Гришо не успя да спре победния марш на Джокович в Пекин

Първата ракета на България Григор Димитров не успя да спре победния марш на световния №1 Новак Джокович в китайската столица Пекин и загуби с 2:6, 4:6 мача си срещу сърбина от 1/4-финалите на турнира от АТР 500 в Китай. Димитров игра равностойно с доминиращия на тази сцена Джокович, но допусна непредизвикани и двойни грешки в решителните моменти и това даде предимство на неговия опонент, от което той се възползва по перфектен начин. След малко повече от 90 минути игра лидерът в световната ранглиста Джокович извоюва своята 22-а победа в Пекин, където не е губил общо четири години на свое участие в турнира и се класира на полуфиналите в турнира.

Макар и доста равностоен, първият сет отиде в сметката на Джокович с доста категоричен резултат в негова полза - 6:2 след 45 минути игра. Нашият сънародник изпусна цели пет възможности да пробие сервиса на своя опонент при 1:1 гейма в част продължила повече от осем минути, а след това последва спад в играта му и пробив за съперника, който бе затвърден от Джокович и така той поведе с 4:1 гейма. При 2:4 в полза на неговия опонент Гришо отново успя да достигне до възможност за пробив, но в решителните моменти Джокович демонстрираше сериозна класа и спасяваше точките, с които можеше да загуби подаването си и в крайна сметка след нов продължителен гейм удържа своето и го спечели, за да поведе с 5:2. Отличната игра на сърбина продължи и при подаването на Григор, като Джокович отигра няколко феноменални топки, за да откаже българина и да затвори сета с 6:2 в своя полза.

Във втория сет сценарият започна да се повтаря, след като Джокович успяваше да удържи своето подаване до 2:1 гейма в своя полза, след което с изключително силна игра в разиграванията и добър ретур успя да пробие подаването на Григор и да поведе с 3:1. Пробивът като че ли мотивира в този момент Димитров, който увеличи силата на ударите си и осъществи рибрейк за 2:3. Веднага обаче последва отговор от страна на Джокович, който се възползва от втората двойна грешка на Димитров в мача, за да спечели възможност за пробив и веднага я оползотвори, за да поведе с 4:2. След това Джокович затвърди пробива си и повеждайки с 5:2, се доближи много до крайната победа в мача. Той имаше два мачбола при сервис на Григор, които обаче бяха отразени от нашия тенисист и той спечели подаването си, за да остане в мача при 3:5. В този момент Гришо демонстрира отлична игра и успя да осъществи втори пробив, за да се върне в мача и да не позволи на съперника си да го затвори - 4:5.

И тогава обаче Димитров отново показа основната си слабост в мача, като не успя да затвърди своя пробив със спечелен сервис гейм. Първият сервис на българина сякаш изчезна в решителния гейм и сърбинът бързо дръпна с 15:40, за да получи нови два мачбола. Още в първия от тях Димитров допусна третата си двойна грешка в мача, за да предаде гейма си на практика без борба, а с това и целия мач.

Това бе шести сблъсък между двамата тенисисти. 23-годишният Димитров, който е 10-и в света в момента, остана с една победа срещу сърбина и вече има пет поражения в мачовете си срещу него. За последно Григор и Ноле играха един срещу друг на 1/2-финалите на "Уимбълдън" през този сезон, като българинът отстъпи с 4:6, 6:3, 6:7(2), 6:7(7).

Джокович, който стана първият полуфиналист в турнира, очаква победителя от двубоя между Анди Мъри и шампиона от US Open Марин Чилич в двубой за място на финала.

С представянето си в китайската столица Димитров пък си спечели 90 точки за световната ранглиста и 62 245 долара от наградния фонд. Следващият турнир, на който българският тенисист ще участва, е от сериите "Мастърс" в Шанхай.