Ботев (Пд) триумфира! Юноши на Левски нокаутираха "сините" в Коматево (видео + галерия)

Юношите на Левски Александър Любенов и Лъчезар Балтанов съсипаха Левски в гостуването на "сините" в Коматево. Тимът на Делио Роси записа първа загуба под ръководството на италианеца, след като допусна пълен обрат с 2:1 във визитата на Ботев (Пловдив) от 8-ия кръг на Първа лига.

"Канарчетата" губеха след гол на Давид Яблонски в 26-ата минута, като не се виждаше как ще изравнят, но невероятна грешка на вратаря на столичани Любенов, който допусна гол между краката си от 25 метра в 64-ата минута, върна самочувствието на "канарчетата". Последва нов малшанс за гостите, тъй като Габриел Обертан удари гредата малко след това, а в 77-ата минута капитанът на "жълто-черните" Балтанов нокаутира Левски. Той е юноша на 26-кратните шампиони, като от уважение към клуба не отпразнува попадението, което прати в екстаз около 3500 фенове на Ботев по трибуните в "Коматево".

Основната заслуга за победния гол на домакините имаше Фернандо Виана, който направи страхотно спиране след центриране на Лазар Марин, а след това с пета изведе играча с №17.

Ботев (Пловдив) - Левски Така "канарчетата" прекъснаха серията си от три поредни загуби на "Коматево", където спечелиха първи точки и записаха втори успех от началото на сезона, като имат актив от осем точки. Левски пък остана с 14 точки на трето място, като изостава вече на пет от ЦСКА-София и на четири от Лудогорец.
Наставникът на гостите Делио Роси направи само една промяна от равенството с Лудогорец (0:0), като на мястото на наказания Божидар Митрев заложи на Александър Любенов, който бе титуляр за Левски за първи път от 24 август 2014 година, когато бе обвинен за загубата с 0:3 от Литекс от Георги Иванов-Гонзо.

Ботев (Пловдив) - Левски Интересното е, че Николай Киров също смени само един от титулярите от равенството с Етър (1:1), като и за "канарчетата" промяната бе на вратата, където Иван Чворович се завърна от първата минута за сметка на Даниел Кайзер.

В 6-ата минута домакините искаха дузпа за сблъсък между Цветкович и Дуде Ндонгала, но съдията правилно даде знак играта да продължи. Първата възможност за гостите бе пред Жуниор Мапуку, който опита да отбележи в 22-ата минута от малък ъгъл, но Чворович спаси.

Ботев (Пловдив) - Левски По-добрата игра на гостите в този момент на мача даде резултат в 26-ата минута. Прохазка изведе Обертан зад гърба на Йордан Минев, французинът центрира остро, а Яблонски от няколко метра прати топката в мрежата за радост на около 400 фенове на гостите.

До края на първата част играчите на Роси, които бяха добре подредени в своята половина, пропуснаха да удвоят. Сръбският вратар с български паспорт Чворович спаси удар на сънародника си Милош Цветкович в 41-ата минута, а в 43-ата минута Мапуку с глава от пет метра прати топката в аут.
Втора част отново бе равностойна, но този път Ботев се изнесе по-напред, като търсеше равенството, но без да стига до голови положения. В 60-ата минута бултрасите прекъснаха мача за две минути, след като запалиха множество димки, от които не се виждаше вратата на гостите.
Ботев (Пловдив) - Левски Тази пауза най-вероятно разконцентрира вратаря на Левски, който след подновяването на играта направи невероятна грешка. Неделев, който бе пробвал няколко удара отдалеч, пробва пореден удар, който бе нисък по земята в центъра на вратата, където се намираше Любенов. Последният се наведе да хване коженото кълбо, като изстрелът дори не бе много силен, но не затвори краката си, а коженото кълбо мина между тях и спря в мрежата му за 1:1.
Ботев (Пловдив) - Левски Това бе първи гол във вратата на Левски от идването на Делио Роси, след като първите четири срещи не допуснаха такъв.

Попадението активира "сините", които се бях затворили минути преди това. Този път късметът не бе с тях, тъй като Обертан изпревари Димов, излезе очи в очи с Човорович, но стреля в лявата греда и се размина с първи гол за клуба, а също така с възможността да даде аванс на Левски. Малко след това резервата Буш бе близо до гол, но защитата на Ботев изби в корнер.

Ботев (Пловдив) - Левски "Канарчетата", вдъхновени от попадението и своята публика, започнаха да вярват в победата. Лазар Марин влезе на мястото на Минев, за да затвори пространствата на Обертан, но с първото си включване центрира добре, а Виана на скорост направи страхотно спиране, което рядко се вижда по родните терени. Защитата на "сините" бе разпиляна, а бразилецът с пета върна топката към игралия за пореден път на високо ниво Балтанов. Капитанът на домакините пое топката, а след това я прати в далечния ъгъл на Любенов за 2:1. Това бе негов трети гол в тази кампания и общо 19-и в първенството с екипа на пловдивчани от 75 мача.
В оставащите минути до края Ботев (Пд) напълно заслужи първите си три точки пред своите фенове. Няколко от играчите поучиха жълти картони, но Левски нямаше идея как да стигне до равенство, а също така съдията спести дузпа срещу столичани. Яблонски фаулира Ндонгала, но Волен Чинков остана безмълвен, въпреки че трябваше да посочи бялата точка. Въпреки това Ботев стигна до важните и ценни три точки, но най-вече до много сладката победа, която заедно с тази над Локомотив (Пловдив) в градското дерби винаги е доставяла най-голямо удоволствие на "жълто-черната" публика.
Ботев (Пловдив) - Левски Другата седмица Ботев гостува на шампиона Лудогорец, а "сините" приемат бившия си треньор Николай Митов със Септември (София) на "Герена".

БОТЕВ ПД - ЛЕВСКИ 2:1
0:1 Яблонски (26)
1:1 Неделев (64)
2:1 Балтанов (77)

БОТЕВ (ПД): Иван Чворович, Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Пламен Димов, Йордан Минев, Серкан Юсеин, Тодор Неделев, Лъчезар Балтанов, Фелипе Бризола, Дуде Ндонгала, Фернандо Виана

ЛЕВСКИ: Александър Любенов, Милош Цветкович, Димитър Пиргов, Давид Яблонски, Иван Горанов, Жорди Гомес, Васил Панайотов, Роман Прохазка, Габриел Обертан, Антонио Вутов, Жуниор Мапуку
СЪДИЯ: Волен Чинков
СТАДИОН: "Коматево", 3500 зрители