Сърце и душа за Левски София

Сърце и душа за Левски София

БК Левски е в тежка криза, но впечатлява Адриатическата лига, противниците си и баскетболната общественост с няколко неща - сърцатата игра на малкото му останали играчи, непрекъснатите опити на Константин Папазов да запази тима и невероятната подкрепа от феновете в последните мачове. Настоящият шампион на България страда от липса на финансиране, напуснали играчи и неяснота за бъдещето, но въпреки това усилията не остават незабелязани - медиите отвъд граница считат, че събитията в Левски са "Уроци по любов" ("Časovi ljubavi" u Sofiji - тук). Младият състав на "сините" и впечатляващата подкрепа на феновете трогва отборите, дошли да гостуват в зала Универсиада:

Игор Йовович, треньор на Будучност, втори в Адриатическата лига (Левски загуби със 75:92):
"За мен беше невероятно да видя всички тези фенове на Левски. Те подкрепяха отбора си непрестанно до последната секунда на мача. Дори когато всичко беше решено и разликата набъбваше, те не спираха да пеят. Впечатлен съм от отбора и усилията на всички ви."

Само преди година клубът показа, че при нормални условия може да събере на едно място силни играчи, да ги обедини и да доминира в родното първенство, Купата на България и Балканската лига, както се случи по време на 100-годишния юбилей през 2014-та. През този сезон се очакваше усилията на Константин Папазов и неговите момчета да кулминират в един от най-силните турнири на Стария континент - Адриатическата лига.

Макар и в осакатен състав, Левски започна достойно годината, докато не дойде мача с Партизан в София, след който клубът изпадна в немилост. Липсата на стабилно финансиране, наказанието за три мача без публика и глобата, наложена от организаторите, разтърсиха отбора за втори път за по-малко от година. Левски загуби основни играчи като Христо Захариев, Станимир Маринов, Милян Пупович, Димитър Димитров и в това число не включваме звездите от миналата година Майк Уилкинсън, Джумейн Джоунс и Лайнъл Чалмърс, който е братовчед на гарда на Маями Хийт Марио Чалмърс.

БК Левски загуби финансирането си, но представителите му показаха дух и благодарение на това отборът не бе закрит, пратен в долна дивизия и т.н. Тити Папазов отново защити синята кауза и продължи да се бори, за да запази отбора. Усилията му на фона на апатията в обществото на моменти дори изглеждаха стряскащи. Отборите от ABA Liga оставаха впечатлени от Левскарския дух, витаещ в зала Универсиада:

Анте Назор, треньор на Задар (Левски загуби със 72:80):
"Поздравявам Левски за сериозния отпор, който ни наложиха. Искам да поздравя феновете, които създадоха толкова красива атмосфера. Това бе много интересен мач за нас. Поздравявам отбора и феновете на Левски за огромното сърце, с което се бориха."

Левски - Задар 72:80
За тази атмосфера спомогна капитанът Павел Иванов, който в безкрайно откровено и емоционално изказване призова феновете да застанат зад него и колегите му. Думите му бяха разбрани и привърженците напълниха залата отново, въпреки липсата на достатъчно информация и отразяване на баскетбола от години наред. След това Павел призна, че дори се е притеснил да не е засегнал агитката, при положение, че се получи точно обратното.

У нас всеки мечтае за отбор, който е изграден от българи, юноши на клуба или такива, които изповядват идеалите му и БК Левски е точно такъв в момента. Американецът Брендън Хийт е контузен от месеци, а македонците Стоян Гюроски и Николай Гайдаджиев не са в основата на титулярната петица. Любопитен факт е, че ако изключим Хийт, роден през 1984 г. и ветеранът Димитър Ангелов, роден през 1979 г., средната възраст на състава на Левски е 22 години. В мача срещу Задар играчите с най-много минути бяха Павел Иванов (26-годишен), Павлин Иванов, Алекс Симеонов (21 г.), Димитър Ангелов (35 г.), Деян Карамфилов (отпразнува 21-ия си рожден де след мача), Евгени Хаджирусев (19-годишен), Алекс Уандие (18-годишен).

Освен с младия си състав и преобладаващите юноши, Левски е интересен за наблюдаване заради оформилото се трио на Павел Иванов, Алекс Симеонов и Павлин Иванов.



