10 от Литекс разпиляха Левски в продълженията (видео+галерия)

Отборът на Литекс е първият полуфиналист за Купата на България, след като разби с 3:0 Левски след продължения (в редовното време 0:0). В много интересен и драматичен двубой на Градския стадион в Ловеч момчетата на Люпко Петрович излъгаха на контраатака "сините", въпреки че играха близо 60 минути с човек по-малко. Елтон дос Ройс бе изгонен в 64-ата минута, но въпреки това гостите не успяха да се разпишат в противниковата врата.

Последваха две продължения, в които слабите в атака играчи на Стойчо Стоев нямаха идея как да вкарат гол, а също така позволиха на Данило Асприля да играе по-свободно и това се оказа пагубно.
Най-добрият играч на "оранжевите" първо асистира на Арсенио Нунеш в 101-ата минута, след което стори същото към Кирил Десподов в 109-ата минута. Младият нападател оформи крайното 3:0 в 112-ата минута след нова атака, подхваната от Асприля.

Гостите имат сериозни претенции към асистента на главния рефер Таско Тасков - Николай Стайков, който отмени в 32-ата минута чист гол на Владимир Гаджев. Домакините също бяха ощетени в 72-ата минута, след като не бе отсъдена чиста дузпа срещу Асприля за нарушение на Максимилиан Карнер.

Така Ловеч продължава да бъде кошмарно място за Левски в Купата на България, където от седем мача срещу Литекс "сините" имат седем поражения. Трети пореден път столичани отпадат на четвъртфинал в един мач покрай Покрития мост след продължения. Първите два пъти - през 2008 и 2011 година, Левски отстъпи с дузпи. Освен това през 2013 година столични загубиха финал в турнира срещу Берое отново с дузпи.

Резултатът не отговаря на видяното, тъй като столичани бяха по-активни, владееха инициативата през почти цялата среща и създадоха голови положения, които пропиляха, но първото попадение на Нунеш ги прекърши и даде криле на Литекс.

Литекс - Левски 3:0
Домакините имаха повече кадрови проблеми, най-вече заради наказанията на твърдите титуляри Рафаел Перез и Кристиян Малинов. На техните места играха съответно Пламен Гълъбов и Никола Колев. Диого Виана пък  замени Хенри Рохас.

Контузеният център нападател Умар Диаби бе заменен от Владимир Гаджев. Националът се завърна от първата минута след над два месеца. Младокът Божидар Краев също бе титуляр, след като бе резерва срещу Ботев (Пловдив) и заедно с Роман Прохазка и Мигел Бедоя действаха зад Гаджев.

Още във втората минута Боян Йоргачевич спаси майсторски удар с глава на Елтон. В 11-ата минута гредата спаси домакините, след като Никола Колев при опит да изби центриране на Костадинов прати топката в лявата греда на своя тим.

При следващата атака Йонсен пропусна да открие след отлично центриране на Попов. Прохазка пък пропусна страхотна възможност в 15-ата минута, когато с диагонален изстрел прати топката в аут.
В 32-ата минута Владимир Гаджев прати топката в мрежата, но Николай Стайков вдигна несъществуваща засада и отмени попадението. Националът спря топката след изстрел на Прохазка и веднага я прати в мрежата, но изненадващо Стайков вдигна флага, въпреки че №45 от "сините" бе покрит от двама играчи в "оранжево" и Таско Тасков отмени попадението.

Литекс - Левски 3:0 Над 2000 фенове на столичани създадоха страхотна атмосфера в началото на второто полувреме, опъвайки хореография и палейки десетки факли.

Първото спасяване през втората част бе на Йоргачевич след удар на Йонсен, което доведе до ъглов удар в 48-ата минута. Асприля в 59-ата минута също направи сериозен пропуск след подаване на Йонсен, който проби отляво след грешка на Карнер.

Литекс - Левски 3:0 В 61-ата минута Прохазка стреля силно, но Баривиейра спаси. Последваха добри минути за "сините", които атакуваха, а в 64-ата минута останаха с човек повече на терена. Гаджев изведе отлично Бедоя, който бе фаулиран от Елтон и играчът на "оранжевите" получи директен червен картон.

Иван Горанов влезе в игра за домакините, а "сините" продължиха да атакуват. В 72-ата минута обаче Асприля проби отлично в наказателното поле и Карнер го фаулира, но Тасков даде знак играта да продължи, вместо да посочи бялата точка.

