6 години след дебюта си той най-накрая вкара за Барселона, макар и…

Мадрид се наежи след “нередовния гол”
на Барселона срещу Малага, а с негова помощ
каталунците спечелиха с 2:0 домакинството си от 9 кръг на Примера дивисион
. Един човек обаче със сигурност не се притеснява от недоволството на медиите и от факта, че наистина отбеляза попадение в неправомерни обстоятелства.
Жерард Деулофеу откри резултата в полза на “блаугранас” още във втората минута, а топката бе напуснала очертанията на терена в аут при центрирането на Люка Дин. Това обаче ни най-малко няма да развали празника на Деулофеу, за когото това е първи гол с екипа на каталунците, и то цели шест години след дебюта му с фланелката на 24-кратните шампиони на Испания.
28 Барселона - Малага 2:0
“Мундо Депортиво” отбелязва, че Деулофеу е впечатлявал всички в клуба, докато е бил в юношеските формации като тийнейджър. Джосеп Гуардиола му осигури дебют в официален мач на мъжкия отбор на 29 октомври 2011 година (тогава футболистът е 17-годишен), пускайки го в игра в Ла Лига в 63-ата минута на мястото на Давид Вия при разгрома с 5:0 над Майорка.
В рамките на същия сезон 2011/12 Деулофеу изиграва 20 минути като резерва на Рафиня и в груповата фаза на Шампионска лига при победата с 4:0 над БАТЕ (Борисов).
През кампанията 2012/13 Деулофеу отново се включва от пейката срещу Майорка в 65-ата минута на мястото на Секс Фабрегас (ново 5:0), като тогава треньор е Тито Виланова. Също така той влиза в 68-ата при успеха с 3:1 над Алавес същия сезон като смяна на Джонатан дос Сантос, а записва и минути в Шампионска лига - 11 вместо Кристиан Тейо срещу Бенфика (0:0) и 5 за сметка на Педро Родригес срещу Спартак (Москва) (0:3).
След въпросните шест мача, всичките от които като използвана резерва, Деулофеу прекарва под наем в Евертън сезон 2013/14, после е под наем в Севиля през 2014/15 и продаден на “карамелите” през 2015-а, които пък го пращат за пролетния полусезон на 2016/17 в Милан. Едва това лято Барселона отново си върна една от най-вълнуващите юноши, а при положение че Неймар направи сензационния трансфер в Пари Сен Жермен и заместникът му Усман Дембеле се контузи тежко, Деулофеу най-накрая получава шанс за ключова роля в състава на каталунците.