Павел Иванов - първият капитан на Левски след ерата Стефан Георгиев-Торо. Иванов защитава клуба вече 15 години. Слуховете го пращаха в съперник от родното първенство в края на 2014 г., но той остана. Павел предпочете мъжкия отбор на Левски, в който е от 17-годишен. Капитанът на "сините" е лидер, има добра стрелба от тройката, ако му потръгнат опитите в началото на мачовете, притежава добър пробив, може да привлича по двама противникови играчи и да подава на свободните си съотборници. В последните мачове на тима демонстрира най-добра физическа издръжливост.

Алекс Симеонов - шампион на Дивизия Б на ФИБА-Европа с кадетите на Георги Димитров от 2009 г. Играе за Левски от малък и дълги години е определян като един от най-големите таланти в страната. Израстването му не е случайно - Алекс бе отгледан от сините легенди Иван Гогов, Ивайло Равуцов, Любо Минчев и Константин Папазов - всички те са свързани с Левскарството и БК Левски като ирачи и треньори. Алекс показва силна физическа подготовка. В последните мачове на тима записва по пълни 40 мин. и е почти несменяем на терена срещу отбори, които изповядват много бърз и динамичен баскетбол. Алекс, също като Павел, има добра стрелба от далечно разстояние. Смел е в играта 1-в-1 срещу по-високи и по-едри от него баскетболисти и притежава много силен преход от защита в нападение. Често когато противниковите отбори наложат преса на пълен терен, Алекс се нагърбва с изнасянето на топката. Притежава добър дрибъл и благодарение на добрия му поглед върху играта, често успява да изведе своите съперници на стрелкови позиции.

Павлин Иванов - юноша на БК Тигър Ямбол. Той игра за младежките формации на италианския Бенетон, а след това прекара време в черногорския Будучност, срещу когото Левски се изправя в Адриатическата лига. Кариерата на Павлин е изтъкана от компромиси - първо се налага да остави семейството си и да замине в Италия; след това прекратява солидния и финансово-обезпечен договор с черногорския шампион Будучност, защото не попада сред титулярната петица и се завръща в България; сега остана в Левски, когато отборът е в криза. Стоицизмът му не е моментна проява - след като прекратява договора си с Будучност, Павлин заявява в края на 2013 г. - "На 20 г. не може да се мисли за пари, а само за развитие. Парите ще дойдат по-късно." ("Загърбих парите, за да се развивам", Sportal).

Като игра той разполага с невероятна ескплозивност, завършва добре в подкошието и реализира атрактивни забивки (мачът с Партизан - бел.а.). Павлин поема отговорност, когато е обкръжен от младите си съотборници и не се притеснява да стреля, дори и в трафик. Едно от големите предимства на младата звезда на Левски е, че е много бърз, рязко може да променя посоката и да се освобождава от интензивна защита на противника. Играе добре при изолация и съумява с няколко движения да премине пред опонента си.

Левски - Задар 72:80
В задно поле прави впечатление Деян Карамфилов, който получи страхотен шанс за изява на позицията плеймейкър (point guard) след контузията на Брендън Хийт. Карамфилов разиграва добре топката и търси своите съотборници на стрелкови позиции. Включва се добре при играта в защита, където умело успява да затвори съперниците, особено в ситуациите, когато е дублиран от свой съотборник.

Към състава на Левски започват да се интегрират и други юноши като Евгени Хаджирусев и Алекс Уандие. Хаджирусев пее с агитката след всеки мач, а след срещата срещу Солнок взе мегафона, за да разпее "Сърце и душа за Левски София". Уандие е син на Юм Уандие, който е първият тъмнокож баскетболист в България. Уандие-старши също играе за Левски през 80-те год. на миналия век. Синът му се разписа с тройка в заключителната четвърт от срещата срещу Задар и също впечатлява със себераздаването си за Левски.

Запазването на отбора лежи върху раменете на ветерана Димитър Ангелов, който е най-възрастният и най-опитният състезател на "сините". Въпреки годините си Ангелов прави един от най-силните си сезони за Левски. Обира много топки при борба както в защита, така и в нападение и при отсъствието на Николай Върбанов се бори срещу най-високите противникови играчи. В последните срещи Митко показва добра стрелба от средно разстояние, тъй като успява да вкара защитника в зоната на подкошието, след това прави крачка назад и стреля. В мача срещу Задар бе най-силен по този показател, но трябваше да напусне терена заради 5 нарушения.

