Идеалният отбор на Първа лига за изминалия кръг

Измина деветият кръг на Първа лига. Лидерът ЦСКА-София записа поредна победа, след като се наложи с 1:0 над Черно море с късен гол на Фернандо Каранга. Левски също се поздрави с три точки, като се справи с 2:0 срещу Септември. Шампионът Лудогорец постигна обрат с 2:1 над Ботев, след като на почивката губеше с 0:1.

Славия взе глътка въздух с победа с 2:1 над Локомотив (Пловдив) на “Лаута”, докато Берое се наложи с 2:1 при визитата си на новака Етър. Със същия резултат Верея надигра Дунав. Единственото равенство бе край София, където Витоша (Бистрица) и Пирин завършиха 0:0.

Георги Аргилашки (Верея)
Стражът на Верея направи стабилен мач при победата над Дунав (Русе). Вратарят спаси опасни удари на Васил Шопов и Мирослав Будинов преди почивката, а при гола на Юлиан Ненов нямаше какво да направи, тъй като ударът бе неспасяем. През втората част също действаше сигурно, когато се налагаше и помогна за трите точки. (1)

Игор Пластун (Лудогорец)
Защитникът на “орлите” бе с решаваща рола за победата с 2:1 над Ботев. Украинецът вкара победното попадение с глава след центриране от корнер, а малко преди края на мача спаси чист гол, като изби топката от голлинията. Пластун се превръща в основна фигура в отбраната на Лудогорец през този сезон и ако продължава в същия дух, титулярният състав на Димитър Димитров ще започва с него. (2)

Давид Яблонски (Левски)
Пореден силен мач на защитника на “сините”. Чехът откри резултата при победата над Септември, като можеше да отбележи и още едно попадение, но силният му удар бе блокиран. В отбрана Яблонски също бе стабилен. Съперникът поиска дузпа за негова игра с ръка, но съдията реши, че ударът е бил от твърде близко разстояние и действията му са били без умисъл. (3)
Левски - Септември (София) 2:0
Костадин Велков (Славия)
Бранителят получи шанс за изява от Златомир Загорчич в мача срещу Локомотив (Пловдив) и го използва по отличен начин. Велков бе на много добро ниво в отбраната на “белите” и на няколко пъти се намеси много стабилно, за да предотврати опасности пред Антонис Стергиакис. (1)

Китан Василев (Витоша)
Появи се като резерва в средата на второто полувреме при домакинството на неговия Витоша на Пирин и веднага играта на бистричани в предни позиции се преобрази. Именно от юношата на Славия дойдоха и най-интересните ситуации пред вратата на “орлетата”. Китан на два пъти проби отляво и центрира остро във вратарското поле, като в първия случай сантиметри разделиха Петко Цанков от попадение във вратата на благоевградчани. В 86-ата минута пък Китан сътвори и най-красивата ситуация в мача, след като получи топката вляво на границата на наказателното поле, добре я прибра с левия крак, след което с техничен фалцов удар с десния я насочи към горния ляв ъгъл на Макенджиев. Вратарят обаче реагира чудесно и с невероятната си изява лиши Василев от възможността да се превърне в герой за Витоша. (1)
Витоша (Бистрица) - Пирин (Благоевград)
Тиаго Родригес (ЦСКА-София)
Португалецът за пореден път бе сред най-активните в халфовата линия на “червените”. Треньорският щаб на тима може да бъде изключително доволен от привличането му през лятото, тъй като той е основният креативен двигател за отбора на Стамен Белчев. (4)

Марселиньо (Лудогорец)
Бразилецът отново показа, че когато има ден и желание за игра е от безценно значение за тима си. Халфът беше единственият, който действаше с въображение в слабото за тима първо полувреме, а след почивката изравни почти веднага след подновяването на играта с топовен удар от въздуха. След това продължи да бъде най-активният в халфовата линия на тима и помогна за обрата. (2)

Мартин Райнов (Берое)
Халфът на “зелените” бе изключително стабилен при успеха с 2:1 над Етър във Велико Търново. 25-годишният играч можеше и да се разпише във вратата на Христо Иванов, но шутът му нацели страничния стълб. Райнов отново даваше нужния баланс в играта на Берое. (2)

Габриел Обертан (Левски)
Звездата на Левски продължава да затвърждава мнението, че притежава много голяма класа за родните стандарти. Срещу Септември французинът изигра може би най-силния си мач откакто е на Герена и го ознаменува с първото си попадение за “сините”.  През целия мач Обертан правеше каквото си поиска на терена и дава поводи за надежда на феновете, че ще има още много подобни мачове на неговата сметка. (4)
Меди Фенуш (Верея)
Крилото на старозагорци имаше осоновна заслуга за обрата до 2:1 над Дунав. Алжирецът първо отбеляза за 1:1, след като бе изведен на чиста позиция от Венцислав Бенгюзов, а след това малко преди края на срещата участва в разбъркването, при което Георги Андонов донесе успеха на Верея. Наставникът Илиан Илиев може да бъде доволен, че в лицето на Фенуш може да разчита на разнообразие в предни позиции. (1)

Фернандо Каранга (ЦСКА-София)
Преди да отбележи първото си попадние за ЦСКА-София, Фернандо Каранга обеща, че щом то дойде, няма да има кой да го спре. Нападателят напълно удържа на думата си и в момента наистина е без аналог в родното първенство - 9 гола в 9 мача. Срещу Черно море бразилецът донесе победата с 1:0 в даденото от съдията продължение и така даде нови важни три точки на тима. (3)
Черно море - ЦСКА-София 0:1