Пет години по-късно Милан отново с трофей след драма срещу Юве (видео)

Отборът на Милан си направи най-хубавия подарък за Коледа през последните пет години. "Росонерите" спечелиха Суперкупата на Италия в драматичен сблъсък срещу Ювентус на стадион “Джасим Бин Хамад” в Доха, който бе решен след изпълнения на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха 1:1 след голове на Джорджо Киелини (18) и Джакомо Бонавентура (38), а пропуск от бялата точка на Пауло Дибала се оказа решаващ. Аржентинецът пропусна петата дузпа, след като Джанлуиджи Донарума със страхотно спасяване изби, а хърватският халф Марио Пашалич прати в екстаз своите съотборници и жадните за успехи тифози на клуба по всички краища света.

Преди това Джанлука Лападула пропусна първата дузпа, но удар в горната греда на Марио Манджукич при следващото изпълнение отново върна "росонерите" в играта.

Така Милан зарадва страхотно и своя президент Силвио Берлускони, който вече може да се похвали с рекорден 29-и трофей начело на клуба на сърцето си, който ще продаде официално на 3 март. Последният успех на "росонерите" бе през 2011 година, когато с Масимилиано Алегри начело спечелиха отново Суперкупата на Италия, отново в Азия (Пекин), но срещу другия си вечен съперник Интер (2:1).
Тимът от Милано се изравни с Ювентус, като двата гранда вече имат по рекорден брой седем Суперкупи на своята страна.

Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия Едва вторият финал между двата колоса на италианския футбол за този трофей се оказа сладък реванш за "червено-черните", които отстъпиха с дузпи през 2003 година в Ню Йорк отново след 1:1 в продълженията.

Шампионите гонеха поредния рекорд в историята си - втори пореден требъл, след като вече бяха взели Скудетото и Купата на Италия през тази година. Нещо, което не бе правено никога досега. Освен това искаха осми трофей, за да докажат още повече доминацията си на Апенините, след като Ювентус е рекордьор по титли, купи, а досега бе еднолично и по Суперкупи.

Миланският гранд пък губеше с 6:7 трофеи в турнира, но водеше със 7:5 с италианците в стартовите 11.

Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия Наставникът Масимилиано Алегри заложи на схемата 4-3-1-2, като атаката се водеше от Гонсало Игуаин и Марио Манджукич, а зад тях действаше Миралем Пянич. Капитанът Джанлуиджи Буфон, който играеше мач № 600 за клуба, пък търсеше своя седми успех в надпреварата.

Винченцо Монтела заложи на Карлос Бака, Сусо и Джакомо Бонавентура в атака от първата минута. "Росонерите" играеха като финалист в купата на Италия, като досега в историята на надпреварата никога финалистът не бе печелил Суперкупата в предните пет случая.

Старата госпожа започна по-силно, като Стураро във втората минута, Марио Манджукич в седмата и Алекс Сандро в десета минути стреляха във вратата на Донарума. Стражът трябваше да се намесва сериозно само при изстрела на хърватина, а след това в 17-ата минута показа отличен рефлекс и спря шут на Стураро, който бе оставен срещу него. При добавката Абате изби в ъглов удар, от който дойде попадението за Юве. Централният бранител Киелини стреля от въздуха с десния крак и прати коженото кълбо в мрежата за 1:0.Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия
Натискът на "бианконерите" намаля, а в 33-ата минута Патрис Евра смени контузилия се Алекс Сандро. В 38-ата минута "росонерите" изравниха. Първата продължителна атака на тима завърши с голов удар с глава на Бонавентура, който засече центриране на Сусо отдясно. Това бе и първи удар във вратата на шампионите. Следващите секунди Стефан Лихтщайнер, който вече имаше жълт картон, удари с лакът Бонавентура при игра за въздушна топка. Всички от Милан поискаха втори жълт картон за швейцареца, но Дамато остана безмълвен.

Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия Втората част започна равностойно, но "росонерите" вече действаха с повече самочувствие, а в 56-ата минута Алесио Романьоли с глава удари горната греда над Буфон. В 60-ата минута Донарума със страхотен рефлекс изби удар на Кедира от 20 метра, а 120 секунди след това Бака пропусна да донесе обрат. Куцка стреля силно, а колумбиецът не успя да засече на празна врата.

Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия Кедира отново пробва да се разпише, но този път стреля слабо и Донарума хвана без проблем.
В 67-ата минута Пауло Дибала влезе на мястото на Пянич, а секунди по-късно Стураро искаше дузпа за нарушение срещу него. Аржентинецът веднага внесе смут в защитата на "червено-черните". Марио Пашалич замени Мануел Локатели в 73-ата минута, докато Дибала пък пробва на два пъти опасни удари.

Карлос Бака с глава пропусна в 83-ата минута, когато от няколко метра стреля в земята, а след това Буфон изби. Отново Бака в 91-ата минута с глава стреля лошо, тъй като топката му дойде висока. Така двата тима стигнаха до продължения.

Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия Във втората минута на първото продължение Милан пропусна да излезе напред. Бонавентура стреля, Буфон изби, а Бака на празната врата, вместо да стреля, тръгна да спира топката и Киелини изби.

Абате получи схващане, като заедно с Бака бяха заменени в 102-ата минута от Лука Антонели и Джанлука Лападула. Второто продължение бе изцяло за шампионите. Игуаин в 108-ата минута стреля от малък ъгъл, но Донарума изби в корнер.

Поради засада гол на Евра бе отменен в 111-ата минута, а Дибала пропусна най-чистото положение в мача в 116-ата минута. Талантливият нападател стреля над горната греда от пет-шест метра. Игуаин пък стреля на сантиметри от лявата греда в 118-ата минута. Секунди по-късно Дибала се разходи между трима, но Донарума се хвърли в краката му и спаси вратата си. Игра с ръка на Ди Шильо в последната секунда вбеси играчите на Юве. Реферът свири край на мача, а звездите на Старата госпожа искаха удар от бялата точка.

Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия Предстоеше драмата с дузпите, която започна с гол на Маркизио. Нападателят Лападула стреля лошо, Буфон спаси и даде психическо предимство на "бианконерите". Манджукич обаче разклати горната греда при опита си да вкара за 3:1. Бонавентура изравни и последваха точно изпълнени дузпи от Игуаин, Куцка, Кедира и Сусо за 4:4. Петата дузпа за "бяло-черните" бе в краката на Дибала, който стреля вляво на Донарума. 17-годишният страж се протегна и изби. Така всичко падна върху плещите на младия хърватин Пашалич, който с много класа и хладнокръвие прати топката в мрежата, а с това и Милан на седмото небе.

Легендата Буфон пък загуби втори финал за Суперкупата от осем участия, но интересното е, че и двата бяха в Доха, и също така след изпълнение на дузпи. Първият път бе през 2014 година, когато също хвана първата дузпа на Наполи, а след това спаси още два изстрела от бялата точка, но това не бе достатъчно.

Единственият футболист печелил с "росонерите" преди днес - Иняцио Абате, вдигна първи трофей над главата си с капитанската лента на ръката. Той стори това в компанията на Рикардо Монтоливо, който е титулярният капитан, но е контузен. Двамата заедно със съотборниците си и техните шефове ще празнуват в самолета, след като решиха да тръгнат веднага в посока Милано.
Милан подчини Ювентус в драма и взе Суперкупата на Италия
Шампионът Ювентус може да съжалява, че не реши мача през много силните си първи 20 минути, а също така и през много силните си минути във второто продължение. Младият отбор на Милан обаче заслужава похвали, като изстрада този трофей, а и не заслужаваше да загуби финала за Купата на Италия през май, когато отстъпи след продължение с последното попадение на Алваро Мората за Ювентус (0:1).
През новата година Ювентус ще гони рекордната шеста поредна титла и трета поредна купа, а също така и Шампионската лига, която бе най-близо след последната загуба в Суперкупата на Италия през декември 2014 година. Само няколко месеца по-късно "бианконерите" стигнаха до финал в ШЛ в Берлин. Нещо, което тифозите на Старата госпожа си пожелават и този сезон.

Момчетата на Монтела, който също спечели своя първи трофей в треньорската кариера, пък ще имат повече увереност в битката за третото място, като основната им цел е да се върнат в евротурнирите, а мечтата е това да стане през парадния вход - Шампионската лига.

ЮВЕНТУС - МИЛАН 1:1 (3:4 след продължения и дузпи)