Левски едноличен лидер след 10-а победа (видео+галерия)

Отборът на Левски спечели категорично най-старото столично дерби срещу Славия на стадион "Георги Аспарухов" от 17-ия кръг на "А" група. "Сините" надвиха с 2:0 своя противник след попадения на Роман Прохазка (16) и Джереми де Ноойер (41) и отново дръпнаха с три точки пред Литекс и Лудогорец на върха в първенството. Столичани имат 34 точки, а победата бе под номер 10 за тях в този шампионат.

Треньорът на Левски Стойчо Стоев не можеше да разчита на централния бранител Макс Карнер, който бе наказан. На неговата позиция първи минути този сезон записа Йордан Милиев, който се отличи с жълт картон. В тима на 26-кратните шампиони се завърна и Георги Костадинов, който си изтърпя наказанието срещу Пирин в миналия кръг.

Иван Колев направи три промени от мача с Лудогорец, като вместо Емил Мартинов, Ивайло Димитров и Матийо Мансе започнаха Константин Дяков, Жереми Манзоро и Дуде Догала.

Домакините от първите минути обаче искаха победата след поражението в Благоевград и взеха инициативата. Така в 16-ата минута Левски поведе в резултата.

Левски - Славия Роман Прохазка бе точен, след като прати топката в мрежата от над 20 метра. Словакът се възползва от излизане на Кирев, който преди това изби топката от краката на Бедоя пред наказателното поле. Топката попадна в Прохазка, който прехвърли Кирев и вкара своя пети гол за този сезон в "А" група. По този начин той вече стана еднолично голмайстор на "сините" в първенството, като има едно попадение повече от Божидар Краев.

"Сините" бяха доста по-активни и въобще не дадоха възможност на Славия да търси изравняване.

В 38-ата минута Милиев удари с ръка Емил Стоев в наказателното поле при опит да отнеме топката, а гостите имаха претенции за дузпа.

Левски - Славия В 41-ата минута Мигел Бедоя подаде отлично на Де Ноойер, който от 12 метра стреля хубаво и прати топката в мрежата на Кирев за 2:0. Голът е негов дебютен за Левски и в "А" група.

На почивката Ивайло Димитров замени Антон Карачанаков, но положенията бяха пред вратата на гостите. Първо "сините" поискаха дузпа за игра с ръка на Стефан Велков. Последваха пропуски на Де Ноойер, който стреля над гредата, след това Диаби пропусна да вкара своя втори гол в "А" група. Бедоя също от 7-8 метра стреля над гредата вместо в мрежата.

Сектор "Б" се забавляваше с поредното си пирошоу, докато "сините" на терена търсеха да вкарат за първи път този сезон в елита три гола в един мач.

Владимир Гаджев се завърна в игра, като замени Диаби в 74-ата минута. Националът също пробва удар, който Кирев спаси. В последната минута Дуде Догала стреля опасно встрани от лявата греда на Боян Йоргачевич.

Левски - Славия с 2:0 Играчите на Левски бяха изпратени с аплодисменти след своята резонна победа, докато тези на Славия напуснаха терена с наведени глави след напълно заслужено трето поредно поражение. "Белите" не успяха да вкарат нито един гол в последните три мача, където загубиха последователно от трите отбора на върха в класирането - 0:4 от Литекс, 0:1 от Лудогорец и 0:2 от Левски.

Левски пък записа десети мач без допуснат гол в първенството, където имат най-добрата защита с девет допуснати попадения, като в последните 14 срещи само четири пъти топката е влизала в мрежата на Йоргачевич.

"Белите" останаха с 22 точки на шесто място след своята седма загуба, която бе втора поредна от Левски този сезон, които прекъснаха серията от три поредни победи на тима от "Овча Купел" в най-старото столично дерби.

Успехът бе 67-и за "сините" в 137 мача срещу Славия. Тимът на Венци Стефанов остана с 22, а 46 пъти срещата е завършвала наравно. Интересното е, че днешната победа с 2:0 е под номер 14 за Левски срещу "белите" в първенството с такъв резултат, като заедно с 1:0 са най-често срещаните победи за "сините" в дербито.

През седмицата започва тежката серия на Левски от три гостувания на Берое, Ботев (Пловдив) в "А" група и Литекс за Купата, докато играчите на Колев ще търсят вдигане на самочувствието срещу Монтана и Локомотив (Пловдив) и Пирин Благоевград в следващите три срещи.

ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 2:0

1:0 Похазка (16)
2:0 Де Ноойер (41)