Големият проблем на Левски е липсата на ротация. Павел Иванов, Алекс Симеонов, Павлин Иванов и Димитър Ангелов трябва да играят почти по 40 мин. Това води до умора след почивката. В повечето си мачове Левски се представя много добре през първото полувреме, но губи инициативата в третата четвърт. Затова "сините" са лидери по грешки в Адриатическата лига до този момент - 300 предадени притежания на топката. Това са средно по 17,65 грешки на мач, повечето от които се случват точно в третата и четвъртата четвърт, когато настъпва умората.

Партизан разби Левски пред празните трибуни на "Универсиада"
Левски нямат необходимата височина и борбеност в подкошието след напускането на Милян Пупович и отсъствието на Николай Върбанов. В предно поле с тази задача трябва да се нагърбят Димитър Ангелов и Павел Иванов. Поради тази причина тимът разчита на стрелбата от средно и далечно разстояние. Софиянци са в добро положение по този показател - средната успеваемост на мач в стрелба за две точки е 50,41%, което нарежда Левски на осмо място в лигата. Първи е Цървена Звезда с 56%. Зад Левски са успешните състави на Партизан, Солнок и Кърка. При стрелбата от тройката Левски е на седмо място с 31,65% успеваемост средно на мач. Първи е отново Цървена Звезда с 35,2%. Левски успяват да реализират средно по 7 тройки на мач. Звездашите са със същия показател, но те правят средно по 19,89 опита на мач, докато Левски 22,12.

Левски спокойно ще успее да се противопостави на голяма част от отборите в Адриатическата лига и при този си състав, ако съумее да намали предадените топки, да увеличи успеваемостта от тройката, да увеличи ротацията, но пък това от своя страна преминава през привличането на още играчи.

Левски залага на стрелбата от далечно разстояние заради липсата на достатъчно височина на терена. При стрелбата от фаула "сините" имат добрите 70,71% и са на шесто място в лигата. От линията за наказателен удар Алекс Симеонов е шести в лигата със 87,5% успеваемост средно на мач, Павлин Иванов е 19-ти с 80,95%. При стрелбата от средно разстояние Павел Иванов е трети в лигата с 68,18% успеваемост на мач. Алекс Симеонов е 13-ти с 61,9%.

Левски разполага с много добри състезатели, но няма достатъчно ротация и това пречи на състава да запише повече победи в ABA Liga.



Левски може и да няма финансова стабилност, но в момента разполага с изключително интересни играчи, които впечатляват с играта си, себераздаването си и уникалния факт, че въпреки липсата на заплащане, играят за Левски и го правят по-мотивирани отвсякога.

Не само цифрите говорят в тяхна полза, но и изказванията им и поведението им извън терена.

БК Левски през 2015 г. е забележителна история на нашата действителност - легендарен клуб, останал без пари, но изпълнен със сърцати играчи.

Шампионите са безкрайно интересни за наблюдаване и заслужават препълнена зала до края на сезона - заради усилията на Тити, заради играчите, които играят от все сърце за клуба, заради името на Левски и защото Без битка няма победа.



Драган Алексич, треньор на Солнок (Левски загуби с 61:82):
"Левски не разполагат с ротация. Играят само с млади момчета, но точно заради това заслужават огромно уважение. Днес играхме срещу много отдаден на каузата си противник. Всички видяхме каква подкрепа оказват техните фенове. Левски заслужава да играе в Адриатическата лига. Поздравявам клуба и неговите привърженици за битката, която водят!"

БК Левски заслужава да бъде видян наживо и да бъде подкрепен с препълнена зала на:

- 27 януари - срещу Спартак Плевен в зала Универсиада - 18:00 ч

- 31 януари - срещу Цедевита в зала Универсиада - 18:00 ч

- 13 февруари - срещу Металац в зала Универсиада - 19:00 ч

- 28 февруари - срещу Игокеа в зала Универсиада - 18:00 ч

- 9 март - срещу МЗТ Скопие в зала Универсиада - 19:00 ч

- 14 март - срещу Юнион Олимпия в зала Универсиада - 20:00 ч

* предстои уточняването на домакинствата срещу Лукойл Академик и Берое

Колажи 1, 2, 3: Траян Сарафов

Последвайте каналите ни в:

Още от Баскетбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти