Григор е на 1/4-финал в Пекин, очаква го Джокович (галерия)

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство по тенис на Китай, след като във втория кръг днес надделя над испанеца Пабло Андухар с 6:4, 6:4. Така най-добрият български тенисист си осигури среща със световния №1 Новак Джокович (Сърбия), който вчера елиминира с 6:3, 7:5 Вашек Поспишил (Канада).

Григор започна мача с двойна грешка, но след това набързо наниза три аса и поведе с 1:0. Последва ранен пробив на българина и аванс от 2:0 в негова полза. От този момент започнаха сериозните проблеми със сервиса на нашето момче, довели до серия от размяна на пробиви (общо 7 в този първи сет). В следващия гейм Андухар намали изоставането си, но неговият начален удар също не бе на ниво и Гришо веднага върна пробива, за да дръпне с 3:1. След нов слаб сервис гейм на Димитров съперникът му намали на 3:2, но българинът не позволи Пабло да спечели два поредни гейма и още в следващия направи нов пробив и поведе с 4:2. В седмия гейм 23-годишният хасковлия отново бе колеблив, но все пак успя да спечели подаването си - 5:2. След това Андухар сервираше за оставане в сета и за първи път в мача успя да спечели свой сервис гейм. Последва нова размяна на пробиви и този път успехът в сета за Димитров бе налице - 6:4.

Статистиката от първия сет сочеше 59 процента за Димитров на първи сервис и 62 за Андухар, а нещата не се промениха коренно във втората част. В нея също имаше много възможности за пробиви, но до 4:4 всеки печелеше сервиранията си. Испанецът дори взе два от сервис геймовете си на нула. Точно в този момент Григор Димитров показа здрава психика и след като задържа подаването си атакува. Така единственият пробив в тази втора част се оказа и решаващ за крайния изход от двубоя - 6:4, 6:4 за българина след 1,32 минути игра.

Следващото препятствие пред Григор ще е непобеденият до този момент в Пекин Новак Джокович. Сърбинът има четири участия в турнира и четири титли. Вчера срещу борбения Поспишил той записа своята 21-а поредна победа в китайската столица и от началото на турнира е загубил само 11 гейма.

Димитров и Джокович са играли пет пъти досега помежду си, като лидерът в световната ранглиста има положителен баланс от 4:1 победи. За последното двамата се изправиха един срещу друг на "Уимбълдън", където Григор записа историческо постижение. Българинът достигна до полуфиналите на тревата в Лондон, но там бе спрян именно от сърбина след 6:4, 3:6, 7:6(2), 7:6(7). Другите победи на Ноле са от турнира на твърда настилка в  Шанхай през 2012 година - 6:3, 6:2, както и в Индиън Уелс - 7:6 (4), 6:1 и "Ролан Гарос" - 6:2, 6:2, 6:3 през 2013 година.

Единственият успех на Григор Димитров срещу тенисист №1 в света бе на "Мастърс" турнира в Мадрид през миналия сезон със 7:6(6), 6:7(8), 6:3.

ГАЛЕРИЯ С ОЩЕ СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!!!