гол дойде от осмия удар в очертанията на вратата, а общо изстрелите бяха 20. След попадението на Скриняр темпото поспадна, но отново основно в половината на Киево се развиваха събитията, а в 74-ата минута играта напусна Мауро Икарди, преотстъпвайки мястото си на Едер.
Кандрева не спираше да стреля от всяка позиция и всяка дистанция, а Перишич отправи много опасен изстрел от воле в 78-ата, но топката профуча покрай гредата. Брозович демонстрира чудесна техника секунди по-късно с мощен пробив, но и неговият шут от 25 метра се оказа неточен, като топката облиза гредата.
Малко по-късно на терена се появи 19-годишният французин Ян Карамо на мястото на Кандрева и можеше да се разпише в 88-ата след хубав финт и удар от десетина метра, но също с неточен мерник. В крайна сметка обаче петият гол падна - негов автор бе Перишич, който в 92-ата минута фиксира хеттрика си след разбъркване в наказателното поле.
Треньорът Лучано Спалети рядко прави промени в стартовия си състав, но за домакинството на Киево бе задължен, защото Роберто Галярдини и Жоао Миранда бяха наказани за натрупани картони. Това провокира включването на Андреа Ранокиа в стартовия списък в средата на защитата, редом до правещия отличен сезон Милан Скриняр. Жоао Марио пък също получава място сред титулярите и ще заеме позицията зад нападателя Мауро Икарди, който ще се опита да се усамоти на върха в
класирането при голмайсторите
, тъй като Чиро Имобиле също има 15 гола в 14 мача.
Самуел Бастиен и Фабио Депаоли този път фигурират в състава на Киево, тъй като Лукас Кастро и Перпарим Хетемай са контузени, а пък Иван Радованович е наказан. Любопитното е, че Депаоли е собственост на Наполи и ще иска да направи услуга на отбора си, евентуално спирайки похода на Интер към върха в класирането.