Китамбала замени Гаджев, който нямаше повече сили, а Десподов влезе на мястото на Йонсен. Френският нападател на гостите вкара топката в мрежата в 88-ата минута, но попадението бе правилно отменено, тъй като игра с ръка преди да се освободи от Недялков.

Литекс - Левски 3:0 В 92-ата минута Прохазка центрира от корнер, а Китамбала с глава направи невероятен пропуск, след като заби топката в земята и прехвърли вратата на домакините. Секунди по-късно срещата завърши 0:0 и трябваше да се играят продължения. Радослав Цонев замени Краев в началото на продълженията.

Страхотен пропуск с глава направи Костадинов в 96-ата минута, когато Веселин Минев майсторски центрира отляво. 120-секунди по-късно Китамбала с глава също пропусна от няколко метра след ново подаване на Минев.

В 101-ата минута цялата защита остави сам Асприля, който овладя топката и проби отдясно, след което центрира остро и Нунеш със силен удар от 12-метра изпревари Миланов и прати топката под горната греда на гостите за 1:0.
При следващата атака Китамбала излезе в добра позиция, като бе в засада, която не бе маркирана, но Попов изби в ъглов удар. Илия Димитров замени Де Ноойер в началото на второто продължение, но вместо гол за "сините" се стигна до втори в тяхната врата.

Литекс - Левски 3:0 Асприля отново размина няколко играчи и изведе Десподов, който бе покрит от Карнер и сам срещу Йоргачевич, първо го преодоля и след това вкара за 2:0.

В този миг част от гостуващата агитка започна схватка с полицията, която изненадващо влезе в сектора на "сините".

Три минути по-късно Литекс реши всичко в този мач. Асприля изведе Нунеш, който надбяга защитата и сам срещу Йоргачевич стреля. Сърбинът изби, но топката попадна във връхлитащия Десподов, който се превърна в герой с втория си гол в мача и общо трети в кариерата срещу Левски, въпреки че е едва 19-годишен.

Литекс - Левски 3:0 Литекс отново острани Левски и вече е фаворит номер едно за трофея. "Сините" пък се сбогуваха със своята мечта да играят и този сезон на финал за Купата, която загубиха в Бургас през май също след продължения.

Двата клуба се изправят един срещу друг на "Георги Аспарухов" в събота в последен мач преди паузата в първенството, като столичани ще са без наказаните Де Ноойер и Живко Миланов, но ще се опитат да вземат реванш и да останат на второто място.

ЛИТЕКС - ЛЕВСКИ 3:0 след продължения (0:0 в редовното време)
1:0 Арсено (101)
2:0 Десподов (109)
3:0 Десподов (112)

ЛИТЕКС (4-2-3-1): Винисиус Баривейра; Страхил Попов, Елтон дос Ройс, Пламен Гълъбов, Антон Недялков; Никола Колев (80-Красимир Станоев), Петрус Бумал; Данило Асприля, Диого Виана (68-Иван Горанов), Арсенио Нунеш; Бьорн Йонсен (76-Кирил Десподов)
Старши треньор: Л. Петрович

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Боян Йоргачевич; Живко Миланов, Максимилиан Карнер, Аймен Белаид, Веселин Минев; Джереми де Ноойер (106-Илия Димитров), Георги Костадинов; Роман Прохазка, Мигел Бедоя, Божидар Краев (90-Радослав Цонев), Владимир Гаджев (76-Линел Китамбала)

1/4-финал, 1997 година
Литекс - Левски 2:0, първа среща (1:4 в срещата-реванш)
1/8-финал, 1999 година
Литекс - Левски 3:1, втора среща (0:2 в първата среща)
1/2-полуфинал 2001 година
Литекс - Левски 4:0, първа среща (0:1 в срещата-реванш)

1/4-финал 2008 година в един мач
Литекс - Левски 0:0, 4:3 след дузпи
1/4-финал 2011 година в един мач
Литекс - Левски 1:1, 5:3 след дузпи

1/4-финал 2013 година
Литекс - Левски 2:1, втора среща (0:1 в първата среща)
1/4-финал 2015 година в един мач
Литекс - Левски

Баланс: Седем мача, пет победи за Литекс, две равнества и след това победи на Литекс с дузпи и нито една победа на Левски.
Голова-разлика: 15:3