Драмата на дузпите реши: Левски аут за Купата

Шампионът Литекс изхвърли Левски от турнира за Купата на България в изключително драматичен и интересен за родните стандарти двубой след изпълнение на дузпи. Редовното време в четвъртфиналния сблъсък на Градския стадион в Ловеч завърши 1:1 след голове на Том от дузпа в 34-ата минута и на Гара Дембеле в 79-ата минута с глава. Последваха продължения и дузпи, където лотарията при 11-метровите наказателни удари бе спечелена от "оранжевите", въпреки че Дока Мадурейра пропусна при 2:2 и даде предимство на "сините", за което е виновен и отличният рефлекс на Пламен Илиев. Ветеранът в тима Александър Александров пропусна моментално своето изпълнение, пращайки топката в гредата и запази равенството, след което Исмаил Иса пропусна четвъртата дузпа при 3:4 за домакините, стреляйки в аут, а при последвалия удар Петър Занев прати своите съотборници и фенове в екстаз и съответно тима си на полуфинал в турнира.

Така рекордьорът по отличия в турнира с 26 трофея няма да може да стигне до триумф в купата вече четвърта година.

Френската звезда на Левски Гара Дембеле още във втората минута пропусна отлична възможност да даде преднина на тима си. "Деветката" на "сините" бе изведен чудесно от Дарко Тасевски, но вратарят Баривйера спаси удара му, останал очи в очи срещу него.

В 22-рата минута македонецът отново пусна извеждащо подаване към Гара, който пак надбяга Николай Бодуров и Пламен Николов, но стреля в стража на домакините. Девет минути след това последва светкавична контраатака на "сините", в която Дембеле се измъкна от пазачите, но при опита си да преодолее излезлия срещу него вратар извън наказателно поле си поведе дълго топката и тя излезе в аут.

След 180 секунди датският рефер Ларс Кристоферсен отсъди дузпа за нарушение на Иво Иванов срещу Папа Диуф. Том застана зад топката, стреля силно в долния десен ъгъл на Пламен Илиев, който хвана ъгъла, но въпреки това домакините поведоха.

Пет минути преди края на първата част Папа Диуф пропусна, останал сам срещу Илиев, след като се възползва от грешка на Йордан Милиев. Нападателят се засуети пред младока, който се хвърли в краката на нападателя и хвана коженото кълбо.

Тасевски можеше да изравни след центриране на Марко Видович, но вместо да играе с глава на няколко метра от голлинията се опита да спре топката с гърди и сгреши.

Втората част започна с положение за домакините в 48-ата минута. Христо Янев стреля силно от 17 метра, но Илиев изби в корнер, а след центриране от ъглов удар в 51-вата минута Сержиньо Грийн бе близо до изравнително попадение. Иво Иванов на два пъти бе пожалван от рефера, който не му показа втори жълт картон и съответно червен. В 77-ата минута пък отлична възможност се откри пред Дъстли Мюлдер, който проби отдясно, но не успя да намери очертанията на вратата.

Игралият много силно днес отбор от столицата все пак съвсем заслужено изравни в 79-ата минута. Капитанът Владимир Гаджев центрира от ъглов удар, Иво Иванов отклони и последователно Гара Дембеле и Иса удариха топката с глава и я пратиха зад Баривйера за 1:1 и взривиха сектора на гостите, който отново бе препълнен с близо 2000 сини запалянковци, които не спряха да подкрепят играчите на Ясен Петров. Минута преди края отново Мюлдер пропусна отлична възможност да прати тима си на полуфинал, след като стреля в аут от 8 метра сам срещу Баривйера.

При продълженията умората си каза думата, но въпреки това двата състава се опитваха да играят футбол и да търсят победата, която нямаше да бъде незаслужена и за гостите след тези пропуски и показаната игра.

Така при дузпите късметът, подобно на 2008 година, когато отново на четвъртфинал в Ловеч двата тима се срещнаха за последно в турнира, се усмихна на трикратните първенец на България, които търсят четвърти финал в надпреварата за последните пет години.

По време на срещата и двата отбора имаха претенции към рефера от Дания: Левски за дузпата, с която домакините поведоха, както и за една неотсъдена за тях, а Литекс за спестени втори жълти картони и съответно червени на Иванов и Веселин Минев.

За Левски така остава единствено да се надява на почти на чудо, за да спечели първенството, където шампионите водят с 8 точки 10 кръга преди края. "Оранжевите" пък в момента могат да мечтаят и за исторически златен дубъл в своята история. В петък ще станат ясни полуфиналните двойки. Освен Литекс Пирин и ЦСКА вече са си осигурили участие на тази фаза, а утре е последната среща между Черноморец и Славия.

ЛИТЕКС - ЛЕВСКИ 5:3 (след продължения и дузпи вредовното време 1:1)
1:0 Том (34-д)
1:1 Дембеле (79)