Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Синята лавина помете Кокала с 8:0 на "Герена" (видео+галерия)

Отборът на Левски буквално смаза Хасково с 8:0 на стадион “Георги Аспарухов” в мач от 20-ия кръг на “А” група при подновяването на вътрешното първенство. Попаденията в головия фестивал на “Герена” реализираха Валери Домовчийски (2, 17), Антонио Аниете (9, 90), Мигел Бедоя (23), Божидар Краев (48), Емил Нину (63) и Лукаш Гикиевич (89). Интересното е, че за последните трима това е дебютно попадение в родния елит. Успехът е първи за “сините” пред своя публика за първенство от 27 септември, когато надвиха с 3:2 - Лудогорец. Така прекъснаха серията от три домакинства без успех – ЦСКА (0:3), Берое (0:1) и Литекс (2:2), в които записаха само една точка, а също така и негативната серия от две поредни загуби в първенството - Черно море (0:1) и Славия (1:3).

Другият дебютант от първата минута Либан Абди пък се отчете с цели три асистенции, Аниете записа две, а Домовчийски една.

Преди седмицата двата тима се срещнаха в първи 1/4-финал за Купата на България на "Герена", който завърши с класически успех от 3:0
за домакините.
Стойчо Стоев направи три промени в състава за разлика от своя дебют. Пламен Илиев, Стефан Велев и Либан Абди замениха Боян Йоргачевич, Владимир Гаджев и Луис Педро. Сърбинът и родният национал имаха здравословни проблеми през седмицата.
Още във втората минута Валери Домовчийски даде предимство на "сините". Антонио Аниете се възползва от груба грешка на Тейнур Марем, след което преодоля вратаря Кирил Акалски и сервира топката на Домо, който от три метра вкара своя 10-и гол за сезона.
В 8-ата минута Аниете удвои след пробив на Либан Абди. Секунди по-късно Мартин Райнов нацели горната греда на Пламен Илиев от 11 метра, а след това гостите имаха претенции за 11-метров наказателен удар.
Нов пробив на Абди в 17-ата минута отляво доведе до трети гол. Той отново бе дело на Домовчийски, който отблизо с десния крак засече подаване на новото крило на Левски за 3:0. Голмайсторът вече има 11 попадения - 7 от тях за първенство. Шест минути по-късно Мигел Бедоя направи 4:0 със своя пети гол в шампионата след нова грешка в защитата на гостите. Секунди преди това Аниете пропусна да вкара сам срещу Акалски.
Емил Велев, който бе бесен от това, което виждаше, направи две смени в състава си, като извади Тейнур Марем и Вълчан Чанев с Кирчо Крумов и Димитър Алексиев. Именно вторият с глава бе близо до гол при първото си докосване, но Пламен Илиев изби. Последва меле пред синята врата, но до попадение в нея не се стигна.
В 33-ата минута Домовчийски бе изведен от защитник на Хасково сам срещу Акалски, но вместо да стреля или да подаде на Божидар Краев и Абди се забави и сбърка с подаването към младока.
Веднага след почивката Домовчийски асистира на Краев и талантът се разписа за 5:0. Това е негов дебютен гол в "А" група в мач №10. Лукаш Гикиевич се появи в игра на мястото на Домовчийски. Последваха по един сериозен пропуск пред двете врати преди румънският защитник Емил Нину да вкара своя първи гол за клуба в 62-ата минута след подаване на Аниете.
Гол с глава на Гикиевич бе отменен поради спорна засада в 72-ата минута. Краев бе заменен от друг дебютант Александър Александров и изпратен с аплодисменти от синята публика. Гаджев пък влезе на мястото на Велев.
Нов гол на Гикиевич бе отменен поради спорна засада, този път на Веселин Минев, който му подаде. Това изнерви полския таран, който получи жълт картон при симулация за дузпа. Неговият съотборник Аниете вкара за 7:0 в 89-ата минута, а буквално в последните секунди Абди с поредната си асистенция за днес помогна на Гикиевич да открие головата си сметка за "сините".
Така Левски записа най-голямата си победа в
първенство от първи април 2007 година, когато разгроми с 8:0 Марек на
"Васил Левски". Интересното е, че единствено Веселин Минев взе участие в мача преди осем години и в този днес. През легендарния за "сините" сезон 2006/2007 година
Левски надви с 8:0 Марек и в Дупница
в първата среща,
а на 3-и март 2007 година записа най-голямата си победа в "А" група с 10:0
над Черноморец Бургас-София.
Тези дни обаче изглеждат много далеч от актуалното състояние на 26-кратните шампиони, които се борят за влизане в шестицата, спечелване на Купата и най-вече класиране в евротурнирите.
Във вторник Хасково посреща Левски в среща реванш от Купата на България, а в следващия кръг "сините" гостуват на шампионите от Разград.
Пред Велев и момчетата му задачата за оставане в елита изглежда почти невъзможна. Хасково има седем точки след 20 двубоя и е на цели 13 точки от 10-ия Славия. Днешното поражение е най-голямото за клуба в "А" група, което дойде в мач № 200 в елита, а загубата е под № 120 за Хасково.
Левски пък показа много слабости в защита, но хубавата новина е, че най-накрая тимът започна да бележи своите положения, като днес гостите можеха да си тръгнат и с двуцифрен резултат. Защитата на Хасково обаче също улесни домакините със сериозните си грешки най-вече през първата част.