Домакините на Евро 2017 изхвърлиха Швеция от турнира

Отборът на Грузия, който е домакин на Евро 2019 до 19 години, постигна първи исторически успех на такъв форум. Пред около 7000 зрители на стадион "Михаил Месхи" в Тбилиси, грузинците победиха напълно заслужено Швеция с 2:1 във втори мач от група "А" на надпреварата.

Още в третата минута най-добрият на терена Гиорги Какхреидзе взриви трибуните с гол. Нисичкият нападател преодоля отбраната на шведите, след което със силен изстрел прати топката под горната греда за 1:0. Това бе първото попадение в турнира за играчите на Георге Кипиани, след като в първата среща отстъпиха с 0:1 от Португалия, въпреки доброто си представяне в Гори.

Попадението стресна скандинавците, които бяха изненадани в следващите минути от агресивната игра и пресата на грузинците в атака. Така другият най-добър на терена Гиорги Чакветадзе удвои в 31-ата минута. Десетката на домакините се разписа след бърза контраатака и самостоятелен пробив. В минутите до края на първата част играчите на Кипиани пропуснаха да вкарат и трети гол, тъй като стражът Мирко Йохансон бе на висота, когато Гиорги Арабидзе излезе сам срещу него. Последният също бе много активен, като останалите си двама колеги в атаката на Грузия, но пропусна да запише името си сред голмайсторите.

Втората част започна с ново попадение в Тбилиси на шведския нападател Виктор Гьокерес, който се бе разписал на същия стадион в първата среща срещу Чехия (1:2). Скандинавците се хвърлиха в атака, за да търсят равенството, но подготвените отлично грузинци с подкрепата на въодушевените си фенове, пропуснаха да разгромят своя съперник на контраатака.

Какхреидзе, Арабидзе и Чакветадзе правеха каквото искат със защитата на шведите, но така и не успяха да вкара трети гол. Швеция пък игра много по-слабо от първата среща, когато отстъпи неправедлино, като този път играчите на Ериксон трябва да са доволни, че не бяха напълно разгромени от надъханите грузинци.
Така пълният дебютант в турнира "трите корони" напуска надпреварата още преди последните мачове от групата, когато среща фаворита Португалия. Домакините, които за втори път участват на Европейско първенство до 19 години, като досега имаха една точка от четири мача, спечелиха първата си победа и мечтаят за класиране на полуфиналите.

Чехия и Португалия също имат по три точки, а днес играят в пряк сблъсък за първото място в група "А".

ГРУЗИЯ - ШВЕЦИЯ 2:1
1:0 Кокхреидзе (3)
2:0 Чакветадзе(31)
2:1 Гьокерес (47)